Class AA Junior High Sectional Results From Effingham

Print

Published on May 13 2013 3:06 pm
Last Updated on May 13 2013 6:11 pm
Written by Millie Lange

The Class AA Effingham Junior High School Sectional was held Saturday. First and second place finishers qualify for state action along with any reaching state qualifying standards.

Effingham won the seventh-grade girls sectional championship with 69.5 points followed by Shelbyville Moulton 59.5, Charleston 58, Sullivan 47, Robinson Nuttall 45, Teutopolis 41.5, Jasper County 40, Paris Mayo 39, Mattoon 14.5, Lawrenceville Parkview 7, Marshall 4 and Red Hill (Bridgeport) 2

The eighth-grade girls title went to Charleston with 81 points followed by Mattoon 69, Teutopolis 46, Shelbyvill3 Moulton 38, Effingham 38, Robinson Nuttall 36, Jasper County 30, Marshall 27, Paris Mayo 26, Lawrenceville Parkview 25, Sullivan 10 and Red Hill 1.

Jasper County claimed the seventh-grade boys sectional crown with 121 points followed by Shelbyville Moulton 93, Charleston 58, Effingham 42, Mattoon 31, Teutopolis 25,  Robinson Nuttall 22, Lawrenceville Parkview 17 and Marshall 12.

Red Hill was the champion of the eighth-grade boys sectional with 64 points followed by Mattoon 63, Effingham 62.5, Shelbyville Moulton 60, Lawrenceville Parkview 50, Teutopolis 40, Sullivan 34, Paris Mayo 29, Jasper County 18, Charleston 9.5 and Robinson Nuttall 4.

Qualifiers and area results are:

SEVENTH-GRADE BOYS

Pole Vault -- 1. McKinstry (Lawrenceville), 9 feet; 2. (tie) Schlink (Teutopolis), Lucas Vasquez (Effingham), Kayin Lawson (Paris Mayo), 8-6; 5. Morrissey (Effingham), 8-0

Discus -- 1. Smith (Red Hill), 106 feet; 2. Wente (Teutopolis), 102-1; 6. Schuette (Effingham), 92-4; 9. Koester (Teutopolis), 70-5; 10. Schniederjon (Effingham), 70-1; Meinhart (Jasper County) 69-11 1/2, DuSablon (Jasper County) 53-6

110 Hurdles -- 1. Hill (Effingham), 15.84 sec.; 2. Florkowski (Red Hill), 17.54; 3. Shinn (Jasper County), 18.32; 5. Hammack (Jasper County), 18.72; 7. Reynolds (Effingham), 19.41; Siebert (Teutopolis), 21.08; Koester (Teutopolis), 21.09

1600 -- 1. Martz (Shelbyville Moulton), 5:20.07 min.; 2. Funneman (Teutopolis), 5:21.8; 5. Koester (Effingham), 5:33.86; 11. Marchewski (Effingham), 5:49.0; 12. Copple (Teutopolis), 5:54.77; 19. Chesnut (Jasper County), 6;15.9; 22. Luddington (Jasper County), 6:38.9

Long Jump -- 1. Bowman (Sullivan), 17 ft. 1/4 in.; 2. Holmes (Red Hill), 16-7; 3. Jansen (Teutopolis), 16-5 1/4; 4. Pocrnich (Effingham),  15-8; 8. Ballman (Effingham), 14-8 1/2; 10. Funneman (Teutopolis), 14-8; R. Kocher (Jasper County), 14-8 1/4; K. Kocher (Jasper County), 13-5 1/2

Shot -- 1. Branson (Mattoon), 34 ft. 3 in.; 2. Robinson (Lawrenceville), 33-6; 3. Schniederjon (Effingham), 32-8; 9. Smith (Effingham), 28-3; 12. Koester (Teutopolis), 24-11; Meinhart (Jasper County), 25-5; Wente (Teutopolis), 23-3; Fulton (Jasper County), 21-8 1/2

100 -- 1. Holmes (Red Hill), 12.01 sec.; 2. Robinson (Lawrenceville), 12.2; 3. Hill (Effingham), 12.2; McCabe (Effingham), 13.42; Zumbahlen (Jasper County), 13.65; Deters (Teutopolis), 14.13; Schlink (Teutopolis), 14.44; R. Kocher (Jasper County), 14.47

