Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Monday's Schedule

Download as iCal file
Monday, February 03, 2014by millie.lange

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Centralia Christ Our Rock Lutheran at Beecher City, 6:15 p.m.

Stewardson-Strasburg at Newton, 5 p.m.

North Clay (Louisville) at Cisne, 6:15 p.m.

Flora at Dieterich, 6:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Effingham at Paris, 6:15 p.m.

Ramsey at St. Anthony, 6 p.m. (LISTEN TO GAME ON KJ COUNTRY 102.3)

Altamont at Neoga, 6:15 p.m.

Cowden-Herrick/Beecher City at Brownstown/St. Elmo, 6:15 p.m.

Dieterich at Cumberland, 6:15 p.m.

North Clay (Louisville) at Wayne City, 6:15 p.m.

South Central at Noble, 6:15 p.m.

Teutopolis at Breese Mater Dei, 6:15 p.m.

FRESHMAN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

Neoga Tournament

Game 1 – Cumberland vs. Neoga, 6:15 p.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Class 8-1A Effingham Sacred Heart Regional

Game 3 – Sigel St. Michael vs. Martinsville, 6 p.m.

Game 2 – Palestine vs. Newton St. Thomas, 7:15 p.m.

Class 8-2A St. Elmo Regional

Game 3 – Effingham St. Anthony vs. Neoga, 6:15 p.m.

Game 4 – Dieterich vs. Altamont, 7:30 p.m.

Class 8-3A Sullivan Regional

Game 1 – Arthur vs. Sullivan, 6 p.m.

Game 2 – Cumberland vs. Tuscola East Prairie, 7:30 p.m.

Class 8-4A Mattoon Regional

Game 3 – Effingham vs. Charleston, 4:30 p.m.

Game 4 – Champaign Edison vs. Mattoon, 6 p.m.

Altamont at Vandalia, 6 p.m. (sixth-grade)

VOLLEYBALL

Sacred Heart at Dieterich, 4 p.m. (eighth-grade, seventh-grade to follow at approximately 5 p.m.)

Neoga at Beecher City/Cowden-Herrick, 4:15 p.m.

Cumberland at Charleston, 4:15 p.m.

Teutopolis at Jasper County, 4:30 p.m.

Oblong at Newton St. Thomas, 4:15 p.m.

North Clay (Louisville) at St. Peter Lutheran, 4:30 p.m.

Windsor at Stewardson-Strasburg, 4 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

Monday Night Co-Ed Volleyball League

Match 1 – Caring Solutions/Beck’s Hybrids vs. Dr. Tony Weber, 6 p.m. (East Gym)

Match 2 – Rock’s Advanced Auto Care vs. Probst Auto Body, 6 p.m. (West Gym)

Match 3 – Will Painting & Drywall vs. Team Holliday, 7 p.m. (East Gym)

Match 4 – Team Smith vs. Lavender Ridge Memory Care, 7 p.m. (West Gym)

Match 5 – Dink Inc. vs. Buffalo Wild Wings, 8 p.m. (East Gym)

Match 6 – Fast Stop General Store vs. Potter Flooring, 8 p.m. (West Gym)

Back