More Sports

U.S. Women Sweep 100 Hurdles

Published on August 18 2016 6:24 am

By ESPN

Nobody really thought the United States would be shut out of Olympic gold medals on the track at these Summer Games, but the bullion still wasn't in the bank when the three 100-meter hurdlers crouched at the start Wednesday.

Brianna Rollins projected the aura of a former world champion. Nia Ali proved she could return to world-class form after becoming a mother last year. Injury impeded Kristi Castlin's path to the 2012 Olympics, but she'd been through far worse, losing her father to murder at age 12 and living through the slaughter of 32 innocents as a Virginia Tech student.

The trio represents the latest wave of U.S. excellence in the event, accelerating out of a talent pool so deep that a defending Olympic champion and a current world-record holder were left at home on the bench. Any one of them could have won it, but they approached ambition as a team. They understood they could be greater than the sum of their parts if they swept an Olympic podium for the first time in U.S. track history. They stayed off social media in the days before the race and prayed together instead.

"We said it was our time, let's go, let's do this and get it out of the way," Ali said.

They broke the mini-drought and propped open the floodgates. Rollins won going away in 12.48 seconds. Ali knew she'd finished second in the hubbub when she saw her time of 12.59. Then Castlin's name popped up in third place on the scoreboard just two-hundredths of a second behind and the flags came out and the women who leap for a living jumped for joy and posterity and the cameras, this time in unison.

U.S. Advances to Semifinals in Men's Basketball

So did a golden era of international basketball. Emphatically stopping a stretch of three straight close games, the Americans advanced to the semifinals by sprinting past Manu Ginobili and Argentina 105-78 on Wednesday night.

In front of a chanting, flag-waving crowd of Argentines who came to throw a raucous farewell party for their Golden Generation, the Americans delivered their most complete performance in Rio.

"What a remarkable run by Argentina and so we knew we had to match that energy tonight. I thought we did," U.S. coach Mike Krzyzewski said.

Turning a slow start into an early ending with a 27-2 run in the first half, the Americans put away one old rival and set up a meeting with another. They will play Spain on Friday in a rematch of the last two gold-medal games. Australia meets Serbia in the other semifinal.

Kevin Durant scored 27 points for the Americans, who had played three straight close games for the first time under Krzyzewski, setting off a round of questions at home and in Rio de Janeiro about what was wrong with them.

The answer might be nothing. At least there wasn't against Argentina.

"We wanted to come out and our whole thing was dominating," forward Carmelo Anthony said.

The Americans eliminated Argentina for the third straight Olympics, this time ending not only a tournament run for the Argentines but also a couple of careers.


U.S. Swimmers Not Allowed to Leave Brazil

Two American swimmers who were with teammate Ryan Lochte the night of an alleged robbery will not be allowed to leave Brazil until they provide testimony about the events of that night.

Jack Conger and Gunnar Bentz were heading home to the United States when authorities stopped them from leaving on a flight Wednesday night. Authorities are still seeking answers about how they allegedly were robbed Sunday morning.

Sergio Viegas, a Brazilian attorney for Conger and Bentz, said they left the Rio de Janeiro airport for an unspecified location in Brazil and have yet to testify. The swimmers did not speak to reporters upon leaving the airport and getting shuttled away in a black car waiting outside.

The athletes said Sunday that they were robbed at gunpoint in a taxi as they returned to the athletes village from a party, several hours after the final Olympic swimming events were held. Police have found little evidence to support their accounts.


Walsh Jennings/Ross Claim Bronze

Devastated. Unable to sleep. Cursing and crying and blaming herself after she fell short of her goal of winning a fourth consecutive Olympic gold medal.

Staggered by her first beach volleyball loss at the Summer Games, behind by one set in the bronze-medal match and trailing in the second, Kerri Walsh Jennings pulled herself together on the Copacabana sand to become the most decorated beach volleyball player in Olympic history.

"It's crazy what 24 hours can do," Walsh Jennings said after she and April Ross beat Brazil's Talita and Larissa 17-21, 21-17, 15-9 on Wednesday night. "This is a highlight of my athletic career, without a doubt."

Walsh Jennings struggled with her passing throughout the medal round, including Tuesday night, when she and Ross lost to Brazil's second-seeded team. But the three-time champion delivered a pair of blocks for the final two points to clinch the bronze on Wednesday.

After hugging her opponents, Walsh Jennings slapped hands with some courtside volunteers and then found a U.S. cheering section in the corner of the 12,000-seat arena built on the beach that serves as the sport's spiritual home.