High Jump -- 1. Bowman (Sullivan), 5 ft. 8 in.; 2. Hill (Effingham), 5-5; 3. Cancino (Lawrenceville), 5-3; 5. Jansen (Teutopolis), 4-10; 6. Line (Effingham), 4-8; Carr (Jasper County), 4-6; Buenker (Teutopolis), 4-6

400 Relay -- 1. Red Hill, 51.94 sec.; 2. Mattoon, 54.23; 4. Teutopolis (Pals, Jansen, Probst, Schlink), 55.79; 5. Effingham (Morrissey, Vasquez, Lee, Hagler), 55.87; 6. Jasper County (R. Kocher, Hammack, K. Kocher, Chapman), 57.38

400 -- 1. Landrum (Paris Mayo), 59.51 sec.; 2. Firnhaber (Shelbyville Moulton), 1:00.38; Lee (Effingham), 1:03.90; Bloemer (Teutopolis),1;06.;38; Devore (Effingham), 1:08.4; Hewing (Teutopolis), 1:11.61

200 -- 1. Holmes (Red Hill), 25.84 sec.; 2. Skowronski (Shelbyville Moulton), 25.93; 5. Jansen (Teutopolis), 27.13; Zumbahlen (Jasper County), 27.99; Line (Effingham), 28.10; Deters (Teutopolis), 29.30; Ballman (Effingham), 29.32; R. Kocher (Jasper County), 29.42

800 Relay -- 1. Shelbyville Moulton, 1:48.17 min.; 2. Lawrenceville Parkview, 1:53.41; 3. Effingham (McCabe, Pocrnich, Line, Reynolds), 1:54.41; 4. Jasper County (Cohorst, Zumbahlen, Jansen, Carr), 1:55.14

800 -- 1. Kremer (Mattoon), 2:27.85 min.; 2.  Blievenricht (Teutopolis), 2:29.56; 3. Harris (Jasper County), 2:31.47; 12. Marchewski (Effingham), 2:44.80; 13. Probst (Teutopolis), 2:47.73; 17. Jansen (Jasper County), 2:53.31

1600 Relay -- 1. Shelbyville Moulton, 4:07.44 min.; 2. Effingham (Hill, Koester, Line, Pocrnich), 4:11.38; 8. Teutopolis (Bloemer, Blievernicht, Funneman, Probst), 4:51.0

 

EIGHTH-GRADE BOYS

Long Jump -- 1. Bierman (Jasper County), 18 ft. 8 in.; 2. McGahey (Charleston), 18-4 1/2; 6. Meinhart (Jasper County), 16-11; 8. Bateman (Effingham), 15-11 1/2; 11. Sotelo (Effingham), 14-1/2; Bushue (Teutopolis), 15-3; Kitten (Teutopolis), 14-10 1/4

Shot -- 1. Cartright (Jasper County), 42 ft. 11 in.; 2. Birch (Shelbyville Moulton), 42-2 1/2; 5. Blunt (Effingham), 37-10 1/2; 7. Dawkins (Effingham), 34-5; 10. Jansen (Jasper County), 33-0; Spour (Teutopolis), 33-7; Zerrusen (Teutopolis), 30-2 1/2

110 Hurdles -- 1. Meinhart (Jasper County), 16.16 sec.; 2. Apple (Jasper County), 16.54; 5. Lorton (Effingham), 18.13; 7. Calip (Teutopolis), 19.21; Kitten (Teutopolis), 20.14

1600 -- 1. Donaldson (Effingham), 4:57.6 min.; 2. Pasley (Shelbyville Moulton), 5:02.92; 5. Deters (Teutopolis), 5:20.24; 8. Runde (Teutopolis), 5:27.8; 12. Stortzum (Effingham), 5:38.99; 15. Huschle (Jasper County), 5:54.9

Discus -- 1. Dawkins (Effingham), 131 ft. 10 1/2 in.; 2. Cartright (Jasper County), 130-10; 8. Esker (Teutopolis), 93-9 1/2; Blunt (Effingham), 89-9 1/2; Jansen (Jasper County), 85-11 1/2; Broom (Teutopolis) 74-7 3/4

