HIGH SCHOOL
Girls Basketball
Vandalia Mid-Winter Tournament
Game 1 – Effingham vs. Madison, 10 a.m.
Game 2 – Vandalia vs. Salem, 11:30 a.m.
Game 3 -- Greenville vs. Centralia, 1 p.m.
Game 4 – Mascoutah vs. Trenton Wesclin, 2:30 p.m.
National Trail Conference Tournament
At Beecher City
Game 1 – South Central vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 10 a.m.
Game 2 – St. Anthony vs. Dieterich, 11:30 a.m.
Game 3 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Brownstown/St. Elmo, 1 p.m.
Game 4 – North Clay (Louisville) vs. Altamont, 2:30 p.m.
Highland Tournament
Game 9 – Triad vs. Waterloo, 4 p.m.
Game 10 – Belleville East vs. Collinsville, 5:30 p.m.
Game 11 – Alton vs. Teutopolis, 7 p.m.
Game 12 – Breese Mater Dei vs. Highland, 8:30 p.m.
Little Illini Conference Tournament
At Mount Carmel
Game 5 – Lawrenceville vs. Marshall, 6 p.m.
Game 6 – Casey-Westfield vs. Newton, 7:30 p.m.
Little Prairie Conference Tournament
At Cumberland
Game 2 – Tri-County vs. either Blue Ridge or Argenta-Oreana, 6 p.m.
Game 3 – Arthur-Lovington/Atwood-Hammond vs. Okaw Valley, 6 p.m.
Game 4 – Arcola vs. Cumberland, 7:30 p.m.
Game 5 – Cerro Gordo/Bement vs. Decatur LSA, 7:30 p.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Marshall at Effingham, 6 p.m.
Altamont at St. Anthony, 6 p.m.
Cumberland at Olney, 6:15 p.m.
Newton at Teutopolis, 6:15 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
National Trail Conference Eighth-Grade Tournament
At Brownstown
Game 8 – Altamont vs. North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
Game 9 – Effingham Sacred Heart vs. Dieterich, 7:30 p.m.
James Burke Memorial Tournament
At Greenville
Game 1 -- Staunton vs. Aviston, 3:30 p.m.
Game 2 -- St. Anthony vs. Greenville, 4:30 p.m.
Game 3 -- Salem vs. Hillsboro, 5:30 p.m.
Game 4 -- Effingham vs. Triad, 6:30 p.m.
Neoga at Brownstown/St. Elmo, 6 p.m.
Cumberland at Robinson, 6 p.m.
Centralia at Teutopolis, 5 p.m.
Volleyball
Jasper County at Marshall, 4:30 p.m.
North Clay (Louisville) at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Co-Ed Volleyball League
East Gym
Match 1 – Rock’s Advanced Auto Care vs. 3rd Street Entertainment, 6 p.m.
Match 2 – Gopher’s Grill Vs. New Kids On the Block, 7 p.m.
Match 3 – Emmerich Automotive vs. The Exchange, 8 p.m.
Match 4 – Merz Heating & Air Conditioning vs. Grayzone Sports, 9 p.m.
West Gym
Match 1 – Power Up Plus vs. Brad & Mitch Meinhart Country Financial/Blissful Bites, 6 p.m.
Match 2 -- Drees Enterprise vs. Probst Auto Body, 7 p.m.
Match 3 – J&J Ventures vs. Northside Ford, 8 p.m.
MEN’S COLLEGE BASKETBALL
University of Illinois at Minnesota, 5 p.m.
|