Wrapping themselves in an American flag, the partners gave each other another long embrace.

"Devastating is a pretty huge word, but it pretty much captures how I felt last night," Walsh Jennings said. "We came here to be our best, and I was subpar."


Total Medals By Country

Group    G    S    B    Total
USA    30    32    31    93
CHN    19    15    20    54
GBR    19    19    12    50
RUS    12    14    15    41
JPN    10    5    18    33
FRA    8    11    12    31
GER    12    8    9    29
AUS    7    8    9    24
ITA    8    9    6    23
KOR    7    3    6    16
NED    8    4    3    15
CAN    3    2    9    14
HUN    6    3    4    13
BRA    3    5    4    12
KAZ    3    3    6    12
NZL    3    6    1    10
DEN    1    3    5    9
CUB    2    2    4    8
KEN    4    3    0    7
ESP    4    1    2    7
PRK    2    3    2    7
POL    2    2    3    7
UZB    2    1    4    7
RSA    1    5    1    7
UKR    1    4    2    7
SWE    1    4    2    7
CZE    1    1    5    7
AZE    0    3    4    7
JAM    4    0    2    6
THA    2    2    2    6
CRO    3    2    0    5
SUI    2    1    2    5
BEL    2    1    2    5
BLR    1    2    2    5
ETH    1    1    3    5
GEO    1    1    3    5
COL    2    2    0    4
GRE    2    1    1    4
IRI    2    0    2    4
ARM    1    3    0    4
SLO    1    2    1    4
ROU    1    1    2    4
ARG    2    1    0    3
INA    1    2    0    3
SRB    1    1    1    3
TPE    1    0    2    3
MAS    0    2    1    3
TUR    0    2    1    3
LTU    0    1    2    3
NOR    0    0    3    3
SVK    1    1    0    2
BRN    1    1    0    2
VIE    1    1    0    2
IOC    1    0    1    2
IRL    0    2    0    2
MGL    0    1    1    2
ISR    0    0    2    2
EGY    0    0    2    2
TUN    0    0    2    2
KOS    1    0    0    1
PUR    1    0    0    1
SIN    1    0    0    1
BAH    1    0    0    1
FIJ    1    0    0    1
GRN    0    1    0    1
PHI    0    1    0    1
QAT    0    1    0    1
VEN    0    1    0    1
ALG    0    1    0    1
UAE    0    0    1    1
MAR    0    0    1    1
POR    0    0    1    1
DOM    0    0    1    1
IND    0    0    1    1
MDA    0    0    1    1
KGZ    0    0    1    1
AUT    0    0    1    1
BUL    0    0    1    1
EST    0    0    1    1
FIN    0    0    1    1

Thursday, August 18 Schedule

    Time  (CT)    Sport    Event    Result
    5:30 AM    Golf    Women's Individual, Round 2    View Results

