HIGH SCHOOL
Baseball
Altamont, Dieterich, Neoga, Teutopolis at North Clay (Louisville) Tournament, TBA
South Central at Cobden (DH), 10 a.m.
Cross Country
Effingham, Altamont, Dieterich, Newton, North Clay (Louisville), Teutopolis at Olney Invitational, 9:30 a.m.
St. Anthony, Cowden-Herrick/Beecher City, Cumberland, Neoga at Tuscola Invitational, 10 a.m.
Boys Golf
St. Anthony at Paris Invitational at Eagle Ridge C.C., 8:30 a.m.
Girls Golf
St. Anthony at Decatur Invitational, Hickory Point, 9 a.m.
Soccer
Effingham at Taylorville, 11 a.m.
Olney at St. Anthony, 11 a.m.
Teutopolis at Carlyle, 11 a.m.
Girls Tennis
Effingham at Glenwood Titan Invitational Tournament, 8:30 a.m.
St. Anthony at Alton Invitational, 8:30 a.m.
Newton, Teutopolis at Paris Doubles Tournament, noon
Volleyball
Effingham at Charleston Invitational Tournament, 8:30 a.m.
Newton at St. Anthony Invitational, 9 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Vandalia Tournament, TBA
Ray Long Volleyball Classic
At New Berlin
Court 1
Cumberland vs. North Mac, 10 a.m.
Gold, Silver, Bronze divisions
Dieterich, North Clay (Louisville), Clay City at Flora Tournament, TBA
South Central at Vandalia Tournament, TBA
Windsor/Stewardson-Strasburg Invitational, TBA
FROSH/SOPH/JUNIOR VARSITY
Volleyball
Teutopolis at Altamont Freshman Tournament, 8:30 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City, St. Elmo/Brownstown at Windsor/Stew-Stras JV Tournament, 8 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Class 1A Cowden-Herrick/Beecher City Regional
Game 4 -- Altamont vs. Neoga, 10 a.m.
Game 5 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Mattoon St. John's, noon
Class 1A Oblong Regional
Game 4 -- St. Anthony vs. Dieterich, 10 a.m.
Game 5 -- Sigel St. Michael vs. Effingham Sacred Heart, 12:30 p.m.
Class 2A Casey-Westfield Regional
Game 4 -- Casey-Westfield vs. Jasper County, 10 a.m.
Game 5 -- Cumberland vs. Red Hill (Bridgeport), 12:30 p.m.
Class 2A Teutopolis Regional
Game 3 -- Shelbyville Moulton vs. South Central, 10 a.m.
Game 4 -- Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Teutopolis, noon
Class 3A Charleston Regional
Game 3 -- Mattoon vs. Charleston, 10 a.m.
Game 4 -- Effingham vs. Tolono Unity, noon
Softball
Class 1A Hutsonville Sectional
South Central vs. Dieterich, 11 a.m.
Class 2A St. Elmo/Brownstown Sectional
Teutopolis vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 11 a.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Colorado at Chicago Cubs, 1:20 p.m.
Cincinnati at St. Louis Cardinals, 6:15 p.m.
NASCAR
Bass Pro Shops NRA Night Race at Bristol Motor Speedway, 6:30 p.m.
|