HIGH SCHOOL
Boys Basketball
St. Anthony at Breese Mater Dei, 6 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Altamont, 6 p.m.
Oblong at Dieterich, 6:15 p.m.
Neoga at South Central, 6 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
Newton at Flora, 6:15 p.m.
St. Elmo/Brownstown at Cumberland, 6:15 p.m.
Girls Basketball
Highland Basketball Tournament
Game 5 -- Highland vs. Carlyle, 4 p.m.
Game 6 -- Hillsboro vs. Belleville West, 5:30 p.m.
Game 7 -- Belleville East vs. Breese Central, 7 p.m.
Game 8 -- Breese Mater Dei vs.Troy Triad, 8:30 p.m.
Little Illini Conference Tournament
At Newton
Game 6 -- Red Hill (Bridgeport) vs. Casey-Westfield, 5 p.m.
Game 7 -- Paris vs. Flora, 6:30 p.m.
Game 8 -- Olney vs. Marshall, 8 p.m.
Wrestling
Effingham, Mattoon at Apollo Conference Meet at Mahomet-Seymour, 6 p.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Boys Basketball
St. Anthony at Mattoon has been canceled
Neoga at South Central, 5 p.m.
St. Elmo/Brownstown at Cumberland, 5 p.m.
Girls Basketball
Mattoon at Effingham, 6 p.m.
Flora at Teutopolis, 6:15 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
James Burke Memorial Tournament
At Greenville
Game 5 -- Hillsboro vs. Salem, 6 p.m.
Game 6 -- Roxana vs. Greenville, 7 p.m.
Vandalia at Altamont Lutheran, 6 p.m.
Jasper County at Paris Mayo, 6 p.m.
Sixth-Grade
Teutopolis at St. Anthony, 6 p.m.
Fifth-Sixth Grade
St. Elmo/Brownstown at Cowden-Herrick/Beecher City, 4 p.m.
Altamont Lutheran at St. Peter Lutheran, 6 p.m.
Volleyball
Effingham at Stewardson-Strasburg, time changed to 6 p.m.
St. Anthony at Dieterich, 5 p.m.
Sigel St. Michael at Sacred Heart, 4:15 p.m.
Vandalia at Altamont, 4:15 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Teutopolis, 4:15 p.m.
Tri-County at Cumberland, 4:30 p.m.
Marshall at Neoga, 4:30 p.m.
Altamont Lutheran at Newton St. Thomas, 6:30 p.m.
North Clay (Louisville) at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.
Windsor at South Central, 4:30 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Tuesday Night Men's Basketball League
Game 1 – Dieterich Bank vs. Country Rhodes, 6 p.m.
Game 2 – 32 Below vs. AK Construction, 7 p.m.
Game 3 – Redbird Energy vs. Hint's Laser Engraving, 8 p.m.
Game 4 – Jansen's Heating & Air vs. Jansen Seeds, 9 p.m.
|