HIGH SCHOOL
Baseball
Breese Mater Dei at St. Anthony, 11 a.m.
Neoga at Central A&M, 10 a.m.
Olney at North Clay (Louisville), 11 a.m.
Teutopolis at Salem, 11 a.m. (DH)
Stewardson-Strasburg/Windsor at Mulberry Grove, 10 a.m.
Softball
Hutsonville at St. Anthony, 11 a.m.
North Clay/ClayCity at St. Anthony, 12:30 p.m.
Newton at Olney Invitational, 11 a.m.
St. Elmo/Brownstown at Fairfield Tournament, TBA
Tennis
Teutopolis at Troy Triad Knights Invitational, 8:30 a.m.
Boys Track
St. Anthony, Effingham, Altamont, Cowden-Herrick/Beecher City, Cumberland, Neoga, Newton, Teutopolis at EIU Indoor Meet at Charleston, 8:30 a.m.
Girls Track
St. Anthony at Gene Amour U of I Invitational, 9 a.m.
JUNIOR VARSITY
Baseball
Breese Mater Dei at St. Anthony, 1 p.m.
Olney at North Clay (Louisville), after varsity game
FRESHMAN/SOPHOMORE
Baseball
Effingham at Okaw Valley, 10 a.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Volleyball
Class 8-2A State Tournament
At Auburn High School
Match 5 -- Winner Match 1 vs. Winner Match 2, noon
Match 6 -- Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 1:15 p.m.
Match 7 -- Loser Match 5 vs. Loser Match 6, 3 p.m. (third place)
Match 8 -- Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 4:15 p.m. (championship)
Class 8-3A State Tournament
At Tolono Unity Junior High School
Match 5 -- Winner Match 1 vs. Winner Match 2, noon
Match 6 -- Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 1:15 p.m.
Match 7 -- Loser Match 5 vs. Loser Match 6, 3 p.m. (third place)
Match 8 -- Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 4:15 p.m. (championship)
Class 8-4A State Tournament
At Mount Zion High School
Match 5 -- Winner Match 1 vs. Winner Match 2, noon
Match 6 -- Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 1:15 p.m.
Match 7 -- Loser Match 5 vs. Loser Match 6, 3 p.m. (third place)
Match 8 -- Winner Match 5 vs. Winner Match 6, 4:15 p.m. (championship)
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Saturday Night Men's Basketball Tournament
Game 1 -- First State Bank of Beecher City vs. Auto Mall, 3 p.m.
Game 2 -- Wohltman-Aherin Insurance vs. Dimond Brothers Insurance, 4 p.m.
MEN'S COLLEGE BASKETBALL
NCAA Tournament
Second Round
12:10 p.m. -- No. 1 Villanova vs. No. 9 Alabama (CBS)
Approx. 2:40 p.m. -- No. 2 Duke vs. No. 7 Rhode Island (CBS)
5:15 p.m. -- No. 5 Kentucky vs. No. 13 Buffalo (CBS)
6:10 p.m. -- No. 3 Tennessee vs. No. 11 Loyola-Chicago (TNT)
7:10 p.m. -- No. 1 Kansas vs. No. 8 Seton Hall (TBS)
Approx. 7:45 p.m. -- No. 4 Gonzaga vs. No. 5 Ohio St. (CBS)
Approx. 8:40 p.m. -- No. 3 Texas Tech vs. No. 6 Florida (TNT)
Approx. 9:40 p.m. -- No. 3 Michigan vs. No. 6 Houston (TBS)
NASCAR
Service King 300 (Xfinity Series), 4 p.m.
|