100 -- 1. Bierman (Jasper County), 11.78 sec.; 2. Hamilton (Mattoon), 12.06; 4. Mette (Teutopolis), 12.51; McGregor (Effingham), 12.77; Weber (Jasper County), 12.76; Bateman (Effingham), 12.82; Prather (Teutopolis), 13.87

Pole Vault -- 1. Bierman (Jasper County), 11.78 sec.; 2. Hamilton (Mattoon), 12.06; 4. Mette (Teutopolis), 12.51

400 Relay -- 1. Jasper County (Bierman, Weber, Schafer, Stone), 48.58 sec.; 2. Charleston, 51.71; Teutopolis (Prather, Esker, Calip, Kitten), 56.79

High Jump -- 1. Hughes (Charleston), 5 ft. 6 in.; 2. (tie) Mette (Teutopolis), Plummer (Shelbyville Moulton), 5-6; 6. Donaldson (Effingham), 5-0; 7. King (Jasper County), 4-10

400 -- 1. Stone (Jasper County), 55.48 sec.; 2. Morrison (Mattoon), 56.90; 4. Bushue (Teutopolis), 59.91; 5. Schafer (Jasper County), 1:00.62; 6. McGregor (Effingham), 1:01.11; Sotelo (Effingham), 1:05.54; Ruholl (Teutopolis), 1:06.32

200 -- 1. Bierman (Jasper County), 24.21 sec.; 2. Jones (Jasper County), 25.12; 4. Mette (Teutopolis), 25.79; 5. Bateman (Effingham), 26.20; Hardiek (Teutopolis), 29.58; Baker (Effingham), 28.05

800 -- 1. Stone (Jasper County), 2:13.72 min.; 2. Donaldson (Effingham), 2:15.95; 7. Runde (Teutopolis), 2:32.34; 10. Kreke (Effingham), 2:43.6; 12. Meinhart (Teutopolis), 2:46.8; 13e. Huschle (Jasper County), 2:48.41

800 Relay -- 1. Shelbyville Moulton, 1:42.46 min.; 2. Charleston, 1:44.10; 3. Jasper County (Jansen, Jones, King, Grunloh), 1:45.28; 4. Effingham  (Koenig, Lorton, McGregor, Baker), 1;46.95; 5. Teutopolis (Bushue, Deters, Mette, Runde), 1:50.17

1600 Relay -- 1. Shelbyville Moulton, 3:54.16 min.; 2. Jasper County (Stone, Weber, Schafer, King), 4:00.51; 5. Effingham (Homann, Stortzum, Baker, Donaldson), 4:24.57; 6. Teutopolis (Bushue, Deters, Runde, Ruholl), 4:26.29

 

SEVENTH-GRADE GIRLS

Discus -- 1. Frohning (Jasper County), 88 ft. 1 1/2 in.; 2. Myers (Effingham), 86-1; 3. Haythorne (Effingham), 72-10; 6. Cox (Jasper County), 66-3 1/2; 7. Deters (Teutopolis), 64-0; 9. Beckman (Teutopolis), 54-7

100 Hurdles -- 1. Gunn (Robinson Nuttall), 16.80 sec.; 2. Cameron (Sullivan), 16.83; 6. Powers (Jasper County), 18.97; 7. Fox (Effingham), 19.04; Wessel (Teutopolis), 19.80; Schmid (Teutopolis), 20.36; Phillips (Effingham), 21.50

1600 -- 1. Smith (Paris Mayo), 5:54.96 min.; 2. Spain (Shelbyville Moulton), 6:00.03; 3. Grimes (Teutopolis), 6:10.90; 8. Weichman (Teutopolis), 6:25.64; 10. Kull (Effingham), 6:34.11; 12. Hirtzel (Effingham), 6:45.04; 15. Woods (Jasper County), 7:09.90

High Jump -- 1. Darnell (Shelbyville Moulton), 4 ft. 10 in.; 2. Lee (Shelbyville Moulton), 4-9; 4. Wessel (Teutopolis), 4-6; 6. Martin (Effingham), 4-4; 8. Hanks (Effingham), 4-0

