Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
Saturday, August 30, 2014by millie.lange

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Altamont at Beecher City/Cowden-Herrick Tournament, 9 a.m.

Dieterich, Neoga, North Clay (Louisville) at Teutopolis Wooden Bat Showcase  , 9 a.m.

CROSS COUNTRY

St. Anthony, Altamont, Neoga at Metro-East Lutheran Invitational, 10 a.m.

BOYS GOLF

St. Anthony at Bishop McNamara Invitational, 1 p.m.

GIRLS GOLF

Effingham, St. Anthony at Alton Marquette Blast Off Tournament, 12:30 p.m.

SOCCER

Charleston Red and Gold Tournament

At Southeast Park (Red Pool)

North/South

Match 1 – Charleston vs. Mattoon, noon

Match 2 – Charleston vs. Mattoon JV, 1:30 p.m.

East/West

Match 1 – Teutopolis vs. Olney, noon

Match 2 – Teutopolis vs. Olney JV, 1:30 p.m.

At Southeast Park (Gold Pool)

North/South

Match 1 – Effingham vs. Monticello, 9 a.m.

Match 2 – Effingham vs. Monticello JV, 10:30 a.m.

Match 3 – Effingham vs. Decatur MacArthur, 3 p.m.

Match 4 – Effingham vs. Decatur MacArthur JV, 4:30 p.m.

East/West

Match 1 – Decatur MacArthur vs. Centralia, 9 a.m.

Match 2 – Decatur MacArthur vs. Centralia JV, 10:30 a.m.

Match 3 – Centralia vs. Monticello, 3 p.m.

Match 4 – Centralia vs. Monticello JV, 4:30 p.m.

St. Anthony Tournament

Match 3 -- St. Anthony vs. Altamont, 8:30 a.m.

Match 4 -- Carlyle vs. Salem, 9:45 a.m.

Match 5 -- Mount Carmel vs. Greenville, 11 a.m.

Match 6 -- St. Anthony vs. Salem, 12:30 p.m.

Match 7 -- Mount Carmel vs. Carlyle, 1:45 p.m.

Match 8 -- Altamont vs. Greenville, 3 p.m.

Match 9 -- Salem vs. Mount Carmel, 4:15 p.m.

GIRLS TENNIS

Effingham at Springfield Invitational has been canceled

St. Anthony at Centennial Invitational, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

Roxana Tournament

Large Gym

Match 1 -- Bunker Hill vs. Jersey, 8:30 a.m.

Match 2 -- Altamont vs. Mount Olive, 9:30 a.m.

Match 3 -- Mat 1 Loser vs. Match 2 Loser, 9:30 a.m. (seventh place)

Match 4 -- Match 1 Winner vs. Match 2 Winner, 11:30 a.m. (fifth place)

Match 5 -- Roxana vs. Marquette, 12:30 p.m. (semifinal)

Match 6 -- Match 5 Winner vs. Match 6 Winner, 1:30 p.m. (championship)

Small Gym

Match 1 -- Madison vs. Wood River, 8:30 a.m.

Match 2 -- Gillespie vs. Dupo, 9:30 a.m.

Match 3 -- Match 1 Loser vs. Match 2 Loser, 10:30 a.m. (11th place)

Match 4 -- Match 1 Winner vs. Match 2 Winner 11:30 a.m. (9th place)

Match 5 -- Calhoun vs. Alton, 12:30 p.m. (semifinals)

Match 6 -- Losers of semifinals, 1:30 p.m. (third place)

JUNIOR VARSITY

SOCCER

Effingham, Teutopolis at Charleston Red and Gold Tournament, TBA

TENNIS

Teutopolis at Greenville Doubles Tournament, 9 a.m.

FRESHMEN/SOPHOMORE

VOLLEYBALL

St. Anthony at Pana F/S Tournament, TBA

FRESHMEN

FOOTBALL

Shelbyville at Effingham, 9 a.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BASEBALL

Effingham Invitational Tournament, 10 a.m., noon

Sigel St. Michael at St. Anthony Round Robin Tournament, 10 a.m.

Altamont Lutheran, Jasper County at Stewardson-Strasburg/Windsor Invitational, 11 a.m.

Homer at Teutopolis, 10 a.m.

Mattoon at Teutopolis, noon

CROSS COUNTRY

St. Anthony, Teutopolis at Cumberland Invitational, 9 a.m.

SOFTBALL

Teutopolis, Floyd Henson at Effingham, 10 a.m.

St. Anthony at Casey-Westfield Popcorn Tournament, 9 a.m.

Stewardson-Strasburg/Windsor at Sullivan, 10 a.m.

JUNIOR HEARTS FOOTBALL

Mount Zion at Effingham, fifth-grade, noon; sixth-grade, 2 p.m.; seventh-grade, 4 p.m.; eighth-grade, 6 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

Youngstown State at University of Illinois, 11 a.m.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

Chicago Cubs at St. Louis, 6:15 p.m.

Back