EFFINGHAM PARK DISTRICT
BASEBALL
TOMORROW’S STARS KHOURY LEAGUE
At Southwest Diamond
Game 1 – Russ Braunecker vs. Elks Club, 5:30 p.m.
Game 2 -- Rotary vs. Baseball Card Connection, 7:30 p.m.
11-12 YEAR-OLD LEAGUE
At Little League Diamond
Game 1 – Northside Ford vs. Arab Pest Control, 5:30 p.m.
Game 2 – Arrow Pest Control vs. DEKALB, 7:30 p.m.
BABE RUTH PREP LEAGUE
At Evergreen Hollow Park
Game 1 – Teutopolis Warriors vs. JCR Carpentry, 6 p.m.
Game 2 – Teutopolis Jaguars vs. Taylor Law, 8 p.m.
JUNIOR BABE RUTH LEAGUE
At Paul Smith Field
Game 1 – Washington Savings Bank vs. Mid-Illinois Concrete, 6 p.m.
BOYS SMALL FRY LEAGUE
At Boys Small Fry Diamond
Game 1 – Team 13 vs. Team 10, 5:30 p.m.
Game 2 – Team 14 vs. Team 6, 7 p.m.
BOYS EIGHT-YEAR-OLD LEAGUE
At Gene A. Niccum Field
Game 1 – Team 1 vs. Team 7, 5:15 p.m.
Game 2 – Team 4 vs. Team 2, 6:45 p.m.
SOFTBALL
GIRLS PREP LEAGUE
At Evergreen Hollow Park, West Diamond
Game 1 – Effingham Truck Sales vs. Remax, 5:30 p.m.
Game 2 – Spectrum Screen Graphics vs. Crossroads Bank, 7 p.m.
GIRLS MINOR LEAGUE
At Evergreen Hollow Park, East Diamond
Game 1 – Evergreen Mini Golf vs. Heart & Home Realty, 5:30 p.m.
Game 2 – Chesnut Family Music vs. Murphy USA, 7 p.m.
Game 3 – First National Bank of Dieterich, 8:30 p.m.
MEN’S SLOWPITCH SOFTBALL LEAGUE
At Hendelmeyer Park
Tournament
GIRLS BASKETBALL
EFFINGHAM SHOOTOUT
Effingham High School, Court 1
Game 1 -- V Salem vs. V Mount Olive, 9 a.m.
Game 2 -- JV Mount Olive vs. JV Effingham, 10 a.m
Game 3 -- V Mount Olive vs. V Tuscola, 11 a.m.
Game 4 -- V North Clay vs. V Teutopolis 1, noon
Game 5 -- V Olney vs. V Tuscola, 1 p.m.
Game 6 -- V Litchfield vs. V Teutopolis 1, 2 p.m.
Game 7 -- V Flora vs. V Salem, 3 p.m.
Game 8 -- V Triad Late vs. V North Clay, 3:50 p.m.
Game 9 -- V Dieterich vs. V Salem, 4:40 p.m.
Game 10 -- 8th Salem vs. 8th Olney, 5:30 p.m.
Game 11 -- V Flora vs. V Cowden-Herrick/Beecher City, 6:20 p.m.
Effingham High School, Court 2
Game 1 -- V Litchfield vs. V Mount Zion, 9 a.m.
Game 2 -- V Olney vs. V Dieterich, 10 a.m.
Game 3 -- V Litchfield vs. V Salem, 11 a.m.
Game 4 -- V Mount Zion vs. V Flora, noon
Game 5 -- 7-8th Mount Zion vs. 8th Altamont, 1 p.m.
Game 6 -- V Mount Olive vs. V Effingham, 2 p.m.
Game 7 -- V Cowden-Herrick/Beecher City vs. V Mount Zion, 3 p.m.
Game 8 -- 8th Okaw Valley vs. 7-8th Mount Zion, 3:50 p.m.
Game 9 -- V Olney vs. V Teutopolis 2, 4:40 p.m.
Game 10 -- V Effingham vs. V Teutopolis 1, 5:30 p.m.
Game 11 -- V Triad Late vs. Teutopolis 2, 6:20 p.m.
Effingham High School, Court 3
Game 1 -- JV Teutopolis vs. JV Olney, 9 a.m.
Game 2 -- V Cowden-Herrick/Beecher City vs. V North Clay, 10 a.m.
Game 3 -- JV Teutopolis vs. JV Decatur LSA, 11 a.m.
Game 4 -- JV Mount Zion vs. JV Effingham, noon
Game 5 -- JV Effingham vs JV Litchfield, 1 p.m.
Game 6 -- V Triad Late vs. V Dieterich, 2 p.m.