Shot -- 1. Cox (Jasper County), 29 ft. 4 in.; 2. Myers (Effingham), 28-4; 3. Bowman (Paris Mayo), 27-3 1/2; 5. Beckman (Teutopolis), 22-10; 6. (tie) Deters (Teutopolis), Haythorne (Effingham), 22-4 1/2

100 -- 1. Taylor (Effingham), 13.33 sec.; 2. Riedemann (Charleston), 13.39; 3. Haarman (Jasper County), 13.68; 4. Wellbaum (Teutopolis), 13.95; Hyatt (Jasper County), 14.69; Russell (Effingham), 14.75; Schmid (Teutopolis), 15.50

400 Relay -- 1. Charleston, 55.46 sec.; 2. Jasper County (Frohning, Haarman, Hyatt, Powers), 56.11; 4. Teutopolis (Allen, Beckman, Huston, Schmid), 57.74; Effingham (Blacker, Douthit, Russell, Martin), 59.44

Long Jump -- 1. Taylor (Effingham), 14 ft. 11 1/2 in.; 2. Ray (Sullivan), 14-6 1/2; 5. Haarman (Jasper County), 13-5 1/4; Grimes (Teutopolis), 12-3 1/2; Hemmen (Teutopolis), 11-3/4; Hyatt (Jasper County), 10-11

400 -- 1. Darnell (Shelbyville Moulton), 1:02.61 min.; 2. Green (Sullivan), 1:04.46; 6. Weis (Effingham), 1:07.84; Fearday (Effingham), 1:09.17; Powers (Jasper County), 1:09.59; Weichman (Teutopolis), 1:11.78; Huston (Teutopolis), 1:19.24

200 -- 1. Kuhlman (Effingham), 27.78 sec.; 2. Riedemann (Charleston), 28.47; 5. Hyatt (Jasper County), 29.68; 6. Koester (Teutopolis), 30.09; Allen (Teutopolis), 30.59

800 -- 1. Smith (Paris Mayo), 2:43.45 min.; 2. Spain (Shelbyville Moulton), 2:43.71; 9. Habing (Teutopolis), 2:53.74; 12. Armstrong (Effingham), 3:02.75; 14. Woods (Jasper County), 3:04.72; 15. Cotton (Teutopolis), 3:19.26

800 Relay -- 1. Effingham (Fearday, Hanks, Kuhlman, Taylor), 1:54.57 min.; 2. Robinson Nuttall, 1:56.96; 5. Teutopolis (Cotton, L. Hemmen, M. Hemmen, Oester), 2:06.16

Pole Vault -- 1. M. Hemmen (Teutopolis), 6 ft. 9 in.; 2. Sledge (Charleston), 6-9; 3. Wellbaum (Teutopolis), 6-3

 

EIGHTH-GRADE GIRLS

High Jump -- 1. Miller (Shelbyville Moulton), 5 ft.; 2. Minor (Charleston), 4-8; 8. Walk (Jasper County), 4-2; Niemerg (Teutopolis), 4-2

Shot -- 1. Willey (Teutopolis), 28 ft. 6 1/2 in.; 2. Mefford (Lawrenceville), 27-3 1/2; 3. Hadra (Jasper County), 27-1/2; 4. Pierson (Effingham), 26-3; 5. Hartrich (Jasper County), 25-6 1/2; 6. Weber (Teutopolis), 24-6

High Jump -- 1. Miller (Shelbyville Moulton), 5 ft.; 2. Minor (Charleston), 4-8; Walk (Jasper County), 4-2; Niemerg (Teutopolis), 4-2

Shot -- 1. Willey (Teutopolis), 28 ft. 6 1/2 in.; 2. Mefford (Lawrenceville Parkview), 27-3 1/2; 3. Hadra (Jasper County), 27-1/2; 5. PIerson (Effingham), 26-3; 6. Hartrich (Jasper County), 25-6 1/2; Weber (Teutopolis), 24-6

