Junior High Track From April 4

Print

Published on April 5 2013 1:52 pm
Last Updated on April 5 2013 1:52 pm
Written by Millie Lange

SEVENTH-GRADE GIRLS

Team Scores -- Altamont (A) 66, Teutopolis (TT) 41, Brownstown/St. Elmo (B) 40

Hurdles -- 1. Viamuntes (BSE), 18.77 sec.; 2. Phillips (A), 19.09; 3. Shelter (BSE), 19.44; 4. McHugh (A), 19.46; 5. Wessel (TT), 20.27

100 -- 1. Parkison (BSE), 13.68 sec.; 2. Shelton (BSE), 14.88; 3. Phillips (A), 15.10; 4. Hoene (A), 15.46; 5. Mayhaus (A), 15.78

800 Relay -- 1. Altamont, 2:06 min.; 2. Teutopolis, 2:12

400 Relay -- 1. Brownstown/St. Elmo, 57.72 sec.; 2.Altamont, 1:01; 3. Teutopolis, 1:02

400 -- Vivamuntes (BSE), 1:10.66 min.; 2. Evans (A), 1:10.93; 3. Goeckner (A), 1:13; 4. Weichman (TT), 1:15; 5. Hemmen (TT), 1:19

200 -- Parkison (BSE), 29.12 sec.; 2. Shelton (BSE), 31.04; 3. Koester (TT), 32.06; 4. Hanna (A), 32.37; 5. Phillips (A), 32.67

800 -- 1. Grimsley (A), 3:02.06 min.; 2. Stuckemeyer (A), 3:10.51; 3. Butts (A), 3:12.04; 4. Mette (A), 3:13.15; 5. Habing (TT), 3:13.79

Discus -- 1. Wolff (A), 73 ft. 1 1/2 in.; 2. Brewer (A), 55-3 1/2; 3. Deters (TT), 45-6 3/4; 4. Stephens (BSE), 40-2 1/2; 5. Mayhaus (A), 34-5 3/4

Shot -- 1. Wolff (A), 24 ft. 9 1/2 in.; 2. Mayhaus (A), 22-1; 3. Beckman (TT), 21-11; 4. Deters (TT), 19-9; 5. Kuhns (A), 18-4

High Jump -- 1. Stone (A), 4 ft. 6 in.; 2. Wessel (TT), 4-7; 3. Wellbaum (TT), 4-0; 4. Mayfield (BSE), 4-0; 5. Christianson (BSE), 3-10

Long Jump -- 1. Grimes (TT), 12 ft. 6 in.; 2. Mette (A), 12-6; 3. McHugh (A), 12-5; 4. Grobengieser (A), 11-10; 5. Christianson (BSE), 11-8

Pole Vault -- Wellbaum (TT), 5 ft. 6 in.; 2. Stuckemeyer (A), 5-6; 3. Hemmen (TT), 5-6; 4. Hanna (A), 5-0; 5. Crow (A), no distance listed

EIGHTH-GRADE GIRLS

Team Scores -- Altamont (A) 78, Teutopolis (TT) 54, Brownstown/St. Elmo (BSE) 9

Hurdles -- 1. Raegan (TT), 16.92 sec.; 2. Hoene (A), 18.19; 3. Packet (A), 19.28; 4. Koester (TT), 19.43; 5. Ozenkoski (TT), 25-35

100 -- 1. Winters (A), 14.24 sec.; 2. Shelton (A), 14.26; 3. Johnson (TT), 14.41; 4. Grimes (BSE), 14.50; 5. Rieman (TT), 14.77

1600 -- 1. Zacha (A), 6:41 min.; 2. Brumleve (TT), 7:08

800 Relay -- 1. Altamont, 2;03 min.; 2. Teutopolis, 2:05

400 Relay -- 1. Altamont, 58.91 sec.; 2. Teutopolis, 1:00

400 -- Duckwitz (A), 1:13 min.; 2. Koester (TT), 1:19; 3. Walker (TT), 1:25; 4. Niemerg (TT), 126; 5. Grobengieser (A), 1:27

200 -- 1. Goldstein (A), 29.88 sec.; 2. Grames (BSE), 30.71; 3. Winters (A), 31.17; 4. Oznkoski (TT), 32.59; 5. Probst (TT), 33.44

800 -- 1. Zacha (A), 3:00.5 min.; 2. Buhnekemper (TT), 3:00.86; 3. Hoene (A), 3:09.67; 4. Wolff (A), 3:12.51; 5. Walker (TT), 3:28

Discus -- 1. Willey (TT), 79 ft. 2 in.; 2. Biggs (A), 75-7; 3. Weber (TT), 56-5; 4. Howzel (BSE), 54-2

Shot -- 1. Kaufman (TT), 26 ft. 8 in.; 2. Howard (BSE), 26-6; 3. Biggs (A), 26-1 1/2; 4. Willey (TT), 25-4; 5. Weber (TT), 22-11

High Jump -- 1. Niemerg (TT), 3 ft. 10 in.; 2. Koester (TT), 3-10; 3. Walker (TT), 3-8; 4. Brumleve (TT), 3-6

Long Jump -- 1. Duckwitz (A), 14 ft. 4 in.; 2. Shelton (A), 14-4; 3. Burns (A), 12-5; 4. Grames (BSE), 11-6; 5. Probst (TT), 11-4

Pole Vault -- 1. Duckwitz (A), 8 ft. 6 in.; 2. Winters (A), 7-6; 3. Shelton (A), 7-0