Game 7 -- V Tuscola vs. V Teutopolis 2, 3 p.m.
Game 8 -- JV Salem vs. JV Teutopolis, 3:50 p.m.
Game 9 -- 7th Teutopolis vs. 7th Sigel St. Michael, 4:40 p.m.
Game 10 -- 8th Effingham vs. 8th Carterville, 5:30 p.m.
Game 11 -- 7th Effingham vs. 7th Sigel St. Michael, 6:20 p.m.
Effingham High School, Court 4
Game 1 -- 5th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 5-6th Paris, 9 a.m.
Game 2 -- 5-6th Carterville vs. 5-6th Altamont, 10 a.m.
Game 3 -- 5-6th Paris vs. 5-6th Olney, 11 a.m.
Game 4 -- 7th Effingham vs. 7th Hillsboro, noon
Game 5 -- 5th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 5-6th Salem, 1 p.m.
Game 6 -- 5-6th Paris vs. 5-6th Bethalto, 2 p.m.
Game 7 -- 7th Effingham vs. 7-8th Cowden-Herrick/Beecher City, 3 p.m.
Game 8 -- 8th Altamont vs. 8th Salem, 3:50 p.m.
Game 9 -- 7th Olney vs. 7th Salem 2, 4:40 p.m.
Game 10 -- JV Salem vs. JV Mount Zion, 5:30 p.m.
Game 11 -- 5-6th Carterville vs. 5-6th Bethalto, 6:20 p.m.
Effingham High School Junior High
Game 1 -- JV Salem vs. JV Cowden-Herrick/Beecher City, 9 a.m.
Game 2 -- 7-8th Mount Zion vs. 8th Carterville, 10 a.m.
Game 3 -- JV Litchfield vs. JV Cowden-Herrick/Beecher City, 11 a.m.
Game 4 -- JV Salem vs. JV Olney, noon
Game 5 -- 8th Salem vs. 8th Carterville, 1 p.m.
Game 6 -- JV Decatur LSA vs. JV Olney, 2 p.m.
Game 7 -- JV Litchfield vs. JV Mount Zion, 3 p.m.
Game 8 -- JV Decatur LSA vs. JV Cowden-Herrick/Beecher City, 3:50 p.m.
Game 9 -- 5th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 5-6th Bethalto, 4:40 p.m.
Game 10 -- 7th Carterville vs. 7-8th Cowden-Herrick/Beecher City, 5:30 p.m.
St. Anthony Court 1
Game 1 -- 7th Paris vs. 7th Salem, 9 a.m.
Game 2 -- 8th Altamont vs. 8th Mount Olive, 10 a.m.
Game 3 -- 8th Salem vs. 8th Teutopolis, 11 a.m.
Game 4 -- 7th Salem vs. 7th Teutopolis, noon
Game 5 -- 8th Mount Olive vs. 8th Olney, 1 p.m.
Game 6 -- 7th Olney vs. 7th Paris, 2 p.m.
Game 7 -- 8th Teutopolis vs. 8th Mount Olive, 3 p.m.
Game 8 -- 8th Teutopolis vs. 8th Dieterich, 3:50 p.m.
St. Anthony Court 2
Game 1 -- 7th Hillsboro vs. 7th Altamont, 9 a.m.
Game 2 -- 8th Effingham vs. 8th Okaw Valley, 10 a.m.
Game 3 -- 7th Altamont vs. 7th Olney, 11 a.m.
Game 4 -- 7th Paris vs. 7th Carterville, noon
Game 5 -- 8th Dieterich vs. 8th Okaw Valley, 1 p.m.
Game 6 -- 7th Sigel St. Michael vs. 7th Hillsboro, 2 p.m.
Game 7 -- 5-6th Salem vs. 5-6th Altamont, 3 p.m.
Game 8 -- 5-6th Effingham vs. 5-6th Olney, 3:50 p.m.
Sacred Heart
Game 1 -- 5-6th Effingham vs. 5-6th Salem, 9 a.m.
Game 2 -- 8th Olney vs. 8th Dieterich, 10 a.m.
Game 3 -- 7-8th Cowden-Herrick/Beecher City vs. 7th Sigel St. Michael, 11 a.m.
Game 4 -- 5-6th Effingham vs. 5-6th Altamont, noon
Game 5 -- 5-6th Carterville vs. 5-6th Olney, 1 p.m.
Game 6 -- 7th Salem vs. 7th Carterville, 2 p.m.
Game 7 -- 7th Teutopolis vs. 7th Altamont, 3 p.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Chicago Cubs at Milwaukee, 1:10 p.m.
|