Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Thursday's Schedule

Download as iCal file
Thursday, February 06, 2014by millie.lange

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

Effingham at Salem, 6:15 p.m.  (LISTEN TO GAME ON KJ COUNTRY 102.3)

St. Anthony at Brownstown/St. Elmo, 6:15 p.m.

Altamont at Centralia Christ Our Rock Lutheran, 6:15 p.m.

Cowden-Herrick/Beecher City at Pana, 6:15 p.m.

Neoga at Dieterich, 6:15 p.m.

Cumberland at Newton, 6:15 p.m. HAS BEEN CANCELLED

Wayne City at South Central, 6:15 p.m.

FRESHMAN/SOPHOMORE

GIRLS BASKETBALL

Teutopolis at Cowden-Herrick, 6:15 p.m.

BOYS BASKETBALL

Effingham at Mount Vernon has been postponed to Feb. 12

Neoga Tournament

Game 2 – Altamont vs. Stewardson-Strasburg, 6:15 p.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Class 7-1A Palestine Sectional

Sigel St. Michael vs. Windsor, 6 p.m. (Venue changed to Stewardson-Strasburg Junior High)

Class 7-2A Lincolnwood Sectional

St. Anthony vs. Nokomis, 6 p.m.

Class 7-4A Effingham Sectional

Effingham vs. Champaign Franklin, 6 p.m.

Class 8-1A Stewardson-Strasburg Regional

Game 2 – Stewardson-Strasburg vs. Pana Sacred Heart, 4:30 p.m.

Class 8-2A St. Elmo Regional

Game 5 – St. Anthony vs. Dieterich, 6:30 p.m. (championship)

Class 8-3A Paris Mayo Regional

Game 4 -- Red Hill (Bridgeport) vs. Casey-Westfield, 6 p.m.

Game 5 -- Jasper County vs. Marshall, 7:15 p.m.

Class 8-3A Sullivan Regional

Game 3 -- Shelbyville Moulton vs. Arthur, 6 p.m.

Game 4 -- Teutopolis vs. Tuscola East Prairie, 7:30 p.m.

Class 8-4A Mattoon Regional

Game 5 – Effingham vs. Champaign Edison, 4:30 p.m. (championship)

Green Creek Wildcats at Cumberland (fifth-sixth grade) has been canceled

VOLLEYBALL

Effingham at Dieterich, 4 p.m. eighth-grade first

Sacred Heart at Neoga, 4:15 p.m.

Jasper County at St. Anthony, 4:15 p.m.

Stewardson-Strasburg at Beecher City/Cowden-Herrick, 4:15 p.m.

Hutsonville at Cumberland, 4:15 p.m.

Newton St. Thomas at West Salem, 6 p.m.

St. Elmo/Brownstown at Teutopolis has been canceled

Noble at South Central, 4:15 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Third-Fourth Grade Girls Basketball League

Game 1 – Team Kabbes vs. Team Deters, 5:15 p.m. (East Gym)

Game 2 – Team Kalber vs. Team Duncan, 5:15 p.m. (West Gym)

Third-Fourth Grade Boys Basketball League

East Gym

Game 1 – Team Walsh vs. Team Hardiek, 6:15 p.m.

Game 2 – Team Devore vs. Team Schwerdt, 7:15 p.m.

West Gym

Game 1 – Team Willenborg vs. Team Brown, 6:15 p.m.

Game 2 – Team Hoene vs. Team McDevitt, 7:15 p.m.

Back