Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
Saturday, November 30, 2013by millie.lange

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

St. Anthony Thanksgiving Tournament

Game 13 – Pool A No. 2 vs. Pool B No. 4, 3 p.m. (seventh-place)

Game 14 – Pool A No. 3 vs. Pool B No. 3, 4:30 p.m. (fifth-place)

Game 15 – Pool A No. 2 vs. Pool B No. 2, 6 p.m. (third-place)

Game 16 – Pool A No. 1 vs. Pool B No. 1, 7:30 p.m. (championship)

Capital Classic Thanksgiving Tournament

At Red Hill

Session Three

Game 5 – Teutopolis vs. Red Hill (Bridgeport), 10 a.m.

Game 6 – Olney vs. Fairfield, 11:30 a.m.

At Lawrenceville

Session Three

Game 5 – Mount Carmel vs. Lawrenceville, 10 a.m.

Game 6 – Pinckneyville vs. Marshall, 11:30 a.m.

Session Four

Game 7 -- Seventh-Place, 3:30 p.m.

Game 8 – Fifth-Place, 5 p.m.

Game 9 – Third Place, 6:30 p.m.

Game 10 – First Place, 8 p.m.

Mulberry Grove Thanksgiving Tournament

Game 13 -- Odin vs. Sandoval, 4 p.m.

Game 14 -- Mulberry Grove vs. Ramsey, 5:30 p.m.

Game 15 -- Cowden-Herrick vs. Patoka, 7 p.m.

Cumberland Tournament

Game 13 -- Fourth Place Pool A vs. Third Place Pool B, 3:30 p.m.

Game 14 -- Third Place Pool A vs. Fourth Place Pool B, 5 p.m.

Game 15 -- Second Place Pool A vs. First Place Pool B, 6:30 p.m.

Game 16 -- First Place Pool  A vs. Second Place Pool B, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

National Trail Conference Tournament

At Beecher City High School

Game 7 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Winner Game 4, 10 a.m. (consolation championship)

Game 8 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 11:30 a.m. (third place)

Game 9 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 1 p.m. (championship)

Bob Kerans Basketball Tournament

At Newton

Game 8 – Cumberland vs. Flora, noon

Game 9 – Effingham vs. Newton, 1:30 p.m.

Game 10 – Mount Zion vs. Cumberland, 3 p.m.

Salem Thanksiving Tournament

Winner Bracket

Game 1 -- Teutopolis vs. Salem, noon

Game 2 -- Bethalto Civic Memorial vs. Highland, 1:30 p.m.

Third Place Game -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 7 p.m.

Championship Game -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 8:30 p.m.

Consolation Bracket

Game 1 -- Olney vs. Carlyle, 9 a.m.

Game 2 -- Belleville East vs. Centralia, 10:30 a.m.

Seventh-Place Game -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 4 p.m.

Consolation Championship -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5:30 p.m.

FRESHMAN/SOPHOMORE

BOYS BASKETBALL

Beecher City at St. Elmo/Brownstown, 9 a.m.

COLLEGE FOOTBALL

Northwestern at University of Illinois, TBA

Eastern Illinois University in FCS Playoffs, TBA

Back