Junior High Results From April 25, April 27

Print

Published on April 29 2013 4:44 pm
Last Updated on April 29 2013 5:45 pm
Written by Millie Lange

At Cumberland

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Cumberland (CU) 83, Oblong (O) 46, Tri-County (TC) 31, Effingham Sacred Heart (SH) 20

100 Hurdles -- Fear (TC), 19.0 sec.; 3. Henderson (CU), 21.3; 5. Carie (SH), 21.4; 6. Guyon (CU), 21.6

100 -- 1. Fear (O), 14.9 sec.; 2. Mills (SH), 16.5; 3. Guyon (CU), 15.6; 5. Sowers (CU), 16.5; 7. Hom (SH), 17.5

1600 -- 1. Gerhardt (CU), 6:01.4 min.; 3. Edwards (CU), 6:48.6; 4. Schmidt (SH), 6:54

800 Relay -- 1. Cumberland, 2:10.8 min.

400 Relay -- 1. Cumberland, 1:01.96 min.

400 -- 1. Heddins (CU), 1:13.6 min.; 3. Cordes (SH), 1:16.9; 4. Brown (CU), 1:17.6; 6. Hemmen (CU), 1:21.1

200 -- 1. Mills (SH), 32.3 sec.; 2. Franklin (CU), 32.4; 4. Dunaway (CU), 33.5; 5. Carie (SH), 34.1

800 -- 1. Gerhardt (CU), 2:40.6 min.; 3. McWhorter (SH), 2:51.3; 6. Cordes (SH), 3:07.8; 7. Edwards (CU), 3:12.5; 6. Brown (CU), 3:22.1

1600 Relay -- 1. Cumberland, 6:05.2 min.

Discus -- 1. Chapman (O), 56 ft. 1 in.; 6. Stewart (CU), 38-0; 7. Jackson (CU), 32-10; 8. Ervin (CU), 30-10

Shot -- 1. Chapman (O), 24 ft. 2 1/2 in.; 3. Baker (CU), 22-7; 6. Jackson (CU), 19-4 1/2; 8. Stewart (CU), 17-11

Long Jump -- 1. Franklin (CU), 12 ft. 4 in.; 3. Dunaway (CU), 12-1/2; 4. Heddins (CU), 11-4 1/2; 6. Carie (SH), 11-2 1/5

Pole Vault -- 1. Guyon (CU), 6 ft. 6 in.; 2. Gerhardt (CU), 6-6; 3. Hemmen (CU), 5-6; 4. Brown (CU), 5-0

 

Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Cumberland (CU) 79, Effingham Sacred Heart (SH) 50, Oblong (O) 28, Tri-County (TC) 8

100 Hurdles -- 1. White (CU), 21.7 sec.; 3. Nichols (CU), 23.2

100 -- 1.  Habing (SH), 15.0 sec.; 3. Garren (SH), 15.6; 4. Nichols (CU), 16.3; 7. Burke (CU), 17.5

1600 -- 1. Keller (SH), 5:06.78 min. (new record); 2. Brumleve (CU), 6:39.5; 3. Smith (CU), 8:19.3

800 Relay -- 1. Cumberland, 2:16.9 min.

400  Relay -- 1. Sacred Heart (Habing, Mills, Garren, Webster), 59.4 sec.; 4. Cumberland, 1:05.8

400 -- 1. Marti (CU), 1:15.3 min.; 2. Pike (SH), 1:16.7; 3. Ault (CU), 1:25.2

200 -- 1. Habing (SH), 31.3 sec.; 2. Webster (SH), 31.4; 3. Wisley (CU), 33.2; 4. White (CU), 33.3; 5. Garren (SH), 34.4

800 -- 1. Keller (SH), 2:24.3 min.; 2. Marti (CU), 3:11.3; 3. Smith (CU), 3:56.2

1600 Relay -- 1. Cumberland, 6:09.2 min.

Discus -- 1. Champanella (O), 72 ft.; 8 in.; 3. Carter (CU), 56-4; 4. Featherston (CCU), 54-3; 6. Wilson (CU), 40-4; 7. Knueppel (CU), 24-0

Shot -- 1. Champanella (O), 26 ft. 7 3/4 in.; 3. White (CU), 21-1/2; 4. Webster (SH), 20-7 1/2; 5. Carter (CU), 19-11 3/4; 6. Pike (SH), 19-11; 7. Featherston (CU), 18-11; 8. Garren (SH), 19-0; 9. Wilson (CU), 10-6 1/2

