Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Friday's Schedule

Download as iCal file
Friday, June 28, 2013by millie.lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

BASEBALL

TOMORROW’S STARS KHOURY LEAGUE

At Southwest Diamond

Game 1 – Sherwin Williams vs. Baseball Card Connection, 5:30 p.m.

Game 2 – Taylor Law Offices vs. Brown’s Drug Stores, 7:30 p.m.

CAL RIPKEN LEAGUE

At Community Park

Game 1 -- Schumacher Orthodontics vs. Rhodes Chiropractic, 5:30 p.m.

Game 2 -- Arab Pest Control vs. Kemper CPA, 7:30 p.m.

BOYS SMALL FRY LEAGUE

At Boys Small Fry Diamond

Game 1 – Team 13 vs. Team 4, 5:30 p.m.

Game 2 – Team 11 vs. Team 2, 7 p.m.

At Gene A. Niccum Field

Game 1 – Team 12 vs. Team 3, 5:30 p.m.

Game 2 – Team 10 vs. Team 1, 7 p.m.

SOFTBALL

GIRLS PREP LEAGUE

At Evergreen Hollow Park

Game 1 -- Joe's Pizza & Pasta vs. Crossroads Bank, 5:30 p.m.

Game 2 -- Spectrum Screen Graphics vs. REMAX, 7 p.m.

GIRLS MINOR LEAGUE

At Evergreen Hollow Park

Game 1 -- First National Bank of Dieterich vs. Martin's IGA Plus, 5:30 p.m.

Game 2 -- Get Fit Family Fitness vs. Chesnut Family Music, 7 p.m.

Game 3 -- Murphy USA vs. Evergreen Mini Golf, 8:30 p.m.

MEN’S SLOWPITCH SOFTBALL LEAGUE

At Hendelmeyer Park

Tournament

GIRLS BASKETBALL

EFFINGHAM SHOOTOUT

FRIDAY, JUNE 28

Effingham High School, Court 1

Game 1 -- V Salem vs. V Tuscola, 9 a.m.

Game 2 -- V Litchfield vs. V Olney, 10 a.m.

Game 3 -- V Salem vs. V Teutopolis 1, 11 a.m.

Game 4 -- V Litchfield vs. V Flora, noon

Game 5 -- VV Teutopolis 2 vs. V Rochester, 1 p.m.

Game 6 -- V Litchfield vs. V Central A&M, 2 p.m.

Game 7 -- V St. Anthony vs. V Salem, 3 p.m.

Game 8 -- V Flora vs. F Teutopolis 2, 3:50 p.m.

Game 9 -- V Dieterich vs. V Mount Zion, 4:40 p.m.

Game 10 -- 8th Rochester vs. 8th Mount Carmel, 5:30 p.m.

Game 11 -- V Dieterich vs. V Teutopolis 2, 6:20 p.m.

Game 12 -- V Normal U High vs. V Central A&M, 7:10 p.m.

Effingham High School, Court 2

Game 1 -- V Flora vs. V Mount Olive, 9 a.m.

Game 2 -- V Triad vs. V Rochester, 10 a.m.

Game 3 -- V Mount Olive vs. V St. Anthony, 11 a.m.

Game 4 -- V Triad vs. V Centralia, noon

Game 5 -- V Olney vs. V Mount Zion, 1 p.m.

Game 6 -- V Mount Olive vs. V North Clay, 2 p.m.

Game 7 -- V Teutopolis 1 vs. V Mount Zion, 3 p.m.

Game 8 -- V Effingham vs. V Newton, 3:50 p.m.

Game 9 -- V Rochester vs. V North Clay, 4:40 p.m.

Game 10 -- V Effingham vs. V Normal U High, 5:30 p.m.

Game 11 -- JV Central A&M vs. JV Newton, 6:20 p.m.

Game 12 -- 8th Collinsville vs. 8th Teutopolis

Effingham High School, Court 3

Game 1 -- 7th Effingham vs. 7th Salem, 9 a.m.

Game 2 -- V Centralia vs. V Brownstown-St. Elmo, 10 a.m.

Game 3 -- V Newton vs. V Tuscola, 11 a.m.

Game 4 -- V Central A&M vs.  V North Clay, noon

Game 5 -- V Normal U High vs. V St. Anthony, 1 p.m.

Game 6 -- V Newton vs. V Centralia, 2 p.m.

Game 7 -- 7th Collinsville vs. 7th Teutopolis 2, 3 p.m.

Game 8 -- 7th Bethalto vs. 7th Carterville, 3:50 p.m.

Game 9 -- V Teutopolis 1 vs. V Olney, 4:40 p.m.

Game 10 -- JV Mount Zion vs. JV Decatur LSA, 5:30 p.m.

Game 11 -- 7-8th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 6th Collinsville, 6:20 p.m.

Game 12 -- 7th Teutopolis vs. 7-8th Cowden-Herrick/Beecher City

Effingham High School, Court 4

Game 1 -- 8th Mount Olive vs. 8th Brownstown/St. Elmo, 9 a.m.

Game 2 -- 6th Collinsville vs. 7th Paris, 10 a.m.

Game 3 -- 7th Effingham vs. 7th Rochester, 11 a.m.

Game 4 -- 7th Effingham vs. 8th Mount Olive, noon

Game 5 -- JV Decatur LSA vs. JV Effingham, 1 p.m.

Game 6 -- 5th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 5-6th Salem, 2 p.m.

Game 7 -- 8th Screaming Eagles vs. 8th Bethalto, 3 p.m.

Game 8 -- 6th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 5-6th Salem, 3:50 p.m.

