Jr. High South 7 Conference Meets -- May 6

Print

Published on May 8 2014 1:08 pm
Last Updated on May 8 2014 1:08 pm
Written by Millie Lange

South Central 7 Conference Meets

At Charleston

Seventh-Grade Girls Meet

Team Scores -- Charleston (C) 78, Mattoon (M) 64, Teutopolis (TT) 56, Effingham (E) 50, Effingham St. Anthony (SA) 44

Hurdles -- 1. Buescher (C), 18.77 sec.; 2. Schmidt (TT), 19.21; 3. Fox (E), 19.36; 4. Slaughter (SA), 19.49; 5. McIntyre (M), 19.90

100 -- Hurtault (C), 12.93 sec.; 2. Kuhlman (E), 13.08; 3. Koester (TT), 13.38; 4. Obia (C), 13.61; 5. Thompson (M), 13.61

1600 -- 1. Weis (E), 5:01.23 min.; 2. Grimes (TT), 5:06.62; 3. Collings (M), 5:08.62; 4. Niebrugge (SA), 5:24.02; 5. Caltry (C), 5:34.73

400 Relay -- 1. Mattoon, 56.06 sec.; 2. Charleston, 56.14; 3. St. Anthony, 59.22; 4. Teutopolis, 1:02.09

400 -- 1. Smith (M), 1:04.84 min.; 2. Buescher (C), 1:07.26; 3. McDowell (M), 1:10.15; 4. Weiss (E), 1:11.27; 5. Slaughter (SA), 1:11.69

200 -- 1. Hurtfault (C), 27.94 sec.; 2. Kuhlman (E), 28.01; 3. Koester (TT), 29.00; 4. Thompson (M), 29.56; 5. Hardiek (TT), 30.00

800 -- 1. Sanders (M), 2:56.24 min.; 2. Collings (M), 2:58.37; 3. Sanders (C), 2:59.87; 4. Repking (SA), 3:00.17; 5. Wegman (SA), 3:01.90

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:40.22 min.; 2. Effingham, 4:47.18; 3. St. Anthony, 4:52.80; 4. Teutopolis, 4:55.89

Shot -- 1. Kabbes (SA), 27 ft. 3 in.; 2. Deters (TT), 25-2 1/2; 3. Lenox (C), 22-8 1/2; 4. Sherwood (C), 22-8; 5. Daves (M), 21-1/2

Discus -- 1. Deters (TT), 71 ft. 2 in.; 2. Lenox (C), 64-3; 3. Sherwood (C), 58-9; 4. Rogers (SA), 57-7; 5. Kabbes (SA), 55-11

High Jump -- 1. Will (TT), 4 ft. 6 in.; 2. Phillips (E), 4-4; 3. Budde (E), 4-2; 4. (tie) Collings (M), Alvis (M), 4-0, Richards (SA), Phillips (TT) 4-0

Long Jump -- 1. Obia (C), 14 ft. 6 in.; 2. Smith (M), 14-2; 3. Sanders (M), 13-1 1/2; 4. Fox (E), 12-7; 5. Smyser-Lewis (C), 12-5

Pole Vault -- 1. Slaughter (SA), 7 ft.; 2. Hakman (SA), 6-6; 3. Mette (TT), 6-0; 4. Higgins (C), 5-6; 5. Hoene (TT), 5-5


Eighth-Grade Girls Meet

Team Scores -- Charleston (C) 118, Effingham (E) 75, Teutopolis (TT) 45, Mattoon (M) 40, Effingham St. Anthony (SA) 18

Hurdles -- 1. Nichols (M), 17.52 sec.; 2. Sledge (C), 17.55; 3. Hanks (E), 18.96; 4. McGuire (E), 19.30; 5. Funneman (TT), 20.24

100 -- Riedemann (C), 13.11 sec.; 2. Risinger (M), 13.40; 3. Gordon (C), 13.7; 4. VanHyfte (M), 13.77; 5. Blacker (E), 13.93

1600 -- 1. Griffin (C), 5:49.5 min.; 2. Feager (M), 6:22.19; 3. Smith (TT), 5:22.59; 4. Kull (E), 6:29.3; 5. Wortman (SA), 6:47.03