100 Hurdles -- 1. Drees (Teutopolis), 16.43 sec.; 2. Heuerman (Effingham), 16.80; 3. Tomasino (Marshall), 16.88; 5. Probst (Jasper County), 17.39; 6. Koester (Teutopolis), 18.12; 8. Boggs (Effingham), 18.50

1600 -- 1. Woodruff (Charleston), 5:57.33 min.; 2. Yockey (Shelbyville Moulton), 6:00.33; 4. Brown (Jasper County), 6:16.99; 6. Ochs (Jasper County), 6:29.28; 7. Monnet (Effingham), 6:34.14; 9. Damron (Effngham), 6:48.22; 14. Hemmen (Teutopolis), 7:16.18; 15. Niemerg (Teutopolis), 7:26.28

Discus -- 1. Wilson (Charleston), 83 ft. 10 1/2 in.; 2. (tie) Hadra (Jasper County), Weaver (Marshall), 83-8; 4. Willey (Teutopolis), 76-10 1/2; 7. Weber (Teutopolis), 73-11; Hartrich (Jasper County), 62-9 1/2; Pierson (Effingham), 62-8

100 -- 1. Thompson (Matttoon), 12.88 sec.; 2. Wilson (Charleston), 13.23; 6. Conkling (Effingham), 14.03; 7. Probst (Jasper County), 14.06; Johnson (Teutopolis), 14.50; Coffin (Jasper County), 14.83; Rieman (Teutopolis), 14.98; Douthit (Effingham), 15.42

Long Jump -- 1. Jackson (Mattoon), 14 ft. 11 1/4 in.; 2. Johnston (Shelbyville Moulton), 14-2 1/2; 3. Drees (Teutopolis), 13-8; Breer (Teutopolis), 13-2 1/2; Boggs (Effingham), 12-10; Heuerman (Effingham), 12-2 2/5; Coffin (Jasper County), 10-11 3/4; Ochs (Jasper County), 10-10 1/2

400 Relay -- 1. Mattoon, 52.77 sec.; 2. Charleston, 53.78; 5. Effingham (Funneman, Phillips, Longwell, Allred), 58.49; 7. Teutopolis (Buhnerkempe, Koester, Probst, Rieman), 59.09

400 -- 1. Card (Mattoon), 1:05.99 min.; 2. Bridges (Effingham), 1:07.40; Probst (Jasper County), 1:07.65; Allred (Effingham), 1:16.81; Siemer (Teutopolis), 1:16.98; Koester (Teutpoolis), 1:18.09

200 -- 1. Jackson (Mattoon), 27.19 sec.; 2. Minor (Charleston), 27.61; 8. Conkling (Effingham), 29.46; Schwinki (Teutopolis), 29.87; Rieman (Teutopolis), 30.76; Kinkelaar (Effingham), 30.78; Coffin (Jasper County), 30.85; Walk (Jasper County), 31.79

800 -- 1. Woodruff (Charleston), 2:38.05 min.; 2. Scott (Paris Mayo), 2:39.80; 6. Monnet (Effingham), 2:49.12; 8. Cox (Jasper County), 2:54.98; 10. Breer (Teutopolis), 2:58.94; 12. Buhnerkempe (Teutopolis), 3:06.96; 13. Damron (Effingham), 3:08.93; 17. Geier (Jasper County), 3:20.11

800 Relay -- 1. Effingham (Weis, Boggs, Bushue, Conkling), 1:56.38 min.; 2. Robinson Nuttall, 1:57.96; 4. Teutopolis (Breer, Drees, Johnson, Schwinki), 2:00.78; 6. Jasper County (Coffin, Cox, Walk, Brown), 2:08.98

1600 Relay -- 1. Mattoon, 4:32.74 min.; 2. Charleston, 4:35.61; 3. Effingham (Boggs, Bushue, Conkling, Heuerman), 4:41.41; 5. Jasper County (Brown, Hadra, Ochs, Probst), 4:51.89; 8. Teutopolis (Drees, Johnson, Koester, Probst), 5:14.87

Pole Vault -- 1. Schwinki (Teutopolis), 8 ft.; 2. (tie) Greene (Lawrenceville Parkview), Sullivan (Robinson Nuttall) 7-0