Freddie Patton Jr. Picks Up Three Wins On Final Day of Harness Racing

Print

Published on June 27 2013 4:32 pm
Last Updated on June 27 2013 4:32 pm
Written by Millie Lange

NEWTON -- Freddie Patton Jr. claimed three driving victories as harness racing came to a close at the Jasper County Fair Thursday. The card had been rained out Wednesday and was pushed to Thursday.

Patton took Fox Valley Shiver to the win in the opening race of the day, the Big 10 2-Year-Old Filly Pace, Division I. Fox Valley Shiver crossed the finish line with a time of 2:02.

He finished second in Division II with Syd's Lollipop.

Pattoon then claimed a win in the Big 10 2-Year-Old Colt Pace, Division I behind Sheriff Joe. A product of Fair Meadows Farm, Sheriff Joe claimed the win in 2:08 1/5.

Pattoon then came back the very next race to win behind Tower Power in 2:05 2/5.

Harold Finn Jr. and Randall Finn won back-to-back races. Harold Finn, behind Kyndall, went the distance in the Maiden Trot 3-Year-Old and Up in 2:11 1/5. Randall Finn won the next race, the Non-Winners $2,500 Lifetime Pace behind Make It Magic in 2:04 4/5.

Jasper County Fair

Race One

Big 10 2-Year-Old Filly Pace, Division I

1. Fox Valley Shiver (Freddie Patton Jr.), 2. Fox Valley Corinne (Antonio Love), 3. Lynrae Jazmin (Kelcey Perymond), 4. Kiss This Perch (J.D. Fifnn), 5. Glissando (Jonathan Piperakis)

Time -- :31 4/5, 1:01 4/5, 1:32 4/5, 2:02.

Race Two

Division II

1. Ms Solongbyebye (Antonio Love), 2. Syd's Lollipop (Freddie Patton Jr.), 3. Listen To The Beat (Gregory Tillman), 4. Shootin To Win (Wm. Larry Binkley), 5. BC's Fancy Dancer (Charles Cistrunk Jr.)

Time -- :30 3/5, 1:03 3/5, 1:35, 2:04 4/5.

Race Three

Big 10 2-Year-Old Colt Pace, Division I

1. Sheriff Joe (Freddie Patton Jr.), 2. Constant Machine (Stephan Halford II), 3. Onenightofmadness (Cornelius Cavett), 4. Independent Dude (Merle Finn), 5. Orphan Lad (Gregory Tillman)

Time -- :33 1/5, 1:06 4/5, 1:37 3/5, 2:08 1/5.

Race Four

Division II

1. Tower Power (Freddie Patton Jr.), 2. Whatwillhebe (Richard Fagan), 3. Splended Party (Derrick Flowers), 4. Triple E Shorty (Shawn Butler), 5. Go Run N Tellthat (Antonio Love)

Time -- :32, 1:04, 1:35, 2:05 2/5.

Race Five

Maiden Trot 3-Year-Old and Up

1. Kyndall (Harold Finn Jr.), 2. Majestic Emotion (David Martin), 3. Power Charger (Darla Martin)

Time -- :34, 1:07, 1:39 4/5, 2:11 1/5.

Race Six

Non-Winners $2,500 Lifetime Pace

1. Make It Magic (Randall Finn), 2. Moonlite Yankee (Dakota Birch), 3. Looksgoodonu (Issac Love), 4. Maybe  There's Hope (J.D. Finn), 5. Ima Risk Taker (J.D. Finn), 6. Arubadoo (C. Alan Finn), 7. Endeavors (Antonio Love)

Time -- :31, 1:02 2/5, 1:34 4/5, 2:04 4/5.

Race Seven

Amateur Drivers, Division I

1. Nonsuit (Shawn Butler), 2. Cg False Alarm (Kevin Miller), 3. Chanel Daisymae (Jonathan Piperakis)

Scratched -- Leah's Hero.

Time -- :31 4/5, 1:04 4/5, 1:34 1/5, 2:03.

Division II

1. Tinkers Damn (Randall Denham)

Scratched -- Real Cool Hand, Sleazy Mr E.

Time -- :32, 1:04 4/5, 1:37 1/5, 2:08.