First Day of Class A Junior High State Track Meet in the Books

Print

Published on May 17 2014 7:42 am
Last Updated on May 17 2014 7:42 am
Written by Greg Sapp

The first day of the Class A Junior High Track Meet in East Peoria resulted in a state championship for an area athlete.

Congratulations to Micah McWhorter of Sigel St. Michael, who won the 7th grade girls pole vault competition.  Micah won the championship with a vault of 8' 6".  

7th grade girls Pole Vault also saw a second place finish for Grace Hakman of St. Anthony and a fourth place finish for Katherine Slaughter of St. Anthony.

Here's a rundown of the events completed on Friday, by school:

SACRED HEART

8th Grade Boys--Augie Heal-33rd in the 400

7th Grade Girls--Becca Webster-60th in the discus throw, Natalie Carie-9th in the long jump

8th Grade Girls--Marci Brandenburg-Mills-28th in the 400

ST. ANTHONY

7th Grade Boys--Will Fonner-7th in the pole vault

8th Grade Boys--Jack Nuxoll-37th in the long jump

7th Grade Girls--Kaitlyn Kabbes-7th in the shot put, Katherine Slaughter-4th in the pole vault, Grace Hakman-2nd in the pole vault

ALTAMONT

7th Grade Boys--Kevin Miller-12th in the pole vault, Donovan Delaney-10th in the pole vault, Gabe Asplin-24th in the 400

8th Grade Boys--Mitchell Stevenson-38th in the long jump

7th Grade Girls--Maci Hanna-7th in the pole vault, Tinley Mette-6th in the high jump, Rachel Jackman-18th in the high jump, Leah Mayhaus-20th in the shot put

8th Grade Girls--Shelbi Stone-10th in the high jump, Carly McHugh-31st in the high jump, Hanna Wolff-19th in the shot put, 8th in the discus throw, Kaitlyn Hoene-35th in the 1600

BROWNSTOWN/ST. ELMO

8th Grade Girls--Makenzie Parkison-33rd in the long jump

COWDEN-HERRICK

7th Grade Boys--Keegan Martin-3rd in the pole vault, Dylan Webster-7th in the pole vault, Devon Burks-19th in the 1600

7th Grade Girls--Tabitha Endsley-11th in the pole vault

CUMBERLAND

7th Grade Boys--Kort McClellan-8th in the 800, Blake Sutherland-21st in the 1600, Myles Gerhardt-32nd in the 400

8th Grade Girls--Breanne Edwards-31st in the high jump, Morgan Gerhardt-39th in the 1600, Claire Guyon-62nd in the long jump

NEOGA

7th Grade Girls--Emmalyn Walk-20th in the 1600

8th Grade Girls--Blair Banning-5th in the long jump, 17th in the 400

NEWTON ST. THOMAS

8th Grade Girls--Emma Weber-21st in the high jump

SIGEL ST. MICHAEL

8th Grade Boys--Jordan Schumacher-16th in the 1600

7th Grade Girls--Rachel Buening-35th in the discus throw, Sadie Bueker-10th in the high jump, 25th in the 400, and 11th in the pole vault, Micah McWhorter-won the pole vault, 18th in the high jump

8th Grade Girls--Shanna Niebrugge-15th in the 1600, Leah Jansen-10th in the discus throw

STEWARDSON-STRASBURG

8th Grade Girls--Courtney Reel-26th in the 1600, Whitney Smith-10th in the long jump

WINDSOR

7th Grade Boys--Logan Greuel-22nd in the 400

The 1A finals will conclude today.  Class AA track sectionals are being held today.