EPD Third-Fourth Grade Tournament Results

Print

Published on February 21 2014 2:11 pm
Last Updated on February 21 2014 2:11 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

THIRD-FOURTH GRADE GIRLS BASKETBALL TOURNAMENT

Championship Game

Team Kabbes           6    4    10    4    --    24

Team Duncan           2    3     2    2    --    10

(Team Duncan linescore adds up to 9 while 10 listed as fina)

Team Kabbes -- Sophia Clausius 2, Riley Guy 6, Grace Hoene 10, Elizabeth Kabbes 4, Ella Niebrugge 2. Leading rebounder -- Guy 5.

Team Duncan -- Camryn Duncan 3, Emily Konkel 6, Tia Probst 1. Leading rebounder -- Duncan 12.

Third Place Game

Team Kalber             6    4    7      3    --    20

Team Deters          14    6    5    10    --    35

Team Kalber -- Sawyer Althoff 5, Abby Cunningham 6, Anna Faber 4, Paige Kalber 2, Annie Strullmyer 3. Leading rebounder -- Cunningham 6.

Team Deters -- Lucy Fearday 4, Isabella Hardiek 19, Ellie Wegman 8, Rilie Willenborg 4. Leading rebounder -- Jaden Deters 12.

 

THIRD-FOURTH GRADE BOYS BASKETBALL TOURNAMENT

Semifinals

Game One

Team Willenborg            9       8    18    14    --    49

Team Devore                 11    11    12    14    --    48

Team Willenborg -- Thomas Chojnicki 15, Holden Schmidt 2, Kyle Stewart 20, Jonathan Willenborg 12. Leading rebounder -- Stewart 17.

Team Devore -- Kayden Althoff 34, Andrew Lidy 14. Leading rebounder -- Lidy 16.

Game Two

Team Hoene                 7    14    10    6    --    37

Team Schwerdt           7       6      6    3    --    22

Team Hoene -- Armando Angel 4, Will Hoene 12, Michael Martelli 6, Angela Mendella 11, Brayden Rowlands 2, John Westendorf 2. Leading rebounder -- Hoene 14.

Team Schwerdt -- Chase Eaton 4, Logan Roepke 8, Tyler Schwerdt 4, Jonathon Zerrusen 6. Leading rebounder --  Zerrusen 13.

Third Place Game

Team Devore               9    13       4    11    --    37

Team Schwerdt           6    13    11    10    --    40

Team Devore -- Kayden Althoff 25, Andrew LIdy 12. Leaidnag rebounder -- Althoff 10.

Team Schwerdt -- Ivan Dong 4, Chase Eaton 4, Logan Roepke 14, Tyler Schwerdt 9, Jonathon Zerrusen 9. Leadinag rebounders -- Eaton 4, Roepke 4, Zerrusen 4.

Championship Game

Team Hoene                    11    11    10    14    --    46

Team Willenborg           10    10       4    10    --    34

Team Hoene -- Armando Angel 6, Will Hoene 15, Michael Martelli 4, Angelo Mendella 19, John Westendorf 2. Leading rebounder -- Hoene 14.

Team Willenborg -- Thomas Cjonicki 12, Max Sager 2, Kyle Stewart 13, Jonathan Wilelbnorg 7. Leading rebounder -- Chojnicki 9.