Mattoon Wins Own Invitational, EHS Second, St. A Ninth

Print

Published on April 18 2013 11:15 am
Last Updated on April 18 2013 11:15 am
Written by Millie Lange

MATTOON -- Mattoon High School claimed the championship of its own girls track invitational Wednesday.

The Green Wave scored 137 followed by Effingham 116, Charleston 74 1/2, Centralia 66, Mount Zion 45 1/2,  Salem 43, Pana 32, Tuscola 3 and Effingham St. Anthony 14. Mattoon had eight first place finishes while Charleston had five.

Effingham had two first place finishes but captured numerous seconds to place second. The Hearts won the 800 relay in 1:51.83 minutes and the 1600 relay in 4:19.56. Effingham's Avery Braunecker was second in the 100 and the 200. Shayna Phillips took second in the 400 while Bethany Donaldson had second in the 800 and Jenna Bingham second in the 1600. Jaclynn Steppe took second in the 300 hurdles.

The Hearts also had second in the 400 relay and the 3200 relay.

St. Anthony's Kassy Dammerman took first in the 100 hurdles with a time of 16.59 seconds.

Mattoon Invitational

Team Scores -- Mattoon (M) 137, Effingham (E) 116,  Charleston (C) 74.5, Centralia (CE) 66, Mount Zion (MZ) 45.5, Salem (S) 43, Pana (P) 32 Tuscola (T) 30, Effingham St. Anthony (SA) 14

100 -- 1. Kaylee Miller (C) 12.90; 2. Avey Braunecker (E) 13.33; 3. Mitzi Terry (C) 13.37; 4. Kadie Gentry (M) 13.38; 5. Sammmy Thompson (M) 13.41; 6. Kristina Rivera (E) 13.45; 7. Connor Kuhle (MZ) 13.69; 8. Emily Baer (S) 13.73

200 -- 1. Miller (C) 27.27; 2. Braunecker (E) 27.40; 3. Gentry (M) 27.45; 4. Reagan Keck (E) 28.96; 5. Felicia Tucker (T) 28.98; 6. tie, Alyssa Love (MZ) and Alicia Valdez (C) 29.13; 8. Brooke Schultz (S) 29.28

400 -- 1. Jordyn Looman (C) 1:00.57; 2. Shayna Phillips (E) 1:01.59; 3. Claire Niebrugge (E) 1:04.15; 5. Kwiatkowski (CE) 1:06.38; 6. Meagan Flight (C) 1:07.08; 7. Mikhala Sumption (T) 1:08.40; 8. Danielle Gadus (C) 1:08.70

800 -- 1. Megan Shaffer (M) 2:27.81; 2. Bethany Donaldson (E) 2:33.22; 3. Susan Ponder (T) 2:33.4; 4. Morgan Sherwood (C) 2:34.59; 5. Jenna Bingham (E) 2:35.53; 6. Megan Bailey (MZ) 2:36.03; 7. Rachel Ade (P) 2:38.34; 8. Nicole Mannen (T) 2:41.50

1,600 -- 1. M. Shaffer (M) 5:43.59; 2. Jenna Bingham (E) 5:51.48; 3. Cassy Shaffer (M) 6:03.25; 4. Briana Reif (MZ) 6:16.69; 5. Sheridan Noll (C) 6:23.40; 6. Kelsey Henschen (P) 6:26.65; 7. Bethany Donaldson (E) 6:28.64; 8. Caroline Walthes (CE) 6:34.89

3,200 -- 1. Michaela Drake (M) 13:25.15; 2. Maria Schollmeier (MZ) 13:27.35; 3. Lexi Kremer (M) 13:50.70; 4. Sheridan Noll 14:09.01; 5. Allie Svoboda (MZ) 14:56.25; 6. Mariah Lemay (T) 15:04.78; 7. Ashley Brooks (S) 18:08.67; 8. Emily Hacker (P) 18:09.41

