St. Anthony, Neoga Win ECC Meets

Print

Published on October 1 2012 9:54 am
Last Updated on October 1 2012 9:54 am
Written by Millie Lange

Effingham St. Anthony won the girls title, while Neoga claimed the boys title of the East Central Conference Saturday.

St. Anthony took the girls meet with 49 points followed by Teutopolis 66, Lawrenceville 71, Neoga 87, Cumberland 88 and Altamont 117. Dieterich had runners compete, but not enough for a team.

Cumberland's Leah Hutchison was the individual champion with a time of 20:18. St. Anthony's Carson Fonner took second in 20:45 followed by teammate Sarah Wortman in 21:02 and Emmie Schultz in 21:04. Also scoring for the Bulldogs was Claire Willenborg 14th in 22:42 and Paige Oltman 26th in 24:10.

T-town's Megan Weichman finished fifth in 21:35. Altamont's Laura Wolf was eighth in 21:39 and Neoga's Brittany Deters took 10th in 21:40.

In the boys race, St. Anthony and Neoga finished tied for first place with 43 points each but Neoga took the title by virtue of its sixth place runner finishing ahead of the Bulldogs' sixth place runner.

Altamont's Andrew Sharp won the meet with a time of 16:16. St. Anthony's Peter Keller took second in 16:29 followed by Andrew Gardewine third in 16:46, Jake Spraul 10th in 17:39, Mack McWhorter 13th in 17:59 and John Goeckner 15th in 18:12.

Neoga's finishers included Trevor Walk fifth in 17:12, Ryan Evans sixth in 17:25, Conner Holmes seventh in 17:27, Austin Hernandez ninth in 17:38 and Anthony Miah 16th in 18:26.

Girls Meet

Team Scores -- St. Anthony (SA) 49, Teutopolis (TT) 65, Lawrenceville (L) 71, Neoga (NE) 87, Cumberland (CU) 98, Altamont (A) 117, Dieterich (D)

1. Hutchison (CU), 20:18; 2. Fonner (SA), 20:45; 3. Wortman (SA), 21:02; 4. Schultz (SA), 21:04; 5. M. Weichman (TT), 21:35; 6. Spitz (L), 21:35; 7. Liberman (L), 21:38; 8. Wolf (A), 21:39; 9. Scherer (L), 21:39.7; 10. Deters (N), 21:40; 11. Baker (N), 21:42; 12. Peters (CU), 22:10; 13. Waldhoff (TT), 22:36; 14. Willenborg (SA), 22:42; 15. Deters (TT), 22:49; 16. Borries (TT), 22:52; 17. Repking (TT), 22:53; 18. Peters (CU), 22:54; 19. Butler (N), 23:05; 20. Walk (N), 23:05; 21. Ohnesorge (A), 23:10; 22. E. Weichman (TT), 23:17; 23. Jansen (TT), 23:18; 24. Burkhardt (L), 23:51; 25.  Hill (L), 23:53; 26. Oltman (SA), 24:10; 27. Gibson (N), 24:24; 28. Homman (A), 24:31; 29. L. Ohnesorge (A), 24:45; 30. Ross (CU), 25:00; 31. McMahon (TT), 25:00; 32. Tillman (A), 25:19; 33. Koester (SA), 25:22; 34. York (A), 25:24; 35. Jansen (TT), 25:28; 36. Faught (D), 25:49; 37. Borries (TT), 25:51; 38.  Flach (TT), 25:52; 39. Deters (N), 25:57; 40. Kollman (A), 26:06; 41. McGuire (SA), 26:07; 42. Reisner (TT), 28:33; 43. Schumacher (TT), 26:39; 44. Whightsel (SA), 27:27; 45. Flood (CU), 27:55; 46. Rich (N), 28:03; 47. Spraul (SA), 28:31; 48. Phillips (D), 28:41; 49. Beard (N), 28;41; 50. Bierman (D), 29:31; 51. Buening (N), 30:27; 52. Burrell (N), 30:27; 53. Webb (D), 30:39; 54. Banning (N), 32:01

Boys Meet

Team Scores -- Neoga (N) 43, St. Anthony (SA) 43, Lawrenceville (L) 85, Teutopolis (TT) 88, Altamont (A) 137, Cumberland (CU) 148,  Dieterich (D) 171

1. Sharp (A), 16:18; 2. Keller (SA), 16:29; 3. Gardewine (SA), 18:46; 4. Sutherland (CU), 17:05; 5. Tre. Walk (N), 17:12; 6. Evans (N), 17:24; 7. Tra. Walk (N), 17:25; 8. Holmes (L), 17:27; 9. Hernandez (N), 17:38; 10. Spraul (SA), 17:39; 11. Kocher (L), 17:43; 12. Mette (TT), 17:58; 13. McWhorter (SA), 17:59; 14. Probst (TT), 18:59; 15. Goeckner (SA), 18:12; 16. Miah (N), 18:26; 17. Davis (L), 18:29; 18. Drees (TT), 18:32; 19. Volkman (L), 18:40; 20. Durbin (A), 18:43; 21. Probst (TT), 18:48; 22. Deters (N), 18:50; 23. Miller (TT), 18:57; 24. Bierman (TT), 19:00; 25. Heuerman (TT), 19:01; 26. Michels (TT), 19:02; 27. Bushur (D), 19:10; 28. Goedde (TT), 19:15; 29. Gibson (SA), 19:20; 30. Abbott (D), 19:21; 31. Talley (CU), 19:23; 32. Bradley (TT), 19:32; 33. Loeb (L), 19:38; 34. Isley (TT), 19:42; 35. Waldoff (TT), 19:46; 36. Lopez (L), 19:52; 37. Swingler (CU), 20:02; 38. McHugh (SA), 20:13; 39. Bushue (D), 20:14; 40.  E. Walk (N), 26;16; 41. Whewell (L), 20:23; 42. Deadmond (A), 20:26; 43. Sutherland (CU), 20:30; 44. Cole (N), 20:35; 45. Windell (TT), 20:39; 46. Tewell (L), 20:44; 47. Overbeck (TT), 20:45; 49. Pals (TT), 20:52; 51. Deadmond (A), 21:27; 52. Copple (TT), 21:28; 53. Probst (N), 21:29; 54. Higgs (D), 21:33; 55. Flach (D), 21:34; 56. Willenborg (TT), 21:36; 57. Robards (D), 21:36; 58. Campbell (D), 21:37; 59. Sudkamp (TT), 21:49; 60. Holt (N), 21:53; 61. Weber (TT), 21:57; 62. Rich (L), 22:33; 63. Westendorf (D), 22:41; 64. Cross (CU), 22:44; 65. Lee (TT), 22:47; 66. Lidy (D), 22:58; 67. Seidel (A), 23:06; 68. Ray (CU), 23:17; 69. Webb (D), 23:41; 70. Briner (L), 23:53; 71. Flach (D), 24:05; 72. Philips (TT), 24:22; 73. Davis (D), 24:44; 74. Bourgeois (SA), 24:52; 75. Shaon (CU), 24:57; 76. Hall (D), 26:42; 77. Brandenburg (N), 28:35; 78. Lucy (D), 29:05; 80. Warfel (D), 29:38