Upcoming    Time  (CT)    Sport    Event    Result
    6:30 AM    Badminton    Women's Doubles, Bronze medal match, Jung K E/Shin S C v Tang Y T/Yu Y    
    7:00 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Mikkonen v Vasconcelos Dos Santos    
    7:00 AM    Canoe - Sprint    Men's K2 1000m, Final B    
    7:08 AM    Canoe - Sprint    Men's K2 1000m, Final A    
    7:15 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Contreras v Denisenko    
    7:16 AM    Canoe - Sprint    Men's C1 200m, Final B    
    7:20 AM    Badminton    Women's Singles, Semifinal, Marín v Li X R    
    7:23 AM    Canoe - Sprint    Men's C1 200m, Final A    
    7:30 AM    Athletics    Men's Decathlon, 110m Hurdles    
    7:30 AM    Athletics    Men's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 1    
    7:30 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Glasnovic v Marton    
    7:38 AM    Athletics    Men's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 2    
    7:40 AM    Canoe - Sprint    Men's K2 200m, Final B    
    7:45 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Tazegül v Morales    
    7:46 AM    Athletics    Men's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 3    
    7:47 AM    Canoe - Sprint    Men's K2 200m, Final A    
    7:54 AM    Athletics    Men's Decathlon, 110m Hurdles, Heat 4    
    7:55 AM    Athletics    Men's Shot Put    
    7:55 AM    Athletics    Men's Shot Put, Qualification    
    7:55 AM    Athletics    Men's Shot Put, Qualification, Group A    
    7:55 AM    Athletics    Men's Shot Put, Qualification, Group B    
    8:00 AM    Diving    Women's 10m Platform, Semifinal    
    8:00 AM    Modern Pentathlon    Women's Individual    
    8:00 AM    Modern Pentathlon    Women's Individual, Fencing    
    8:00 AM    Modern Pentathlon    Women's Individual, Fencing, Ranking Round    
    8:00 AM    Athletics    Women's High Jump    
    8:00 AM    Athletics    Women's High Jump, Qualification    
    8:00 AM    Athletics    Women's High Jump, Qualification, Group A    
    8:00 AM    Athletics    Women's High Jump, Qualification, Group B    
    8:00 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Asemani v Carstens    
    8:00 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Yoshida v     
    8:00 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Soronzonbold v     
    8:00 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Gray v     
    8:04 AM    Canoe - Sprint    Women's K1 500m, Final B    
    8:08 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Sinishin v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Sambou v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Nguyen T L v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Oborududu v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Yusein v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Pirozkhova v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Olaya v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Marzaliuk v     
    8:08 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Vescan v     
    8:10 AM    Badminton    Men's Doubles, Bronze medal match, Chai B/Hong W v M. Ellis/Langridge    
    8:11 AM    Canoe - Sprint    Women's K1 500m, Final A    
    8:15 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Dieye v Robak    
    8:16 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Prevolaraki v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Argüello v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Kumari v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Larionova v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Mamashuk v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Johansson v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Selmaier v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Zhang F L v     
    8:16 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Wiebe v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Zhong X C v Hemmer    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Gün v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Jong M S v Gallays    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Khavaldzhy Blahinya v Maroulis    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Adekuoroye v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Krawczyk v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Erdenechimeg v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Mattsson v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 53kg, Qualification, Essombe Tiako v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Riabi v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Hanzlickova v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Trazhukova v Sastin    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Nunes De Oliveira v Sahin    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Grigorjeva v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Xu R v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Tkach v Lappage    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Kawai v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 63kg, Qualification, Michalik-Rogien v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Bukina v Hamza    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Watari v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, da Silva Ferreira v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Cherkasova v Adar    
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Ali v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Mäe v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Manyurova v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Weffer Guanipa v     
    8:24 AM    Wrestling    Women's 75kg, Qualification, Nemeth v     
    8:25 AM    Athletics    Men's Decathlon, Discus Throw    
    8:25 AM    Athletics    Men's Decathlon, Discus Throw, Group A    
