EJHS, T-Town, Jasper County Athletes Advance To State Track Meets

Print

Published on May 20 2014 1:07 pm
Last Updated on May 21 2014 11:52 am
Written by Millie Lange

Effingham, Teutopolis and Jasper County junior high track athletes competed in the Class AA Pana Track Sectional Saturday. First places and any reaching state qualifying standards advance to the State Track Meet at EastSide Centre in East Peoria Friday and Saturday.

Effingham captured the team championship of the Eighth-Grade Boys Division with 82 points.

Following are the results:

Class AA Pana Sectional

(First Place Finishes with Effingham, Teutopolis, Jasper County Finishes)

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Pana (P) 76, Teutopolis (TT) 58, Jasper County (JC) 50, Effingham (E) 46, Charleston (C) 46, Sullivan (SU) 36, Robinson Nuttall (RN) 35, Mattoon (M) 33, Shelbyville Moulton (SM) 29, Lawrenceville Parkview (LP) 13, Paris Mayo (PM) 9, Marshall (M) 3

100 -- 1. Kuhlman (E), 13.54 sec.; 6. Koester (TT), 14.25

200 -- 1. Kuhlman (E), 28.54 sec.; 3. Koester (TT), 29.64

400 -- 1. Smith (M), 1:04.44 min.; 6. Habing (TT), 1:10.04

800 -- 1. Mitchell (SM), 2:43.24 min.; 3. Carr (JC), 2:49.84

1600 -- 1. Weis (E), 5:45.04 min.; 2. Grimes (TT), 5:48.24; 4. Carr (JC), 6:09; 5. Habing (TT), 6:11.54

100 Hurdles -- 1. Schoonover (P), 17.54 sec.; 4. Barthelme (JC), 18.74; 5. Fox (E), 18.84

400 Relay -- 1. Pana, 55.44 sec.; 6. Jasper County (Barthelme, Bergbower, Carr, Dobbins), 57.94

800 Relay -- 1. Teutopolis (Hardiek, Koester, Mette, Niebrugge), 1:56.24 min.; 5. Effingham (Budde, Douthit, Fearday, Maloney), 2:06.14

1600 Relay -- 1. Effingham (Fearday, Fox, Kuhlman, Weis), 4:28.80 min.; 3. Teutopolis (Grimes, Hardiek, Koester, Mette), 4:40.24

High Jump -- 1. Drury (SU), 4 ft. 10 in.; 2. Bergbower (JC), 4-6; 4. Hardiek (TT), 4-6; 4. Will (TT), 4-6; 6. Phillips (E), 4-6

Pole Vault -- 1. Barthelme (JC), 7 ft.; 2. Mette (TT), 7-0

Long Jump -- 1. Ray (SU), 14 ft. 11 3/4 in.; 5. Barthelme (JC), 13-2 3/4; 6. Fox (E), 13-2 1/2

Shot -- 1. Russell (JC), 26 ft. 6 in.

 

Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Charleston (C) 107, Pana (P) 92, Effingham (E) 46, Shelbyville Moulton (SM) 35, Jasper County (JC) 32, Paris Mayo (PM) 23, Robinson Nuttall (RN) 22, Mattoon (M) 21, Sullivan (SU) 21, Teutopolis (TT) 17, Marshall(M) 13, Lawrenceville Parkview (LP) 4

100 -- 1. Beyers (P), 13.14 sec.; 3. Haarman (JC), 13.55; 5. Frohning (JC), 14.14

200 -- 1. Riedemann (C), 28.44 sec.; 2. Taylor (E), 28.64; 6. Hemmen (TT), 29.94

400 -- 1. Johnson (P), 1:02.54 min.

800 -- 1. Smith (PM), 2:36.84 min.; 4. Powers (JC), 2:46.24; 6. Smith (TT), 2:48.54

1600 -- 1. Griffin (C), 5:40.94 min.; 6. Smith (TT), 6:12.84

100 Hurdles -- 1. Sledge (C), 17.04 sec.

400 Relay -- 1. Pana, 54.04 sec.; 2. Jasper (Frohning, Haarman, Hyatt, Powers), 55.24

800 Relay -- 1. Effingham (Fox, Kuhlman, Hanks, Taylor), 1:54.24 min.

1600 Relay -- 1. Pana, 4:27.04; 4. Teutopolis (Bushur, L. Hemmen, M. Hemmen, Mette), 4:37.74; 6. Effingham (Allred, Bridges, Hanks, Martin), 4:47.84

