Teutopolis Claims Cross Country Wins

Print

Published on September 14 2012 6:41 am
Last Updated on September 14 2012 6:41 am
Written by Millie Lange

Teutopolis High School tallied in the 20s to pick up victories in both boys and girls cross country competition Thursday at Evergreen Hollow Park.

The Wooden Shoes won the boys meet with 26 points followed by Effingham 32 and Dieterich 76. Effingham's Patrick Siner was the individual winner with a time of 17:01 closely followed by T-town's Zach Mette with a time of 17:03.

Also scoring for T-town were Lucas Probst fourth in 17:57, Cody Heuerman fifth in 18:08, Cody Michels seventh in 18:13 and Logan Probst eighth in 18:19.

Scoring for Effingham along with Siner were Leighton Lark third in 17:46, Gary Damron sixth in 18:11, Kyle Niebrugge 10th in 18:24 and Kennan Mahaffey 14th in 18:46.

Dieterich's first finisher was Wyatt Abbott 13th in 18:44.

In girls' action, Teutopolis tallied 24 points followed by Effingham 35 and Dieterich 85. Effingham's Jenna Bingham claimed first place with a time of 19:30. T-town's Megan Weichman was second in 20:20 followed by teammates Lauren Jansen fourth in 21:50, Julie Waldhoff fifth in 21:54, Morgan Deters sixth in 21:55 and Emily Weichman seventh in 22:38.

Also scoring for the Hearts were Shayna Phillips third in 20:43, Holly Moore eighth in 22:44, Jaclyn Steppe 11th in 23:10 and Ashley Jamerson 12th in 23:19.

Dieterich's first finsher was Ashley Faught 20th in 26:58.

At Evergreen Hollow Park

Boys Meet

1. Siner (E), 17:01; 2. Mette (TT), 17:03; 3. Lark (E), 17:46; 4. Probst (TT), 17:57; 5. Heuerman (TT), 18:08; 6. Damron (E), 18:11; 7. Michels (TT), 18:13; 8. Probst (TT), 18:19; 9. Bierman (TT), 18:23; 10. Niebrugge (E), 18:24; 11. Goedde (TT), 18:30; 12. Drees (TT), 18:31; 13. Abbott (D), 18:44; 14. Mahaffey (E), 18:46; 15. Baker (E), 18:53; 16. Bushur (D), 19:02; 17. Overbeck (TT), 19:04; 18. Stombaugh (E), 19:26; 19. Windell (TT), 19:28; 20. Waldhoff (TT), 19:32; 21. Koester (E), 19:41; 22. Campbell (D), 19:55; 23. Pals (TT), 20:03; 24. Bradley (TT), 20:09; 25. Higgs (D), 20:13; 26. Flach (D), 20:15; 27. Copple (TT), 20:23; 28. Stombaugh (E), 20:39; 29. Keitel (E), 21:01; 30. Robards (D), 21:20; 31. Lidy (D), 21:22; 32. Weber (TT), 21:23; 33. Ben Sudkamp (TT), 21:43; 34. Willenborg (TT), 21:44; 35. Westendorf (D), 21:50; 36. Schmidt (E), 22:20; 37. Webb (D), 23:02; 38. Flach (D), 24:14; 39. Lidy (D), 26:20; 40. Phillips (TT), 27:30; 41. Hall (D), 27:40; last name cut off

Girls Meet

1. Bingham (E), 19:30; 2. M. Weichman (TT), 20;20; 3. Phillips (E), 20:43; 4. Jansen (TT), 21:50; 5. Waldhoff (TT), 21:54; 6. Deters (TT), 21:55; 7. E. Weichman (TT), 22:38; 8. Moore (E), 22:44; 9. Borries (TT), 23:02; 10. Repking (TT), 23:03; 11. Steppe (E), 23:10; 12. Jamerson (E), 22:19; 13. Flach (TT), 22:30; 14. Jansen (TT), 23:31; 15. McMahon (TT), 23:32; 16. Reisner (TT), 24:20.4; 17. Woelfer (E), 24:20.9; 18. Keitel (E), 24:21; 19. Schumacher (TT), 25:12; 20. Faught (D), 26:58; 21. Bierman (D), 27:10; 22. Allred (E), 28:04; 23. Zumbahlen (E), 29:17; 24. Mahnke (D), 30;18; 25. Webb (D), 30:33