Published on September 8 2015 9:15 am
Last Updated on September 8 2015 9:15 am
Written by Millie Lange
EDWARDSVILLE -- Effingham High School claimed seventh place in the B Flight of the Heather Bradshaw Memorial Tennis Tournament Saturday while Teutopolis captured fifth place.
The Hearts opened with a victory over Metro East Lutheran, 4-1 then fell to Danville 3-2. EHS then fell to Herrin 3-2 where the match came down to the No. 3 doubles team and their dramatic third set tiebreaker. EHS finished out with a 3-2 victory over Marion to end with a 2-2 record.
The Wooden Shoes claimed a 5-0 win in the opener over Roxana. T-town dropped a 3-2 match to St. Joseph's Academy. T-town then beat Marion 5-0 and finished out with a win over Herrin 4-1.
St. Joseph's Academy 2 won the team championship followed by Flora, Ursaline, Danville, Teutopolis, Herrin, Effingham, Marion, Edwardsville 2, Highland, O'Fallon, Metro East Lutheran, Roxana, Triad 2, Mahomet-Seymour and Waterloo.
Match One
Teutopolis 5, Roxana 0
No. 1 Singles -- Kaitlin Deters (TT) defeated Sydbney Owsley (R), 3-6, 7-6 (3), 1-0 (7)
No. 2 Singles -- Christa Schwinke (TT) defeated Jessica Levan (R), 6-0, 6-0
No. 1 Doubles -- Audra Breer/Sidney Brumleve (TT) defeated Anna Ballard/Georgia Ballard (R), 6-4, 1-6, 1-0 (3)
No. 2 Doubles -- Lauren Hemmen/Molly Smith (TT) defeated Haley Milazzo/Sara Kreutzrager (R), 6-0, 6-0
No. 3 Doubles -- Nicole Deters/Julia Hardiek (TT) defeated Aria Unger/Ashley Alexander (R), 6-0, 6-1
Match Two
St. Joseph's Academy 3, Teutopolis 2
No. 1 Singles -- Kaitlin Deters (TT) defeated Nancy Serafin (SJ), 6-3, 6-1
No. 2 Singles -- Christa Schwinke (TT) lost to Bonnie Deccola (SJ), 6-0, 6-2
No. 1 Doubles -- Audra Breer/Sidney Brumleve (TT) defeated Abby Russon/Paige Balota (SJ), 4-6, 6-4, 1-0 (8)
No. 2 Doubles -- Lauren Hemmen/Molly Smith (TT) lost to Alexandra Kerr/Mary Simon (SJ), 6-4, 6-1
No. 3 Doubles -- Nicole Deters/Julia Hardiek (TT) lost to Lilly Montana/Delaney Dickey (SJ), 6-4, 6-7(7)
Match Three
Teutopolis 5, Marion 0
No. 1 Singles -- Kaitlin Deters (TT) defeated Sarah Diederich (M), 6-2, 6-0
No. 2 Singles -- Christa Schwinke (TT) defeated Anna Bartle (M), 6-3, 6-3
No. 1 Doubles -- Breer/Brumleve (TT). defeated Nicole Plumley/Ana Cuortas (M), 6-3, 6-1
No. 2 Doubles -- Hemmen/Smith (TT) defeated torrie Holst/Elania Vanderflught (M), 6-4, 6-0
No. 3 Doubles -- N. Deters/Hardiek, (TT) defeated Grace Ennietto/Kaitlyn Hill (M), 6-3, 6-1
Match Four
Teutopolis 4, Herrin 1
No. 1 Singles -- Sidney Brumleve (TT) lost to Reagen Ridgway (H), 6-1, 6-0
No. 2 Singles -- Audra Breer (TT) defeated M. Kaylan Roall (H), 6-0, 6-0
No. 1 Doubles -- K. Deters/Schwinke (TT) defeated Lexi Chrostoski/Lilu Bauard (H), 6-3, 6-2
No. 2 Doubles -- Hemmen/Smith (TT) defeated Briley Melcher/Madi Pribble (H), 6-1, 6-2
No. 3 Doubles -- N. Deters/Hardiek (TT) defeated Rachel Ward/Bryndle Burks (H), 7-5, 6-0
Round One
Effingham 4, Metro East Lutheran 1
No. 1 Singles -- Kyra Bannister (E) lost to Heather Moore-Malic (MEL), 6-4, 6-0
No. 2 Singles -- Metro East forfeited due to lack of players
No. 1. Doubles -- Emma Kull/Megan Allen (E) defeated Anna Keirn/Cierra Fields (MEL), 3-6, 6-2, (10-6) in a tiebreaker
No. 2. Doubles -- Chloe Funneman/Lauryn Douthit (E) defeated Mayce O'Leary/Kathryn Butler (MEL), 6-0, 6-0
No. 3. Doubles -- Miranda Johnson/Mallory Logan (E) defeated tori Roderick/Amber Kepler (MEL), 6-0, 6-0
Round Two
Danville 3, Effingham 2
No. 1. Singles -- Kyra Bannister (E) lost to Lauren Ellis (D), 6-0, 6-0
No. 2. Singles -- Taylor Boyle (E) lost to Eryn Marble (D), 6-1, 6-0
No. 1. Doubles -- Emma Kull/Megan Allen (E) lost to Emillee Wilson/Samantha Christenson (D) 7-6, (7-4), 6-1
No. 2. Doubles-- Chloe Funneman/Lauryn Douthit (E) defeated Kaitlyn Holycross/Allissa Goodyear (D) 6-0, 6-4
No. 3. Doubles -- Miranda Johnson/Mallory Logan (E) defeated Abigail Ziegler/Sabrina Hantz (D) 6-4, 6-2
Round Three
Effingham 3, Herrin 2
This match came down to the No. 3 doubles team and their dramatic third set tiebreaker.
No. 1. Singles -- Kyra Bannister (E) lost to Reagan Ridgway (H) 6-1, 6-0
No. 2. Singles -- Taylor Boyle (E) lost to Mikaylan Roach (H) 6-0, 6-0
No. 1. Doubles-- Emma Kull/Megan Allen (E) defeated L. Chrostoski/L. Ballard (H) 6-3, 4-6, (10-7)
No. 2 Doubles -- Chloe Funneman/Lauryn Douthit (E) defeated M. Pribble/B. Melcher (H) 7-5, 6-1
No. 3. Doubles -- Miranda Johnson/Mallory Logan (E) lost to B. Burke/R. Ward (H) 5-7, 6-4 (16-14)
Round Four
Effingham 3, Marion 2
No. 1 Singles -- Lauryn Douthit (E) lost to Sarah Diederich (M), 6-1, 6-1
No. 2 Singles -- Taylor Boyle (E) lost to Anna Bartlo (M), 6-0, 6-0
No. 1. Doubles -- Emma Kull/Chloe Funneman (E) defeated Nicole Plumley/Ana Cuartas (M), 4-6, 6-2, (10-5)
No. 2. Doubles -- Megan Allen/Kyra Bannister (E) defeated Torrie Holst/Elania Vonderflught (M), 6-2, 6-3
No. 3. Doubles -- Miranda Johnson/Mallory Logan (E) defeated Grace Enrietto/Kaitlyn Hill (M), 6-0, 6-3