Dieterich Tournament Pairings Released

Print

Published on December 17 2013 6:12 pm
Last Updated on December 22 2013 3:31 pm
Written by Millie Lange

Pairings were released for both the boys and girls Dieterich Holiday Basketball Tournaments.

Teams entered in the boys Dieterich Tournament include, in Pool A, Dieterich, North Clay (Louisville), Centralia Christ Our Rock and Arcola and in Pool B, Newton, Beecher City, Oblong and Red Hill (Bridgeport). The tournament opens Thursday at 11:30 a.m. and will have six games both Thursday and Friday.

Saturday's games begin at 1 p.m. with the seventh-place game followed at 2:30 p.m. by the fifth-place game, at 4 p.m. by the third-place game and at 8 p.m. by the championship.

The girls tournament also opens Thursday, December 26 with teams in Pool A, Dieterich, Newton, South Central and Arcola and in Pool B, North Clay, Brownstown/St. Elmo, Cowden-Herrick/Beecher City and Casey-Westfield.

There will be six games Thursday and Friday in pool play. Saturday's finals are scheduled for 1 p.m., seventh-place, 2:30 p.m., fifth-place, 4 p.m., third-place and 6 p.m., championship.

Dieterich Boys Holiday Tournament

Thursday, December 26

Game 1 – Dieterich vs. Centralia Christ Our Rock Lutheran, 11:30 a.m.

Game 2 – Newton vs. Red Hill (Bridgeport), 1 p.m.

Game 3 – Beecher City vs. Oblong

Game 4 – North Clay (Louisville) vs. Arcola, 4 p.m.

Game 5 – Newton vs. Beecher City, 5:30 p.m.

Game 6 – Dieterich vs. North Clay (Louisville), 7 p.m.

Friday, December 27

Game 7 – Beecher City vs. Red Hill (Bridgeport), 11:30 a.m.

Game 8 – North Clay (Louisville) vs. Centralia Christ Our Rock Lutheran, 1 p.m.

Game 9 – Oblong vs. Red Hill (Bridgeport), 2:30 p.m.

Game 10 – Arcola vs. Centralia Christ Our Rock Lutheran, 4 p.m.

Game 11 – Newton vs. Oblong, 5:30 p.m.

Game 12 – Dieterich vs. Arcola, 7 p.m.

Saturday, December 28

Game 13 – Seventh place, 1 p.m.

Game 14 – Fifth place, 2:30 p.m.

Game 15 – Third place, 4 p.m.

Game 16 – Championship, 8 p.m.


Dieterich Girls Holiday Tournament

Thursday, December 26

Game 1 – South Central vs. Dieterich, 10 a.m.

Game 2 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Casey-Westfield, 11:30 a.m.

Game 3 – North Clay (Louisville) vs. Brownstown/St. Elmo, 1 p.m.

Game 4 – South Central vs. Arcola, 2:30 p.m.

Game 5 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. North Clay (Louisville), 4 p.m.

Game 6 – Dieterich vs. Newton, 5:30 p.m.

Friday, December 27

Game 7 – North Clay (Louisville) vs. Casey-Westfield, 10 a.m.

Game 8 – Newton vs. South Central, 11:30 a.m.

Game 9 – Brownstown/St. Elmo vs. Casey-Westfield, 1 p.m.

Game 10 – Newton vs. Arcola, 2:30 p.m.

Game 11 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Brownstown/St. Elmo, 4 p.m.

Game 12 – Dieterich vs. Arcola, 5:30 p.m.

Saturday, December 28

Game 13 – Seventh place, 1 p.m.

Game 14 – Fifth place, 2:30 p.m.

Game 15 – Third place, 4 p.m.

Game 16 – Championship, 6 p.m.