800 Relay -- 1. Effingham, 1:56.62 min.; 2. Charleston, 2:02.2; 3. Teutopolis, 2:05.16; 4. Mattoon, 2:11.27

400 Relay -- 1. Charleston, 55.04 sec.; 2. Mattoon, 55.58; 3. Effingham, 58.08; 4. Teutopolis, 1:01.19

400 -- 1. Sweeney (C), 1:07.75 min.; 2. Griffin (C), 1:07.85; 3. Elder (SA), 1:10.81; 4. Bridges (E), 1:11.67; 5. Hemmen (TT), 1:12.50

200 -- Taylor (E), 27.86 sec.; 2. Riedemann (C), 27.9; 3. Griffin (C), 28.77; 4. Hemmen (TT), 29.76; 5. McDonald (M), 29.87

800 -- 1. Griffin (DC), 2:52.02 min.; 2. Coffey (C), 2:52.56; 3. Feager (M), 2:57.25; 4. Smith (TT), 2:58.6; 5. Koester (SA), 2:58.88

1600 Relay -- 1. Charleston, 4:45.0 min.; 2. Teutopolis, no time listed; 3. Mattoon, 4:48; 4. Effingham, no time listed

Shot -- 1. Myers (E), 27 ft.; 2. Buscher (TT), 25-3 1/2; 3. Haythorne (E), 23-6 1/2; 4. Logsdon (C), 22-7; 5. Saba (SA), 22-4

Discus -- 1. Myers (E), 89 ft. 1 in.;2. Wessel (TT), 63-5; 3. Gaddis (C), 63-5; 4. Coffey (C), 62-0; 5. Hayathorne (E), 58-9

High Jump -- 1. Martin (E), 4 ft. 6 in.; 2. Sledge (C), 4-6; 3. Hanks (E), 4-4; 4. Gordon (C), 4-4; 5. Wessel (TT), 4-2

Long Jump -- 1. Taylor (E), 16 ft. 2 1/2 in.; 2. Riedemann (C), 15-6; 3. Gordon (C), 15-5; 4. Mette (TT), 13-4; 5. Lee (M), 13-4

Pole Vault -- 1. Hemmen (TT), 8 ft. 3 in.; 2. Sledge (C), 7-6; 3. Wortman (SA), 7-6; 4. McHugh (SA), 7-0; 5. (tie) Taylor (E), Cothran (TT), 5-6

 

Seventh-Grade Boys Meet

Team Scores -- Charleston (C) 94.5, Effingham (E) 71.5, Effingham St. Anthony (SA) 21; Teutopolis (TT) 16

Hurdles -- 1. Marchewski (E), 18.64 sec.; 2. Princko (M), 18.72; 3. Brady (C), 18.75; 4. Ballman (E), 19.12; 5. Hendrix (C), 19.24

100 -- 1. Lee (E), 12.21 sec.; 2. Richardson (M), 12.72; 3. Finley (C), 13.19; 4. Hendrix (C), 13.54; 4.Hagler (E), 13.65

1600 -- 1. Ghere (M), 5:19.97 min.; 2. Probst (TT), 5:32.96; 3. Myerscough (C), 5:41.19; 4. Ames (C), 5:47.2; 5. Wortman (SA), 5:51.44

800 Relay -- 1. Effingham, 1:52.2 min.; 2. Mattoon, 2:01.3; 3. Charleston, 2:01.72; 4. St. Anthony, 2:05.6

400 relay -- 1. Mattoon, 54.25 sec.; 2. Charleston, 55.05; 3. St. Anthony, 56.63; 4. Effingham, 57.22

400 -- 1. Kihne (E), 1:05.09 min.; 2. Kalber (E), 1:05.50; 3. Sweeney (C), 1:08.82; 4. Deters (TT), 1:08.97; 5. Kremer (M), 1:09.31

200 -- 1. Lee (E), 26.00 sec.; 2. Black (C), 28.00; 3. Spitz (M), 28.00; 4. Fultz (M), 28.19; 5. Ramos (E), 28.4

800 -- 1. Ghere (M), 2:26.00 min.; 2. Myerscough (C), 2:39.2; 3. Probst (TT), 2:40.81; 4. Princko (M), 2;04.86; 5. Sweeney (C), 2:41.03