High Jump -- 1. Brumleve (CU), 4 ft. 4 in.; 2. Wisley (CU), 4-0

Long Jump -- 1. Habing (SH), 12 ft. 9 in.; 2. Marti (CU), 10-10 1/2; 3. Smith (CU), 10-6 1/2; 4. Ault (CU), 8-10

 

Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Cumberland (CU) 96, Oblong (O) 29, Effingham Sacred Heart (SH) 27, Tri-County (TC) 16

110 Hurdles -- 1. Dittamore (CU), 18.5 sec.

100 -- 1. Yaw (CU), 12.8 sec.; 2. Fench (CU), 13.9; 3. Heal (SH), 14.0; 8. Kruger (SH), 17.8

1600 -- 1. Helmink (SH), 5:45.1 min.

800 Relay -- 1. Cumberland, 2:06.1 min.

400 Relay -- Cumberland, 57.9 sec.

400 -- 1. Dittamore (CU), 1:03.2 min.; 5. Rozena (SH), 1:23.3

200 -- 1. Yaw (CU), 26.5 sec.; 2. Craig (CU), 29.1; 3. Heal (SH), 23.2

800 -- 1. Helmink (SH), 2:41.8 min.; 2. Scott (CU), 2:54.7; 3. McClellan (CU), 2:57.0; 4. Stierwalt (CU), 3:01.6; 6. Rozene (SH), 3:23.7

1600 Relay -- 1. Cumberland, 5:28.2 min.

Discus -- 1. Mecae (O), 65 ft. 8 in.; 2. Kruger (SH), 65-8; 3. Curry (CU), 64-1 1/2; 5. Rozene (SH), 53-10; 6. Smith (CU), 47-9

Sht -- 1.Carter (CU), 36 ft. 2 1/2 in.; 3. James (CU), 26-0; 5. Kruger (SH), 23-1

High Jump -- 1. McGinnis (CU), 4 ft. 4 in.; 2. Gerhardt (CU), 4-4; 3. Talley (CU), 3-10

Long Jump -- 1. Dittamore (CU), 15 ft. 3 in.; 2. McGinnis (CU), 13-0; 4. Stierwalt (CU), 11-6

 

Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Cumberland (CU) 79 1/2, Effingham Sacred Heart (SH) 37 1/2, Oblong (O) 32, Tri-County (TC) 25

110 Hurdles -- 1. Bushue (SH), 18.3 sec.; 3.Willenborg (CU), 21.1; 4. Robinson (CU), 22.0

100 -- 1. Howard (CU), 12.6 sec.; 3. Tegeler (SH), 13.2; 4. Bushue (SH), 13.7; 5. Baugher (CU), 14.0

1600 -- 1. Skiles (TC), 5:44.2 min.; 2. Robinson (CU), 6:22.1

800 Relay -- 1. Cumberland, 2:01.6 min.

400 Relay -- 1. Cumberland, 52.0 sec.; 2. Sacred Heart, 52.9

400 -- 1. Howard (CU), 1:02.5 min.; 2. Kingery (CU), 1:05.1; 3. Bushue (SH), 1:08.0

200 -- 1. Howard (CU), 27.9 sec.; 2. Smith (SH), 28.8; 5. Bleeker (SH), 35.3

800 -- 1. Maus (O), 2:32.8 min.; 2. Kruger (SH), 2:46.2

1600 Relay -- 1. Cumberland, 4:47.5 min.

Discus -- 1. Hawkins (O), 78 ft. 2 in.; 2. Baugher (CU), 75-4

Shot -- 1. Tegeler (SH), 35 ft. 3 1/2 in.; 2. Titus (CU), 34-2 1/4; 4. J. Bushue (SH), 26-3 3/4; 5. C. Bushue (SH), 25-3/4; 6. Donsbach (CU), 24-7; 7. Bleeker (SH), 24-1 1/2

High Jump -- 1. Maus (O), 5 ft. 4 in.; 3. Wilelnborg (CU), 5-0; 4. (tie) Smith (SH), Robinson (CU), 4-10

