EHS, St. Anthony, T-town Are Winners

Print

Published on April 9 2013 1:10 pm
Last Updated on April 9 2013 1:23 pm
Written by Millie Lange

Effingham High School improved its tennis record to 3-0 on the season with a 7-2 win over Mattoon Monday.

The Hearts swept the doubles competition as Isaac Foreman and Jason Wohltman combined to win 6-0, 2-6, 6-4. Jared Minor and Wyatt Wohltman won 7-5, 7-5. Parth  Maheshwari and Nick Pellman combined at No. 3 to win 6-0, 6-3.

In singles play, EHS took four of the six matches. Aaron Meyers won at No. 1, 6-2, 6-2 while Foreman won 6-4, 6-3. W. Wohltman claimed a 6-2, 6-2 victory and Maheshwari was a winner 6-3, 6-0.

The Hearts are back in action today at Olney.

At Effingham

Singles

No. 1 -- Aaron Meyers (E) defeated Hunter Leningston (M), 6-2, 6-2

No. 2 -- Isaac Foreman (E) defeated Jeremy Woodyard (M), 6-4, 6-3

No. 3 -- Gabe Stoll (M) defeated Jared Minor (E), 7-6 (3), 6-3

No. 4 -- Wyatt Wohltman (E) defeated Nick Freeman (M), 6-2, 6-2

No. 5 -- Parth Maheshwari (E) defeated Craig Henness (M), 6-3, 6-0

No. 6 -- Nathaniel Stoll (M) defeated Jake Heuerman (E), 4-6, 6-4, 6-3

Doubles

No. 1 -- Foreman-Jason Wohltman (E) defeated Woodyard-Henness (M), 6-0, 2-6, 6-4

No. 2 -- Minor-W. Wohltman (E) defeated Stoll-Blake Masse (M), 7-5, 7-5

No. 3 -- Maheshwari-Nick Pellman (E) defeated Levingston-Freeman (M), 6-0, 6-3

Exhibition

Drake Hill (E) defeated Skyler Hartbank (M), 8-0; Kodi Avery-Cody Sennett (E) defeated Jacob Woodyard-Jack Roboin (M), 6-4; Blake Eagleson/Daniel Ferguson (M) defeated Jeff Keitel-Caleb Gadberry (E), 8-3; Matt Haegen-Mike White (M) defeated Aaron Conley-Brady Scott (E), 8-6, 8-7; Matt Niebrugge-Caleb Wohltman (E) defeated Gunner Davis-Andy Vieth (M), 6-4; Jacob Gadberry-Astren (E) defeated Jacob Woodyard-Jack Robein (M), 6-4

 

At Newton

St. Anthony handed Newton a 5-2 loss. Cole Buehnerkemper and Frank Esker were easy winners at the No. 1 and No. 2 spots, 6-0, 6-0.

Scott Rentfrow claimed his victory, 6-0, 6-1 at No. 3. Jay Niebrugge won the No. 4 singles spot, 6-1, 6-1.

In doubles, Luke Jansen and Alec Niebrugge won 3-6, 6-4, 6-3. In the No. 2 doubles, Newton's L. Snyder/L. Simpson won 7-5, 6-0. The Eagles also claimed the No. 3 doubles as C. Goss and J. Cisney won 4-6, 7-5 (1-0).

St. Anthony is back in action today hosting Paris.

At Newton

Singles

No. 1 -- Cole Buehnerkemper (SA) defeated Noah Dart (N), 6-0, 6-0

No. 2 -- Frank Esker (SA) defeated Phil Blank (N), 6-0, 6-0

No. 3 -- Scott Rentfrow (SA) defeated Chris Pitcher (N), 6-0, 6-1

No. 4 -- Jay Niebrugge (SA) defeated Kyle Vahling (N), 6-1, 6-1

Doubles

No. 1 -- Luke Jansen-Alec Niebrugge (SA) defeated Ochs-Schyrock (N), 3-6, 6-4, 6-3

No. 2 -- L. Snyder-L. Simpson (N) defeated Chris Jones-Ian Harris (SA), 7-5, 6-0

No. 3 -- C. Goss-J. Cisney (N) defeated Tommy Schottman-Chris Jones (SA), 4-6, 7-5 (1-0)

 

At Teutopolis

Teutopolis blanked Greenville 7-2 to remain unbeaten on the season at 3-0.

"We had a tough battle tonight but the guys pulled through for a nice win," said T-town Coach Kaye Kimpling. "We will be back in action today hosting Newton."

The Shoes took four of the six singles matches as Kyle Brumleve won at No. 1, 6-1, 6-1, Ryan Westendorf at No. 2, 7-6, 3-6, 6-4, Andy Mersman at No. 4, 6-4, 6-1 and Mitch Meinhart at No. 6, 6-1, 7-5.

In doubles play, T-town swept. Brumleve and Westendorf combined at No. 1 to win 6-4, 7-5. Mersman and Keith Weber claimed the No. 2 spot, 6-1, 6-2. Jay Funneman and Karson Pruemer won at No. 3, 6-0, 5-7, 7-6 (3).

In junior varsity action, T-town claimed a 7-0 win to improve to 3-0.

At Teutopolis

Varsity Match

No. 1 -- Kyle Brumleve (TT) defeated Grant Suess (G), 6-1, 6-1

No. 2 -- Ryan Westendorf (TT) defeated Toby Gamino (G), 7-6, 3-6, 6-4

No. 3 -- Shea Brendel (G) defeated Matt Grunloh (TT), 6-4, 6-0

No. 4 -- Andy Mersman (TT) defeated Mitch Cole (G), 6-4, 6-1

No. 5 -- Nickolai Sorensen (G) defeated Jay Funneman (TT), 6-1, 6-2

No. 6 -- Mitch Meinhart (TT) defeated Zachary Barber (G), 6-1, 7-5

Doubles

No. 1 -- Brumleve-Westendorf (TT) defeated Gamino-Brendel (G), 6-4, 7-5

No. 2 -- Mersman-Keith Weber (TT) defeated Suess-Sorensen (G), 6-1, 6-2

No. 3 -- Funneman-Karson Pruemer (TT) defeated Cole-James Wilhite (G), 6-0, 5-7, 7-6 (3)

Junior Varsity Match

Singles

No. 1 -- Trevor Lee (TT) defeated Tristan Canady (G), 6-3, 6-1

No. 2 -- Jacob Mette (TT) defeated Silas Groves s(G), 6-3, 6-1

No. 3 -- Ben Feldhake (TT) defeated Kuhn (G), 6-4

No. 4 -- Andrew Copple (TT) defeated Osaghie (G),

No. 5 -- Calvin Kreke (TT) defeated Riddle (G), 6-1

No. 6 -- Jared Apke (TT) defeated Berger (G),

Doubles

No. 1 -- Lee-Mette (TT) defeated Canady-Groves (G), 6-1, 6-2

No. 2 -- Alex Kreke-C. Kreke (TT) defeated Nelson-Zumwalt (G), 6-3

No. 3 -- Copple-Apke (TT) defeated Echols-Intud (G), 6-0

Exhibition

Nick Pals-Nick Ruholl (TT) defeated Brannon-Laugham (G), 6-0