1600 Relay -- 1. Effingham, 4:28.00 min.; 2. Charleston, 4:36.00; 3. St. Anthony, 4:47.55; 4. Teutopolis, 4:51.16

Shot -- 1. Barringer (C), 31 ft. 10 in.; 2. Runyon (M), 32-7 1/2; 3. Smith (M), 31-3; 4. Blanchette (SA), 28-9; 5. Evans (E), 27-6

Discus -- 1. Smith (M), 134 ft. 10 in.; 2. Barringer (C), 123-6; 3. Williamson (C), 101-8; 4. Fultz (M), 96-4; 5. Bishop (E), 90-9

High Jump -- 1. Ghere (M), 5 ft.; 2. Bergstromm (M), 4-8; 3. (tie) Schuster (C), Tingley (SA), Kihne (E), Hendrix (SA), 4-4

Long Jump -- 1. Ballman (E), 14 ft. 10 in.; 2. Brady (C), 14-7; 3. Finley (C), 14-5; 4. Mathias (M), 13-11; 5. Calver (E), 13-10

Pole Vault -- 1. Black (C), 9 ft.; 2. Schuster (C), 7-6; 3. Fonner (SA), 7-0; 4. Ruholl (TT), 7-0; 5. Wortman (SA), 6-6


Eighth-Grade Boys Meet

Team Scores -- Effingham (E) 111, Mattoon (M) 86, Charleston (C) 50, Teutopolis (T)T 31, Effingham St. Anthony (SA) 12

Hurdles -- 1. Hill (E), 16.00 sec.; 2. McCabe (E), 18.09; 3. Siebert (TT), 18.31; 4. Winn (M), 18.81; 5. Copple (TT), 18.97

100 -- 1. Hill (E), 11.62 sec.; 2. Brown (M), 12.16; 3. Nuxoll (SA), 12.47; 4. McCabe (E), 12.48; 5. Evans (M), 12.5

1600 -- 1. Koester (E), 5:17.0 min.; 2. Kremer (M), 5:19.0; 3. Jones (M), 5:32.13; 4. Oakley (C), 5:32.95; 5. Schmidt (TT), 5:33.08

800 Relay -- 1. Charleston, 1:45.8 min.; 2. Effingham, 1:46.0; 3. Teutopolis, 1:50.56; 4. Mattoon, 1:57.45

400 Relay-- 1. Mattoon, 49.80 sec.; 2. St. Anthony, 52.05; 3. Effingham, 53.16; 4. Charleston, 53.52

400 -- 1. Buscher (C), 59.4 sec.; 2. McCarthy (C), 60.00; 3. Monroe (M), 1:00.75; 4. Koester (E), 1:03.08; 5. Schuete (E), 1:03.49

200 -- 1. Hill (E), 25.4 sec.; 2.Thain (C), 25.4; 3. Hoshauer (M), 25.97; 4. Nuxoll (SA), 26.29; 5. Brown (M), 26.58

800 -- 1. Kremer (M), 2:24.0 min.; 2. Hortenstine (E), 2:32.60; 3. Blievernicht (TT), 2:36.12; 4. Oakley (C), 2:38.36; 5. Copple (TT), 2:43.40

1600 Relay -- 1. Mattoon, 4:03.6 min.; 2. Charleston, 4:04.9; 3. Effingham, 4:12.97; 4. Teutopolis, 4:27.30

Shot -- 1. Carter (M), 39 ft. 4 in.; 2. Branson (M), 37-8; 3. Schniederjon (E), 35-7; 4. Smith (E), 32-8; 5. Choate (C), 30.9

Discus -- 1. Wente (TT), 109 ft. 9 in.; 2. Choate (C), 107-5; 3. Moncel (M), 107-0; 4. Schuette (E), 105-10; 5. Branson (M), 104-2

High Jump -- 1. Hill (E), 5 ft. 8 in.; 2. Line (E), 5-4; 3. Kramer (M), 5-2; 4. Pluard (C), 5-0; 5. Grasl (M), 4-10

Long Jump -- 1. Brown (M), 18 ft. 2 1/2 in.; 2. Line (E), 17-1/2; 3. McCabe (E), 16-7 1/2; 4. Nuxoll (E), 16-1; 5. Green (C), 15-6

Pole Vault -- 1. Morrissey (E), 11 ft. 3 in.; 2. Vasquez (E), 10-0; 3. Schlink (TT), 9-6; 4. Kowalski (TT), 8-6