    8:30 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Jones v Bakkal    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16, Prevolaraki v Kumari    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16, Sambou v Nguyen T L    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16, Yoshida v Sinishin    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16, Pirozkhova v Yusein    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16, Larionova v Mamashuk    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16, Soronzonbold v Oborududu    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16, Wiebe v Selmaier    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16, Marzaliuk v Vescan    
    8:30 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16, Gray v Olaya    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16, Argüello v Essombe Tiako    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16, Krawczyk v Erdenechimeg    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16, Mattsson v Adekuoroye    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16, Johansson v Hanzlickova    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16, Riabi v Grigorjeva    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16, Kawai v Michalik-Rogien    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16, Ali v Weffer Guanipa    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16, Nemeth v Manyurova    
    8:40 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16, Zhang F L v Mäe    
    8:45 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Achab v Kassman    
    8:50 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16    
    8:50 AM    Wrestling    Women's 53kg, Last 16, Gün v     
    8:50 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16    
    8:50 AM    Wrestling    Women's 63kg, Last 16, Xu R v     
    8:50 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16, da Silva Ferreira v Watari    
    8:50 AM    Wrestling    Women's 75kg, Last 16    
    9:00 AM    Badminton    Women's Singles, Semifinal, Okuhara v Sindhu    
    9:00 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Harnsujin v Calvo Gómez    
    9:00 AM    Triathlon    Men's Olympic Distance    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 53kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 53kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 53kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 63kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 63kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 63kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 75kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 75kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Wrestling    Women's 75kg, Quarterfinal    
    9:00 AM    Water Polo    Men's Water Polo, Classification Round 5-8, HUN v BRA    
    9:10 AM    Wrestling    Women's 53kg, Quarterfinal    
    9:10 AM    Wrestling    Women's 63kg, Quarterfinal    
    9:10 AM    Wrestling    Women's 75kg, Quarterfinal    
    9:15 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Boui v Lee D H    
    9:20 AM    Athletics    Women's 4 x 100m Relay    
    9:20 AM    Athletics    Women's 4 x 100m Relay, Round 1    
    9:20 AM    Athletics    Women's 4 x 100m Relay, Round 1, Heat 1    
    9:28 AM    Athletics    Women's 4 x 100m Relay, Round 1, Heat 2    
    9:30 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Zaninovic v Alizadeh Zenoorin    
    9:40 AM    Athletics    Men's 4 x 100m Relay    
    9:40 AM    Athletics    Men's 4 x 100m Relay, Round 1    
    9:40 AM    Athletics    Men's 4 x 100m Relay, Round 1, Heat 1    
    9:40 AM    Athletics    Men's Decathlon, Discus Throw, Group B    
    9:40 AM    Wrestling    Women's 53kg, Semifinal    
    9:40 AM    Wrestling    Women's 63kg, Semifinal    
    9:40 AM    Wrestling    Women's 75kg, Semifinal    
    9:45 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Ahmed v Abughaush    
    9:48 AM    Athletics    Men's 4 x 100m Relay, Round 1, Heat 2    
    9:50 AM    Badminton    Women's Doubles, Final, Matsutomo/A. Takahashi v Pedersen/Rytter Juhl    
    10:00 AM    Field Hockey    Men's Hockey, Bronze medal match, NED v GER    
    10:00 AM    Athletics    Men's 400m Hurdles, Final    
    10:00 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Ben Ali v Hamada    
    10:00 AM    Wrestling    Women's 53kg, Semifinal    
    10:00 AM    Wrestling    Women's 63kg, Semifinal    
    10:00 AM    Wrestling    Women's 75kg, Semifinal    
    10:15 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Grgic v González Bonilla    
    10:20 AM    Water Polo    Men's Water Polo, Semifinal, MNE v CRO    
    10:30 AM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Last 16, Malak Wahba v Patiño    
    10:45 AM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Last 16, Gutierrez Macedo v Purevjav    
    11:00 AM    Synchronized Swimming    Women's Team    
    11:00 AM    Synchronized Swimming    Women's Team, Team Technical Routine    
    11:00 AM    Volleyball    Women's Volleyball, Semifinal, CHN v NED    
    11:05 AM    Sailing    Women's 470, Medal Race    
    11:25 AM    Athletics    Men's Decathlon, Pole Vault    
    11:25 AM    Athletics    Men's Decathlon, Pole Vault, Group A    
    11:25 AM    Athletics    Men's Decathlon, Pole Vault, Group B    
    11:30 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal    
    11:30 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 1    
    11:30 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 1    
    11:34 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 2    
    11:34 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 1    
    11:38 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 3    
    11:38 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 1    
    11:42 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 4    
    11:42 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 1    
    11:46 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 2    
    11:50 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 2    
    11:50 AM    Sailing    Men's 470, Medal Race    
    11:54 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 2    
    11:58 AM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 2    
    12:00 PM    Boxing    Women's Flyweight, Semifinal, Adams v Ren C C    
