Local Sports Calendar

Local Sports Calendar

Saturday's Schedule

Download as iCal file
Saturday, November 03, 2012by millie.lange

HIGH SCHOOL

CROSS COUNTRY

Class 1A, 2A, 3A State Meets at Detwiler Park, Peoria (Altamont's Andrew Sharp and Cumberland's Leah Hutchison)

SOCCER

Class 2A, 3A State at Lincolnway North High School

VOLLEYBALL

Class 1A

Valmeyer Super-Sectional

Match 1 -- St. Elmo vs. Valmeyer, 4 p.m.

Windsor Super-Sectional

Match 1 -- Edinburg vs. Kansas, 1 p.m.

Lanark Eastland Super-Sectional

Match 1 -- Elgin Harvest Christian Academy vs. Rockford Keith Country Day School, 7 p.m.

Streator Woodland Super-Sectional

Match 1 -- Danville Schlarman vs. Mount Pulaski, 7 p.m.

Class 2A

Effingham St. Anthony Super-Sectional

Match 1 -- Edwards County (Albion) vs. Pana, 4 p.m.

Serena Super-Sectional

Watseka vs. Port Byron Riverdale, 3 p.m.

Pecatonica Super-Sectional

Match 1 -- Dakota vs. Chicago University, 6 p.m.

Riverton Super-Sectional

Match 1 -- Deer Creek-Mackinaw vs. Decatur St. Teresa, 6 p.m.

Class 3A

Galesburg Super-Sectional

Match 1 -- Rock Falls vs. Champaign Centennial, 6 p.m.

Grayslake Central Super-Sectional

Match 1 -- Chicago  Resurrection vs. Richmond-Burton, 6 p.m.

Palos Heights Chicago Christian Super-Secctional

Match 1 -- Wheaton St. Francis vs. Palos Heights Chicago Christian, 6 p.m.

Salem Super-Sectional

Match 1 -- Columbia vs. Jacksonville, 6 p.m.

Class 4A

Chicacgo Mother McAuley Super-Sectional

Match 1 -- Chicaog Mother McAuley vs. Hinsdale Central, 5 p.m.

Hoffman Estates Super-Sectional

Match 1 -- Crystal Lake Prairie Ridge vs. Libertyville, 5 p.m.

Normal Community West Super-Sectional

Match 1 -- Lisle Benet Academy vs. Edwardsville, 1 p.m.

Skokie Niles West Super-Sectional

Match 1 -- Glen Ellyn Glenbard West vs. Winnetka New Trier, 1 p.m.

JUNIOR HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Effingham at Teutopolis, 10 a.m.

South Central at Flora Seventh-Grade Tournament, TBA

Brownstown, Stewardson-Strasburg at St. Anthony Seventh-Grade Tournament, TBA

GIRLS BASKETBALL

Teutopolis at Monticello, 10 a.m., vs. El Paso-Gridley, 12:30 p.m.

South Central at Flora Seventh-Grade Tournament, TBA

NASCAR

O’Reilly Auto Parts Challenge at Texas Motor Speedway, 6 p.m. (Nationwide)

Back