HIGH SCHOOL
Boys Basketball
St. Anthony Thanksgiving Tournament
Game 3 – Champaign St. Thomas More vs. Breese Central, 5 p.m.
Game 4 – Effingham vs. Highland, 6:30 p.m.
Game 5 – Mattoon vs. Robinson, 8 p.m.
Cumberland Thanksgiving Tournament
At High School
Game 5 – Newton vs. Altamont, 6 p.m.
Game 6 – Cumberland vs. Edwards County (Albion), 7:30 p.m.
At Junior High School
Game 6 – Casey-Wesfield vs. Charleston, 6 p.m.
Game 8 – Dieterich vs. Oblong, 7:30 p.m.
Cerro Gordo/Bement Turkey Tournament
Game 1 – Decatur Christian vs. Clinton, 6 p.m.
Game 2 – Villa Grove/Heritage vs. Urbana Uni High, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Teutopolis at Champaign St. Thomas More, 6:15 p.m.
Bob Kerans Tournament
At Newton
Game 3 – Effingham vs. Altamont, 6 p.m.
Game 4 – Newton vs. Flora, 7:30 p.m.
Robinson Thanksgiving Invitational
Game 1 – Olney vs. St. Anthony, 5:30 p.m.
Game 2 – Robinson vs. Charleston, 7 p.m.
Game 3 – Marshall vs. Oblong, 8:30 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City Thanksgiving Tournament
Game 1 – Neoga vs. Ramsey, 4 p.m.
Game 2 – Dieterich vs. Sandoval, 5:30 p.m.
Game 3 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Decatur MacArthur, 7 p.m.
Game 4 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Cumberland, 8:30 p.m.
WRESTLING
Effingham in Quad Meet with Centralia, Highland, Pinckneyville, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Effingham at Mattoon, 4:30 p.m.
Vandalia at St. Anthony, 6 p.m.
Windsor at Sacred Heart, 6 p.m.
Altamont at Salem Franklin Park, 6 p.m.
Jasper County at Sigel St. Michael, 6 p.m.
Robinson Nuttall at Teutopolis, 6 p.m.
Decatur St. Theresa Tournament
Altamont Lutheran vs. Odin, 7:45 p.m. (championship)
Girls Basketball
Class 7-1A Dieterich Regional
Game 4 – Sigel St. Michael vs. Dieterich, 6 p.m. (championship)
Class 7-2A South Central l Regional
Game 5 – Nokomis vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 6:15 p.m. (championship)
Class 7-3A Lawrenceville Parkview Regional
Game 6 – North Clay (Louisville) vs. St. Anthony, 6 p.m. (championship)
Class 7-3A Sullivan Regional
Game 5 – Teutopolis vs. Robinson Nuttall, 6:30 p.m. (championship)
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Men's Tuesday Night Basketball League
Game 1 – Redbird Energy vs. Nine Shades of Green, 6 p.m.
Game 2 – Riflemen vs. AK Construction, 7 p.m.
Game 3 – Ace One Cosntruction vs. Country Rhodes & Catering, 8 p.m.
Game 4 – Hint's Laser Engraving vs. Michael's Lawn & Landscaping, 9 p.m.
|