    12:02 PM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 1, Run 3    
    12:06 PM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 2, Run 3    
    12:10 PM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 3, Run 3    
    12:14 PM    Cycling - BMX    Men's Individual, Quarterfinal, Heat 4, Run 3    
    12:15 PM    Boxing    Women's Flyweight, Semifinal, Valencia v Ourahmoune    
    12:30 PM    Boxing    Men's Bantamweight, Semifinal, Nikitin v Stevenson    
    12:30 PM    Modern Pentathlon    Men's Individual    
    12:30 PM    Modern Pentathlon    Men's Individual, Fencing    
    12:30 PM    Modern Pentathlon    Men's Individual, Fencing, Ranking Round    
    12:35 PM    Sailing    Men's 49er, Medal Race    
    12:45 PM    Boxing    Men's Bantamweight, Semifinal, Ramirez Carrazana v Akhmadaliev    
    1:00 PM    Basketball    Women's Basketball, Semifinal, ESP v SRB    
    1:00 PM    Boxing    Men's Middleweight, Semifinal, Lopez Cardona v Shakhsuvarly    
    1:00 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal    
    1:10 PM    Water Polo    Men's Water Polo, Classification Round 5-8, GRE v ESP    
    1:15 PM    Boxing    Men's Middleweight, Semifinal, Rodriguez v Melikuziev    
    1:15 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal    
    1:20 PM    Sailing    Women's 49er FX, Medal Race    
    1:30 PM    Boxing    Men's Light Heavyweight, Final, La Cruz v Niyazymbetov    
    1:30 PM    Handball    Women's Handball, Semifinal, NED v FRA    
    1:30 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal    
    1:45 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal    
    2:00 PM    Diving    Women's 10m Platform, Final    
    2:00 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal    
    2:00 PM    Wrestling    Women's 53kg, Repechage Round 1    
    2:01 PM    Wrestling    Women's 63kg, Repechage Round 1    
    2:01 PM    Wrestling    Women's 75kg, Repechage Round 1    
    2:15 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal    
    2:15 PM    Wrestling    Women's 53kg, Repechage Round 1    
    2:15 PM    Wrestling    Women's 63kg, Repechage Round 1    
    2:15 PM    Wrestling    Women's 75kg, Repechage Round 1    
    2:30 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Quarterfinal    
    2:30 PM    Wrestling    Women's 53kg, Repechage Round 2    
    2:30 PM    Wrestling    Women's 53kg, Repechage Round 2    
    2:30 PM    Wrestling    Women's 63kg, Repechage Round 2    
    2:30 PM    Wrestling    Women's 63kg, Repechage Round 2    
    2:30 PM    Wrestling    Women's 75kg, Repechage Round 2    
    2:30 PM    Wrestling    Women's 75kg, Repechage Round 2    
    2:30 PM    Water Polo    Men's Water Polo, Semifinal, ITA v SRB    
    2:45 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Quarterfinal    
    2:45 PM    Wrestling    Women's 53kg, Bronze medal match    
    2:55 PM    Wrestling    Women's 53kg, Bronze medal match    
    3:00 PM    Field Hockey    Men's Hockey, Final, BEL v ARG    
    3:00 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Semifinal    
    3:05 PM    Wrestling    Women's 53kg, Final 1-2    
    3:15 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Semifinal    
    3:30 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Semifinal    
    3:30 PM    Wrestling    Women's 63kg, Bronze medal match    
    3:40 PM    Wrestling    Women's 63kg, Bronze medal match    
    3:45 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Semifinal    
    3:50 PM    Wrestling    Women's 63kg, Final 1-2    
    4:15 PM    Wrestling    Women's 75kg, Bronze medal match    
    4:25 PM    Wrestling    Women's 75kg, Bronze medal match    
    4:35 PM    Athletics    Men's Decathlon, Javelin Throw    
    4:35 PM    Athletics    Men's Decathlon, Javelin Throw, Group A    
    4:35 PM    Wrestling    Women's 75kg, Final 1-2    
    5:00 PM    Basketball    Women's Basketball, Semifinal, FRA v USA    
    5:45 PM    Athletics    Men's Decathlon, Javelin Throw, Group B    
    6:00 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Repechage Round    
    6:15 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Repechage Round    
    6:30 PM    Athletics    Men's Shot Put, Final    
    6:30 PM    Handball    Women's Handball, Semifinal, NOR v RUS    
    6:30 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Repechage Round    
    6:45 PM    Athletics    Men's 1500m, Semifinal    
    6:45 PM    Athletics    Men's 1500m, Semifinal, Semifinal 1    
    6:45 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Repechage Round    
    6:55 PM    Athletics    Men's 1500m, Semifinal, Semifinal 2    
    7:00 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Bronze medal match    
    7:10 PM    Athletics    Women's Javelin Throw, Final    
    7:15 PM    Athletics    Women's 800m, Semifinal    
    7:15 PM    Athletics    Women's 800m, Semifinal, Semifinal 1    
    7:15 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Bronze medal match    
    7:23 PM    Athletics    Women's 800m, Semifinal, Semifinal 2    
    7:30 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Bronze medal match    
    7:31 PM    Athletics    Women's 800m, Semifinal, Semifinal 3    
    7:45 PM    Athletics    Men's Decathlon, 1500m    
    7:45 PM    Athletics    Men's Decathlon, 1500m, Heat 1    
    7:45 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Bronze medal match    
    7:56 PM    Athletics    Men's Decathlon, 1500m, Heat 2    
    8:00 PM    Beach Volleyball    Men's Team, Bronze medal match, Krasilnikov/Semenov v Brouwer/Meeuwsen    
    8:00 PM    Taekwondo    Women's Featherweight 49-57kg, Final    
    8:15 PM    Athletics    Women's 400m Hurdles, Final    
    8:15 PM    Taekwondo    Men's Featherweight 58-68kg, Final    
    8:15 PM    Volleyball    Women's Volleyball, Semifinal, SRB v USA    
    8:30 PM    Athletics    Men's 200m, Final    
    9:59 PM    Beach Volleyball    Men's Team, Final, Nicolai/Lupo v Alison/Bruno  

Senators To Retire Alfredsson's No. 11

Published on August 17 2016 6:32 am

Read more...

Team USA Will Face Argentina Wednesday

Published on August 16 2016 6:34 am

Read more...