Dieterich Earns Top Seed for NTC Boys Tournament

Print

Published on January 5 2013 6:07 pm
Last Updated on January 7 2013 4:33 pm
Written by Greg Sapp

Dieterich earned the top seed for this year's National Trail Conference boys basketball tournament.

The Movin Maroons' win over Altamont Friday night helped seal the top seed.

NTC officials gathered Saturday morning to decide the seeds.  Dieterich got five first place votes.

Altamont got the #2 seed, Stewardson-Strasburg the #3 spot and Cowden-Herrick the #4 seed.  Altamont got two first-place votes while Stew-Stras received four first-place votes.  The difference was that Dieterich was either one or two on every ballot except one where they got a third place vote, and Altamont was one or two on every ballot except two where they got third place votes.  Stew-Stras got one second place vote, but also got three third-place votes and two fourth-place votes.

St. Elmo is the #5 seed, St. Anthony #6, Brownstown #7, Neoga #8, Beecher City #9, South Central #10, and Windsor #11.

The tournament opens Monday, January 21 at Altamont Community High School.  Hear every game of the tournament this year on 979XFM and www.979xfm.com.  We will also provide video streaming of every game at the tournament again this year.

Here's the schedule for this year's NTC Tournament:

Monday, January 21--5pm--Neoga vs. Beecher City...6:30pm--Brownstown vs. South Central...8pm--St. Anthony vs. Windsor

Tuesday, January 22--6:15pm--Dieterich vs. the Neoga/Beecher City winner...7:45pm--Cowden-Herrick vs. St. Elmo

Wednesday, January 23--5pm--the second lowest seed loser from Games 1, 2 and 3 vs. the lowest-seed loser from Games 1, 2 and 3...6:30pm--Altamont vs. the Brownstown/South Central winner...8pm--Stewardson-Strasburg vs. the St. Anthony/Windsor winner

Thursday, January 24--6:15pm--Tuesday's losers...7:45pm--Tuesday's winners

Friday, January 25--6:15pm--Wednesday's second and third game losers...7:45pm--Wednesday's second and third game winners

Saturday, January 26--11:30am--the highest seed loser from Games 1, 2 and 3 vs. the Wednesday first game winner...1pm--Consolation Championship...2:30pm--Third Place Game...7:30pm--Championship Game