HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Mount Zion at Teutopolis, 7:30 p.m.
National Trail Conference Tournament
At Altamont
Game 2 – St. Anthony vs. St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.
Game 3 – North Clay (Louisville) vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 7:45 p.m.
LOVC Tournament
At Cumberland
Game 3 – Villa Grove/Heritage vs. Hutsonville/Palestine, 6 p.m.
Game 4 – Cumberland vs. Tri-County, 7:30 p.m.
Little Illini Conference Tournament
At Flora
Game 6 -- Paris vs. Lawrenceville, 5 p.m.
Game 7 – Casey-Westfield vs. Red Hill (Bridgeport), 6:30 p.m.
Game 8 – Olney vs. Marshall, 8 p.m.
Girls Basketball
Brownstown/St. Elmo at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
Sandoval at Dieterich, 6:15 p.m.
Pana at Newton, 6:15 p.m.
Wrestling
Charleston, Lincoln at Effingham, 6 p.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Mount Zion at Teutopolis, 4:45 p.m.
Girls Basketball
Teutopolis at Effingham, 6:15 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Class 7-1A Sigel St. Michael Regional
Game 4 -- Newton St. Thomas vs. Mattoon St. John's, 6 p.m.
Game 5 -- Sigel St. Michael vs. Kansas, 7:15 p.m.
Class 7-2A Casey-Westfield Regional
Game 3 – Dieterich vs. Neoga, 5:30 p.m.
Game 4 – Casey-Westfield vs. Paris Crestwood, 6:45 p.m.
Class 7-3A Teutopolis Regional
Game 3 – Teutopolis vs. Marshall, 6 p.m.
Game 4 – Lawrenceville Parkview vs. Robinson Nuttall, 7:15 p.m.
Class 7-3A Shelbyville Moulton Regional
Game 3 – Tuscola East Prairie vs. Sullivan, 6 p.m.
Game 4 – Shelbyville Moulton vs. Paris Mayo, 7:15 p.m.
Class 7-4A Effingham Regional
Game 1 -- Mount Zion vs. Effingham, 6 p.m.
Game 2 -- Decatur Jefferson vs. Mattoon, 7:15 p.m.
SIJHSAA Regional Tournament
At Iuka
Game 1 – Odin vs. St. Peter Lutheran, 6 p.m.
Fifth-Sixth Grade
Cowden-Herrick/Beecher City at Mulberry Grove, 4:15 p.m.
St. Elmo/Brownstown at Altamont Lutheran, 6 p.m.
Volleyball
St. Anthony at Charleston, 5 p.m.
St. Peter at Sacred Heart, 6 p.m.
Stewardson-Strasburg at Altamont, 4 p.m.
Altamont Lutheran at Dieterich, 4:15 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at South Central, 4:15 p.m.
Cumberland at Robinson, 4:30 p.m.
Sigel St. Michael at Neoga, 4:15 p.m.
Newton St. Thomas at Edwards County (Albion), 6:30 p.m.
St. Elmo/Brownstown at Mulberry Grove, 6:15 p.m.
North Clay (Louisville) at Iuka, 4:30 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Tuesday Night Men's Basketball League
At Ron Diehl Center
Game 1 – Redbird Energy vs. Hint's Laser Engraving, 6 p.m.
Game 2 – Jansen's Heating & Air vs. 32 Below Bar & Grill, 7 p.m.
Game 3 – MDI Law vs. Dieterich Bank, 8 p.m.
Game 4 – Jansen Seeds vs. Country Rhodes, 9 p.m.
|