High Jump -- 1. Darnell (SM), 4 ft. 10 in.; 6. Martin (E), 4-6

Pole Vault -- 1. M. Hemmen (TT), 8 ft.; 4. Allred (E), 7-0

Long Jump -- 1. Taylor (E), 16 ft.; 6. Haarman (JC), 14-7

Shot -- 1. Myers (E), 29 ft. 6 1/2 in.; 6. Cox (JC), 28-5

Discus -- 1. Frohning (JC), 95 ft. 6 in.; 5. Myers (E), 78-10


Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Mattoon (M) 63.5, Charleston (C) 63.5, Lawrenceville Parkview (LP) 60, Pana (P) 57.5, Effingham (E) 53.5, Paris Mayo (PM) 41, Marshall (M) 28, Jasper County (JC) 25,  Teutopolis (TT) 17.67, Robinson Nuttall (RN) 10, Shelbyville Moulton (SM) 10, Sullivan (SU) 4.33

100 -- 1. Lee (E), 12.94 sec.; 5. Bierman (JC), 13.64

200 -- 1. Lee (E), 26.24 sec.; 6. Ramos (E), 28.14

400 -- 1. Colton (PM), 55.70 sec.; 4. Kalber (E), 1:04.74; 5. Kihne (E), 1:06.40

800 -- 1. Ghere (M), 5:06.04 min.; 3. Probst (TT), 5:20.34; 5. Hardiek (TT), 5:20.94

110 Hurdles -- 1. Klein (P), 17.64 sec.; 2. Ballman (E), 18.14; 6. Marchewski (E), 18.74

400 Relay -- 1. Pana, 51.74 sec.; 5. Teutopolis (Deters, Drees, Mossman, Zerrusen), 57.44; 6. Jasper County (Bromeling, Farley, Fox, Johnson), 57.74

800 Relay -- 1. Effingham (Kalber, Kihne, Lee, Marchewski), 1:49.84 min.; 2. Jasper County (Bierman, Cucinella, Ferguson, Goode), 1:58.94

1600 Relay -- 1. Marshall, 4:15.84 min.; 2. Effingham (Cramsey, Kalber, Kihne, Marchewski), 4:16.84; 4. Jasper County (Bierman, Cucinella, Ferguson, Goode), 4:36.24; 6. Teutopolis (Hardiek, Mossman, Probst, Zerrusen), 4:36.84

High Jump -- 1. Landrum (PM), 5 ft. 6 in.

Pole Vault -- 1. Sumner (LP), 9 ft. 9 in.; 6. Deters (TT), 7-0; 6. Ruholl (TT), 7-6

Discus -- 1. Smith (M), 128 ft. 6 in.

 

Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Effingham (E) 82, Shelbyville Moulton (SM) 72, Mattoon (M) 66, Lawrenceville Parkview (LP) 40.5, Sullivan (SU) 38, Robinson Nuttall (RN) 36, Marshall (M) 23, Pana (P) 21, Jasper County (JC) 20, Teutopolis (TT) 15, Paris Mayo (PM) 10.5, Charleston (C) 10

100 -- 1. Hill (E), 12.14 sec.

200 -- 1. Hill (E), 25.14 sec.; 5. Zumbahlen (JC) 26.34

400 -- 1. Cancino (LP), 56.74 sec.

800 -- 1. Skowronski (SM), 2:11.94 min.; 5. Harris (JC), 2:19.84

1600 -- 1. Skowronski (SM), 4:51.64 min.; 5. Koester (E), 5:13.74

110 Hurdles -- 1. Hill (E), 15.54 sec.; 4. McCabe (E), 17.04; 5. Hammack (JC), 17.44

400 Relay -- 1. Mattoon, 49.14 sec.; 4. Jasper County (Bierman, Hammack, R. Kocher, K. Kocher), 51.24

800 Relay -- 1. Shelbyville Moulton, 1:43.54 in.; 2. Effingham (Koester, Line, McCabe, Morrissey), 1:45.44; 6. Jasper County (Carr, Hemrich, Harris, Zumbahlen), 1:48.74

1600 Relay --1 . Shelbyville Moulton, 3:55.64 min.; 4. Effingham (Koester, Line, Miller, Schuette), 4:06.14; 6. Teutopolis (Hewing, Isley, Probst, Schmidt), 4:09.44

High Jump -- 1. Bowman (SU), 5 ft. 11 in.; 4. Hill (E), 5-6; 5. Line (E), 5-4

Pole Vault -- 1. Morrissey (E), 11 ft.; 2. Vasquez (E), 10-3; 4. Schlink (TT), 9-9

Long Jump -- 1. Line (E), 17 ft. 9 3/4 in.; 3. Kocher (JC), 16-11 3/4; 5. Isley (TT), 15-10; 6. Kocher (JC), 15-8

Shot -- 1. Garrette (M), 39 ft. 5 1/2 in.; 5. Wills (JC), 38-0

Discus -- 1. Koonce (SM), 130 ft.; 2. Wente (TT), 118-4