HIGH SCHOOL
Girls Basketball
Class 1A State Tournament
At Redbird Arena
Game 3 – Hume Shiloh vs. Lewistown, 11:15 p.m. (third place)
Game 4 – Lanark Eastland vs. Danville Schlarman, 1 p.m. (championship)
Class 2A State Tournament
At Redbird Arena
Game 3 – St. Joseph-Ogden vs. Hillsboro, 5:30 p.m. (third place)
Game 4 – Chicago Marshall vs. Teutopolis, 7:15 p.m. (championship) (LISTEN ON KJ COUNTRY 102.3)
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
St. Anthony at Centennial Sophomore Tournament, TBA
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Fifth-Sixth Grade
Cowden-Herrick/Beecher City Tournament, 9 a.m.
Volleyball
Class 7-1A Sigel St. Michael Regional
Match 1 -- Grayville vs. Martinsville, 8:30 a.m.
Match 2 -- West Salem vs. Effingham Sacred Heart, 9:30 a.m.
Match 3 -- Newton St. Thomas vs. Winner Match 1, 10:30 a.m.
Match 4 -- Sigel St. Michael vs. Winner Match 2, 11:30 a.m.
Class 7-2A Edwards County (Albion) Regional
Match 1 -- South Central vs. Oblong, 10 a.m.
Match 2 -- Hutsonville vs. Dieterich, 11 a.m.
Match 3 -- Edwards County vs. Winner Match 1, noon
Match 4 -- North Clay (Louisville) vs. Winner Match 2, 1 p.m.
Class 7-2A Effingham St. Anthony Regional
Match 1 -- Altamont vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 10 a.m.
Match 2 -- Arcola vs. Paris Crestwood, 11:15 a.m.
Class 7-3A Robinson Nuttall Regional
Match 1 -- Paris Mayo vs. Marshall, 10 a.m.
Match 2 -- Jasper County vs. Lawrenceville Parkview, 11 a.m.
Class 7-4A Effingham Regional
Match 1 -- Stephen Decatur vs. Mattoon, 10 a.m.
Match 2 -- Mount Zion vs. Decatur Jefferson, 11:15 a.m.
Match 3 -- Effingham vs. Winner Match 1, 12:30 p.m.
Match 4 -- Charleston vs. Winner Match 2, 1:45 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Saturday Night Men's Basketball League
Game 1 – Auto Mall of Effingham vs. Koerner Distributors, 3 p.m.
Game 2 – Old Mac's Drive Thru vs. Taylor Law, 4 p.m.
Game 3 – A&D Construction vs. First State Bank of Beecher City, 5 p.m.
MEN'S COLLEGE BASKETBALL
Penn State at University of Illinois, 11 a.m.
NASCAR
Xfinity Series at Atlanta Motor Speedway, 1 p.m.
|