Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
x
Saturday, December 07, 2013by millie.lange

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

North Clay (Louisville) at St. Anthony HAS BEEN POSTPONED

Central A&M at Altamont, 1 p.m.

WRESTLING

Effingham at Cumberland Pirate Duals, 9 a.m.

St. Anthony's wrestling match today has been postponed to January 4

FRESHMAN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

St. Anthony at Flora, 10 a.m.  CANCELLED FOR TODAY AND WILL BE RESCHEDULED AT A LATER DATE

Pana at Cowden-Herrick, 11:15 a.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

National Trail Conference Seventh-Grade Tournament

At Stewardson-Strasburg

Game 1 -- Neoga vs. Beecher City, 9 a.m. (Gym 1)

Game 2 -- Effingham Sacred Heart vs. Dieterich, 9 a.m. (Gym 2)

Game 3 -- St. Elmo/Brownstown vs. Altamont, 10:30 a.m. (Gym 1)

Game 4 -- Cowden-Herrick vs. Stewardson-Strasburg, 10:30 a.m. (Gym 1)

Teutopolis at Floyd Henson (7A, 8A), HAS BEEN CANCELED

Altamont Lutheran at Danville, TBA

GIRLS BASKETBALL

Class 7-3A State Tournament

At Auburn High School

Game 1 -- Hillsboro vs. Lockport Kelvin Grove, 10 a.m.

Game 2 -- Tuscola  East Prairie vs. Dunlap Valley MS, 11:30 a.m.

Game 3 -- Teutopolis vs. Watseka Glenn Raymond, 1 p.m.

Game 4 -- Glasford Illini Bluffs vs. Pleasant Plains, 2:30 p.m.

Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.

Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.

Class 7-4A State Tournament

At Normal Parkside JHS

Game 1 -- Taylorville vs. Chicago Heights Washington, 10 a.m.

Game 2 -- Minooka vs. Canton Ingersoll, 11:30 a.m.

Game 3 -- Efifngham vs. Bethalto Trimpe, 1 p.m.

GAme 4 -- Lockport Oak Prairie vs. Frankfort Summit Hill, 2:30 p.m.

Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.

Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6:30 p.m.

EFFINGHAM PARK DISTRICT

At Ron Diehl Center

Fifth-Sixth Grade Girls Basketball League

Game 1 – Demers vs. Coach, 8:30 a.m. (East Gym)

Game 2 – Beesley vs. Armstrong, 8:30 a.m. (West Gym)

Fifth-Sixth Grade Boys Basketball League

Game 1 – Woelfer vs. Beck, 9:30 a.m. (East Gym)

Game 2 – Moore vs. Antrim, 9:30 a.m. (West Gym)

Game 3 – Hunzinger vs. Walsh, 10:30 a.m. (East Gym)

Seventh-Eighth Grade Basketball League

Game 1 -- Team Denton vs. Team  Shaffer, 10:30 a.m.

Game 2 -- Team Weis vs. Team Woelfer, 11:30 a.m.

Saturday Night Men’s Basketball League

Game 1 – JCR vs. Mach 1, 2 p.m.

Game 2 – Taylor Law vs. Grobie, 3 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

University of Illinois at Big Ten Championship, TBA

Back