100 hurdles -- 1. Kassy Dammerman (SA) 16.59; 2. Ashley Miller (MZ) 16.63; 3. Alexa Smith (S) 17.00; 4. Melinda Holmes (M) 17.25; 5. Lauren Rochkes (P) 17.57; 6. Peyton Sledge (C) 17.65; 7. Erin Holthaus (P) 17.88; 8. Lexi Sluder (T) 18.17

300 hurdles -- 1. Sledge (C) 47.78; 2. Jaclynn Steppe (E) 50.24; 3. Ashley Miller (MZ) 50.28; 4. Erin Holthaus (P) 50.38; 5. Alexa Smith (S) 50.55; 6. Holmes (M) 52.0; 7. Lauren Merrifield (P) 52.0; 8. Davia Boyd (CE) 52.77

400 relay -- 1. Mattoon 52.98; 2. Effingham 53.15; 3. Salem 53.58; 4. Mount Zion 53.72; 5. Charleston 53.73; 6. Centralia 53.84

800 relay -- 1. Effingham 1:51.83; 2.Mattoon 1:52.07; 3. Charleston (1:52.16; 4. Salem 1:58.02; 5. Mount Zion 1:58.37; 6. Pana 2:00.16; 7. Tuscola 2:01.18; 8. Centralia 2:03.46

1600 relay -- 1. Effingham 4:19.56; 2. Mattoon 4:21.41; 3. Tuscola 4:27.70; 4. Centralia 4:27.78; 5. Pana 4:32.91; 6. Mount Zion 4:33.84; 7. Charleston 4:35.59; 8. Salem 4:39.66

3200 relay -- 1. Mattoon 10:37.87; 2. Effingham 10:38.34; 3, Mount Zion 10:58.21; 4, Salem 11:29.67; 5, Centralia 11:37.17; 6. Pana 11:39.46

Long jump -- 1. Smith (M) 15-8; 2. Holly Moore 15-1; 3. Morgan Sherwood (C) 14-10.5; 4. Lauren McCain (M) 14-8; 5. Mady Hart (MZ) 14-8; 6. Gloria Duduit (P) 14-6

Triple jump -- 1. Smith (M) 34-2; 2. Terry (C) 33-10.5; 3. Allie Schoonover (P) 32-3.5; 4. Dammerman (SA) 31-0.5; 5. Duduit (P) 31-0.5; 6. Connor Kuhl (MZ) 30-10.5; 7. Cassi Green (E) 30-2.5; 8. Maddy Hart (MZ) 29-9

High jump -- 1. Looman (CE) 4-10; 2, Erin Weaver (T) 4-10; 3, Allie Schoonover (P) 4-10; 4, Allie Hood (S) 4-8; 5. Alicia Valdez (C) 4-6; 6, Kelly Keitel (E) 4-6; 7, Jaclyn Steppe (E) 4-6; 8, Shannon Propst (MZ) 4-4

Discus -- 1. Victoria Cisneros (M) 106-8.5; 2. Jantzen Michael (E) 106-5; 3, Lylia Janusik (T) 104-5; 4. Sherwood (C) 99-4; 5, Megan Ross (S) 97-9.5; 6, Brooke Hennis (T) 9-68.5; 7, Abby Cougill (C) 90-4; 8. Malaya Downey (CE) 84-7

Shot put -- 1, Cassie Brashear (S) 37-7.75; 2. Reanna Hutton (CE) 33-5.5; 3. Tayler Weaver (M) 33-1.5; 4. Tressa Cunningham (CE) 31-3.25; 5. Willis (E) 29-11.25; 6. Megan Ross (S) 29-3.5; 7. Lauren Stephenson (E) 27-5.25; 8. Lylia Janusik (T) 27-0.5

Pole vault -- 1. Kelsie Abolt (C) 11-3; 2. Sledge (C) 9-0; 3. Charley Lett (P) 8-6; 4. Loman (CE) 8-0; 5. Macie Drum (M) 8-0; 6. Abby Hoyt (CE) 7-6; 7. Aly Esker (SA) 7-6; 8. Sarah White (MZ) 7-0)