Long Jump -- 1. Maus (O), 14 ft. 9 1/2 in.; 2. Willenborg (CU), 14-8 1/2; 4. Gank (CU), 13-0; 5. Reynolds (CU), 13-0; 6. Kruger (SH), 13-0; 7. Donsbach (CU), 11-6

Pole Vault -- 1. Kanizer (CU), 8 ft.; 2. Baugher (CU), 6-6

 

Mount Zion Invitational

(First Place and Effingham Results)

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Mount Zion (MZ) 85, Effingham (E) 71, Urbana (U) 65, Sangamon Valley (SV) 55, Riverton (R) 40, Warrensburg-Latham (WL) 31, Tolono Unity (TU) 30, Decatur Thomas Jefferson (DTJ) 30, Williamsville (W) 14

100 Hurdles -- 1. Atkins (R), 18.46 sec.; 6. Fox (E), 19.91

100 -- 1. Turner (U), 12.81 sec.

1600 -- 1. Maurer (SV), 6:05.84 min.; 12. Kull (E), 6:54.28; 14. Hirtzel (E), 7:11.78

800 Relay -- 1. Riverton, 1:59.38 min.; 3. Effingham (Fox), Kuhlman, Weis, Hanks), 2:02.99

400 Relay -- 1. Mount Zion, 57.61 sec.; 2. Effingham (Russell, Taylor, Funneman, Bridges), 59.52

400 -- 1. Day (TU), 1:10.13 min.; 4. Weis (E), 1:11.74; 6. Fearday (E), 1:14.78

200 -- 1. Anderson (U), 29.0 sec.; 3. Kuhlman (E), 29.68; 6. Bridges (E), 31.20; 16. Funneman (E), 31.50

800 -- 1. Maurer (SV), 2:49.78 min.; 7. Armstrong (E), 2:54.00; 11. Koester (E), 2:55.78

1600 Relay -- 1. Urbana, 4:46.81 min.; 3. Effingham (Fox, second runner not listed, Weis, Hanks), 4:56.34

Shot -- 1. Myers (E), 27 ft. 1/2 in.; 4. Haythorne (E), 22-3 1/2

Discus -- 1. Myers (E), 69 ft. 11 in.

Long Jump -- 1. Taylor (E), 14 ft. 7 in.

High Jump -- 3. Hanks (E), 3 ft. 10 in.

Pole Vault -- 1. Held (MZ), 9 ft. 6 in.

 

Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Tolono Unity (TU) 102, Warrensburg-Latham (WL) 83, Mount Zion (MZ) 72, Williamsville (W) 51, Urbana (U) 42, Effingham (E) 27, Riverton (R) 25, Sangamon Valley (SV) 12, Decatur Thomas Jefferson (DTJ) 5

100 Hurdles -- 1. Coughlin (W), 17.09 sec.; 2. Heuerman (E), 17.46

100 -- 1.  George (WL), 13.31 sec.

1600 -- 1. Bagwell (TU), 6:14.84 min.; 5. Monnet (E), 6:49.62

800 Relay -- 1. Mount Zion, 1:57.84 min.; 4. Effingham (Heuerman, Conkling, Martin, Boggs), 2:06.96

400 Relay -- 1. Tolono Unity, 55.12 sec.; 7. Effingham (Douthit, Longwell, Bridges, Blacker), 1:06.2

400 -- 1. Loehr (MZ), 1:07.09 min.; 8. Martin (E), 1:16.93; 12. Longwell (E), 1:18.89

200 -- 1. George (WL), 28.09 sec.; 13. Conkling (E), 32.89

800 -- 1. Bagwell (TU), 2:50.58 min.; 5. Monnet (E), 3:01.96; 7. Mosier (E), 3:16.49

1600 Relay -- 1. Williamsville, 4:45.53 min.; 4. Effingham (Heuerman, Boggs, Allred, Martin), 5:00.18

Shot -- 1. Young (WL), 36 ft. 4 in.; 6. Pierson (E), 24-1 1/2

Discus -- 1. Young (WL), 112 ft. 2 in.; 5. Pierson (E), 69-4 1/2

Long Jump -- 1. Bilyeu (R), 14 ft. 1 in.; 5. Heuerman (E), 12-6

High Jump -- 1 Bilyeu (R), 5 ft.; 5. Martin (E), 4-2

Pole Vault -- 1. Bagwell (TU), 8 ft. 6 8 in.

