Area Girls Advance to Finals at 1A State Track, EHS' Phillips Doesn't Advance In 2A

Print

Published on May 22 2014 3:04 pm
Last Updated on May 23 2014 9:46 am
Written by Greg Sapp

Several area girls have advanced to the finals of the Class 1A State Track Meet.

Preliminaries were held Thursday at O'Brien Stadium at Eastern Illinois University in Charleston.

St. Anthony's Anna Sophia Keller led the way with the top qualifying time in the 1600 meter run, posting a 4:54.93.  Keller will also run in the 3200 meter run on Saturday.

Here's who else advanced to Saturday's finals:

Pole Vault -- Kristin Slaughter of St. Anthony and Rachel Westendorf of Teutopolis, both at 10 feet

Long Jump -- Olivia Ott of Neoga at 17 feet, one-half inch, McKendra Barthelme of Newton at 16 feet, 9-3/4 inches, and Courtney Croy of Neoga at 16 feet, 7-3/4 inches

Triple Jump -- Taylor Rich of Neoga at 34 feet, eight inches

200 Meter Dash -- Hannah Litzelman of Newton in :25.84

110 Meter Hurdles -- McKendra Barthelme of Newton in :15.94

800 Meter Relay -- Newton's McKendra Barthelme, Taylor Johnson, Madison Kinder and Hannah Litzelman in 1:47.11 and Neoga's Courtney Croy, Jaycie Roy, Mallori Harshman and Olivia Ott in 1:47.31

3200 Meter Relay -- Teutopolis' Michelle Schmidt, Emma Repking, Elena Breer and Megan Weichman in 10:05.88

Several other area athletes competed but did not qualify for the finals. Those are:

Pole Vault -- Hannah Bueker (Teutopolis), 9-9

High Jump -- Anna Hartke (Teutopoliss), 4-10; Katie Hostetter (Windsor), no height

Triple Jump -- Michelle Schmidt (Teutopolis), 33-1 3/4

Shot -- Reise Wyatt (Newton), 34-10 1/2

Discuss -- Reise Wyatt (Newton), 94-1; Molly Hill (Brownstown/St. Elmo), 103-9

100 -- Hannah Litzelman (Newton), 12.90

200 -- Leah Goldstein (Altamont), 26-62

400 -- Brittany Wallace (Cumberland), 1;03.48; Megan Weichman (Teutopolis), 1:02.43

800 -- Madison Butler (Neoga), 2:27.53; Lexie Davidson (Newton), 2:28.59

300 Hurdles -- McKendra Barthelme (Newton), 49.48

400 Relay -- Neoga (Kellie Kastl, Demmie Long, Taylor Rich, Mallori Harshman), 51.14

1600 Relay -- St. Anthony (Lauren Wendt, Elizabeht  Falconburg, Anna Sophia Keller, Kristin Slaughter), 4:11.20; Cumberland (Brittany Wallace, Logan Peters, Shaina Oakley, Tegan Beard), 4:15.30

3200 Relay -- Cumberland (Leah Hutchison, Logan Peters, Brittany Wallace, Tegan Beard), 10:17.98

Meanwhile, Effingham's Shayna Phillips competed in the Class 2A preliminaries Friday and failed to advance in the 800.