Game 9 -- 7th Mount Carmel vs. 7th Teutopolis, 4:40 p.m.

Game 10 -- 7th Collinsville vs. 7th Olney, 5:30 p.m.

Game 11 -- 7th Mount Carmel vs. 7-8th Mount Zion, 6:20 p.m.

Game 12 -- 5-6th Double B's vs. 6th Cowden-Herrick/Beecher City

Effingham High School Junior High

Game 1 -- 5-6th Effingham vs. 5-6th Paris, 9 a.m.

Game 2 -- JV Olney vs. JV Mount Olive, 10 a.m.

Game 3 -- 5-6th Olney vs. 5-6th Carterville, 11 a.m.

Game 4 -- 5-6th Paris vs. 5-6th Salem, noon

Game 5 -- 6th Collinsville vs. 7th Bethalto, 1 p.m.

Game 6 -- JV Mount Zion vs. JV St. Anthony, 2 p.m.

Game 7 -- 7th Mount Carmel vs. 7th Paris, 3 p.m.

Game 8 -- 8th Teutopolis vs. 8th Mount Carmel, 3:50 p.m.

Game 9 -- JV Olney vs. JV Central A&M, 4:40 p.m.

Game 10 -- 8th Collinsville vs. 8th Bethalto, 5:30 p.m.

Game 11 -- 8th Edwardsville Liberty vs. JV St. Anthony, 6:20 p.m.

Game 12 -- 7th Collinsville vs. 7th Carterville, 7:10 p.m.

St. Anthony Court 1

Game 1 -- 5-6th Olney vs. 5th Cowden-Herrick/Beecher City 9 a.m.

Game 2 -- 8th Rochester vs. 8th Edwardsville Liberty, 10 a.m.

Game 3 -- 5-6th Screaming Eagles vs. 5th Cowden-Herrick/Beecher City, 11 a.m.

Game 4 -- 7th Collinsville vs. 7th Salem, noon

Game 5 -- 6th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 5-6th Olney, 1 p.m.

Game 6 -- 8th Teutopolis vs. 8th Effingham, 2 p.m.

Game 7 -- 7th Rochester vs. 7th Olney, 3 p.m.

Game 8 -- 5-6th Screaming Eagles vs. 5-6th Carterville, 3:50 p.m.

Game 9 -- JV Salem vs. JV St. Anthony

Game 10 – 5-6th Double B’s vs. 5-6th Carterville

Game 11 -- 8th Edwardsville Lincoln vs. 8th Sigel St. Michael, 6:20 p.m.

St. Anthony Court 2

Game 1 -- 5-6th Screaming Eagles vs. 5-6th Salem, 9 a.m.

Game 2 -- JV Decatur LSA vs. JV Salem, 10 a.m.

Game 3 -- 7th Olney vs. 7th Bethalto, 11 a.m.

Game 4 -- 7-8th Mount Zion vs. 7th Paris, noon

Game 5 -- 7th Carterville vs. 7th Rochester, 1 p.m.

Game 6 -- V Brownstown/St. Elmo vs. V Triad, 2 p.m.

Game 7 -- JV Newton vs. JV Brownstown/St. Elmo, 3 p.m.

Game 8 -- 8th Salem vs. 8th Collinsville, 3:50 p.m.

Game 9 -- 8th Effingham vs. 8th Edwardsville Lincoln, 4:40 p.m.

Sacred Heart

Game 1 -- 8th Effingham vs. 8th Olney, 9 a.m.

Game 2 -- JV Teutopolis vs. JV Mount Zion, 10 a.m.

Game 3 -- 8th Screaming Eagles vs. 8th Brownstown/St. Elmo, 11 a.m.

Game 4 -- JV Salem vs. JV Newton, noon

Game 5 -- 8th Screaming Eagles vs. 8th Collinsville, 1 p.m.

Game 6 -- 8th Mount Olive vs. 8th Edwardsville Lincoln, 2 p.m.

Game 7 -- 5-6th Paris vs. 5-6th Double B's, 3 p.m.

Game 8 -- 7-8th Mount Zion vs. 8th Olney, 3:50 p.m.

Game 9 -- JV Edwardsville vs. JV Teutopolis, 4:40 p.m.

Cornerstone Church

Game 1 -- 8th Salem vs. 8th Sigel St. Michael, 9 a.m.

ame 2 -- 8th Mount Carmel vs. 8th Carterville, 10 a.m.

Game 3 -- JV Edwardsville vs. JV Effingham, 11 a.m.

Game 4 -- 8th Olney vs. 8th Bethalto, noon

Game 5 -- 8th Salem vs. 8th Edwardsville Liberty, 1 p.m.

Game 6 --7th Salem vs. 7-8th Cowden-Herrick/Beecher City, 2 p.m.

Game 7 -- JV Edwardsville vs. JV Olney, 3 p.m.

Game 8 -- 8th Sigel St. Michael vs. 8th Carterville, 3:50 p.m.

Game 9 -- 6th Collinsville vs. 7th  Salem, 4:40 p.m.

Effingham Rec Center

Game 1 -- JV Central A&M vs. JV Teutopolis, noon

Game 2 -- 8th Rochester vs. 8th Carterville, 1 p.m.

Game 3 -- V Dieterich vs. V Tuscola, 2 p.m.

NASCAR

Feed the Children 300 at Kentucky Speedway, 6 p.m. (PRN)

MAJOR LEAGUE BASEBALL

St. Louis at Oakland, 9:05 p.m.

Chicago Cubs at Seattle, 9:10 p.m.

Back