 

Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Effingham (E) 117, Mount Zion (MZ) 87, Tolono Unity (TU) 60, Williamsville (W) 49, Urbana (U) 48, Riverton (R) 42, Sangamon Valley (SV) 19, Decatur Thomas Jefferson (DTJ) 6, Warrensburg-Latham (WL) 6

110 Hurdles -- 1. Hill (E), 15.59 sec. (new Effingham Junior High School record, old record, 16.03, Hill, 2013); 5. Vasquez (E), 20.34

100 -- 1. Townsend (U), 11.94 sec.; 2. Hill (E), 12.08; 6. McCabe (E), 12.39

1600 -- 1. Moushon (R), 5:21.28 min.; 3. Koester (E), 5:39.59; 11. Hortenstine (E), 6:03.50

800 Relay -- 1. Mount Zion, 1:55.69 min.; 2. Effingham (Vasquez,  Schuette, Ramos, Reynolds), 2:00.02

400 Relay -- 1. Effingham (Hill, McCabe, Line, Pocrnich), 53.91 sec.

400 -- 1. Mitchell (W), 1:03.41 min.; 3. Koester (E), 1:06.0; 10. Devore (E), 1:12.27

200 -- 1. Migut (TU), 26.94 sec.; 3. Line (E), 28.45; 9. McCabe (E), 29.65

800 -- 1. Pocrnich (E), 2:26.81 min.; 5. Marchewski (E), 2:42.31

1600 Relay -- 1. Mount Zion, 4:26.44 min.; 4. Effingham (Koester, Morrissey, Ramos, Reynolds), 4:49.50

Shot -- 1. Gonzalez (SV), 33 ft. 3 1/2 in.; 4. Schneiderjon (E), 31-3; 8. Smith (E), 28-0

Discus -- 1. Eagle (MZ), 95 ft. 11 in.; 5. Schuette (E), 78-6; 6. Bishop (E), 76-9

Long Jump -- 1. Turner (U), 16 ft. 5 in.; 7. Pocrnich (E), 14-3

High Jump -- 1. Hill (E), 5 ft.; 2. Line (E), 4-8

Pole Vault -- 1. Morrissey (E), 8 ft.; 2. Vasquez (E), 88-0

 

Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Mount Zion (MZ) 167, Effingham (E) 71, Sangamon Valley (SV) 67, Tolono Unity (TU) 38, Riverton (R) 33, Williamsville (W) 23, Urbana (U) 22, Warrensburg-Latham (WL) 9, Decatur Thomas Jefferson (DTJ) 1

110 Hurdles -- 1. May (MZ), 16.56 sec.; 4. Lorton (E), 19.02; 8. Stortzum (E), 20.86

100 -- Price (MZ), 11.96 sec.; 4. Culter (E), 12.68

1600 -- 1. Donaldson (E), 4:56.59 min. (new record, old record, 4:57.9 min. Thayer, 1993); 7. Stortzum (E), 5:38.46

800 Relay -- 1. Mount Zion, 1:43.62 min.; 3. Effingham (McGregor, Bateman, Baker, Koenig), 1:48.37

400 Relay -- 1. Mount Zion, 50.18 sec.; 3. Effingham (Lorton, Kreke, Homann, Kistler), 56.93

400 -- 1. Davis (MZ), 59..25 sec.; 3. McGregor (E), 1:02.65; 6. Baker (E), 1:03.55

200 -- 1. Price (MZ), 25.66 sec.; 3. Koenig (E), 26.41; 5. Bateman (E), 26.43

800 -- 1. Wilhelm (MZ), 2:27.38 min.; 2. Donaldson (E), 2:26.25; 8. Kreke (E), 2:40.31

1600 Relay -- 1. Mount Zion, 4:02.0 min.; 4. Effingham, 4:24.40

Shot -- 1. Eddington (MZ), 38 ft. 10 1/2 in.; 5. Blunt (E), 373-2 1/2; 8. Koenig (E), 33-1 1/2

Discus -- 1. Eddington (MZ), 130 ft. 4 in.; 3. Dawkins (E), 121-6

Long Jump -- 1. Royce (SV), 17 ft. 10 in.; 8. Bateman (E), 15-6

High Jump -- 1. Wiese (SV), 5 ft. 2 in.; 2. Donaldson (E), 5-0; 8. Koenig (E), 4-8

Pole Vault -- 1. Fox (MZ), 9 ft. 3 in.