Area Girls Set For State Track Meet

Print

Published on May 15 2013 6:14 pm
Last Updated on May 15 2013 6:14 pm
Written by Millie Lange

Area girls will be in action Thursday at the Class 1A State Girls Track Preliminaries. The girls Class 2A and 3A preliminaries will be held Friday. The top finishers will advance to the finals, scheduled for Saturday.

Following are area athletes who will be competing:

Long Jump -- McKendra Barthelme (Fr.), Newton; Courtney Croy (Jr.), Neoga; Olivia Ott (So.), Neoga; Lexie Davidson (So.), Newton; Jenny Bullock (Sr.), Windsor

Pole Vault -- Rachel Westendorf (So.), Teutopolis; Sara Wortman (Jr.), St. Anthony; Hannah Bueker (So.), Teutopolis

High Jump -- Anna Hartke (Fr.), Teutopolis; Erin Walk (Sr.), Neoga; Katie Hostetter (Jr.), Windsor

Shot -- Alyssa Platz (Sr.), Teutopolis; Tara Wirth (Sr.), Newton

Triple Jump -- Ava Paruleski (Sr.), Cowden-Herrick; McKendra Barthelme (Fr.), Newton

Discus -- Molly Hill (Jr.), St. Elmo; Cassidy Probst (Sr.), Newton

400 Relay -- Newton (Hannah Litzelman, Kristen Frohning, Rachel Mammoser,Taylor Johnson), Neoga (Mallori Harshman, Kellie Kastl, Demmie Long, Taylor Rich)

800 Relay -- Newton (Kristen Frohning, Madi Kinder, Hannah Litzelman, Taylor Johnson), Neoga (Erin Walk, Olivia Ott, Taylor Rich, Courtney Croy)

1600 Relay -- Teutopolis (Anna Hartke, Michelle Schmidt, Morgan Drees, Megan Weichman); Cumberland (Brittany Wallace, Logan Peters, Shaina Oakley, Tegan Beard)

3200 Relay -- Cumberland (Leah Hutchison, Logan Peters, Britany Wallace, Tegan Beard), Teutopolis (Emma Repking, Michelle Schmidt, Elena Breer, Megan Weichman)

100 -- Jenny Bullock (Sr.) Windsor; Taylor Johnson (Fr.), Newton; Hannah Litzelman (So.), Newton

200 -- Courtney Croy (Jr.), Neoga; Hannah Litzelman (So.), Newton

400 -- Megan Weichman (So.), Teutopolis;Tegan Beard (Jr.), Cumberland

800 -- Elena Breer (Jr.), Teutopolis

1600 -- Leah Hutchison (So.), Cumberland; Elena Breer (Jr.), Teutopolis

3200 -- Leah Hutchison (So.), Cumberland

100 Hurdles -- McKendra Barthelme (Fr.), Newton; Kassy Dammerman (Sr.), St. Anthony

300 Hurdles -- Molly Higgs (Sr.), Teutopolis, McKendra Barthelme (Fr.), Newton