IHSRA State Finals Awards

Print

Published on June 27 2013 3:12 pm
Last Updated on June 27 2013 3:12 pm
Written by Millie Lange

Illinois High School Rodeo Association year end special awards and state finals awards went to the following:

Year-end Rookie Cowboy -- Zane Randall

Year-end Rookie Cowgirl -- Halle White

Reserve All-Around Cowboys -- Donnie Endres

Reserve All-Around Cowgirl -- Morgan Sanders

All-Around Cowboy -- Douglas Rich of Herrick

All-Around Cowgirl -- Katelyn Eike

2013 Queen -- Rebecca Anderson

Tesky's Top Hand Horsemanship Scholarship -- Keeley Buhrmester of Shelbyville

AQHA Horse of the Year Boy Contestant -- Doulgas Rich, horse Bucky Dual Pep

AQHA Horse of the Year Girl Contestant -- Katelyn Ike, horse Picture Me Blue

Ariat Student President Scholarship -- Skyler Maguire

Corky Brock -- Miss Friendship -- Cindy Rich

Joe Thompson -- Mr. Friendship --  Aaron Summers

Carol Hurd Steer Wrestling Award -- Donnie Endres

Sportsmanship Awards --  Casey Littrell and Skyler Maguire

Hard Luck Cowboy & Cowgirl -- Colton Streeter & Laney Randall

Bob Tillery Memorial Award -- Casey Littrell

Act of Kindness/Goodwill -- Brianna Akers

Arena Friends, Male -- Aaron Summers, Rick Maguire; Female -- Janae Maguire, Cindy Rich

Put Your Best Boot Forward Awards: Boy -- Cody Fisher, Girl -- Erinn Karlak

State Finals Awards Recipients

Yearend Awards:

Boys Cutting -- 1. Kyle VanDerLeest, 2. Kyle Eike

Girls Cutting -- 1. Keeley Burhmester of Shelbyville, 2. Katelyn Eike, 3. Molly Hill, 4. Logan Boydstun

Bareback Riding -- 1. Dowell Southerland

Breakaway Roping -- 1. Morgan Sanders, 2. Katelan Webb, 3. Molly Hill, 4. Skyler Maguire

Tie-Down Roping -- 1. Douglas Rich of Herrick, 2. Jacob Schulenberg, 3. Donnie Endres, 4. Lukas Newbold

Saddle Bronc Riding -- 1. Dowell Southerland

Pole Bending -- 1. Keeley Burhmester, 2. Halle White, 3. Morgan Sanders, 4. Katelyn Eike

Goat Tying -- 1. Callie Stanhouse, 2. Katelan Webb, 3. Kylie Brueggeman, 4. Katelyn Eike

Steer Wrestling -- 1. Donnie Endres, 2. Kyle Eike, 3. Cord Webb

Barrel Racing -- 1. Keeley Buhrmester, 2. Morgan Sanders, 3. Kylie Brueggeman, 4. Katelyn Eike

Team Roping -- 1. Cole Gibson/Douglas Rich, 2. Tristan Flannigan/Cody Fisher, 3. Skyler Maguire/Kyle VanDerLeest, 4. Dylan Schulenberg/Jacob Schulenberg

Bull Riding -- 1. Evan Golliday, 2. Cody Fisher, 3. Tucker Francis, 4. Zane Randall

Weekend Event Winners:

Boys Cutting -- Kyle VanDerLeest

Girls Cutting -- Keeley Buhrmester of Shelbyville

Bareback Riding -- Dowell Southerland

Breakaway -- Katelan Webb

Calf Roping -- Douglas Rich of Herrick

Pole Bending -- Keeley Burhmester

Steer Wrestling -- Donnie Endres

Goat Tying -- Callie Stanhouse

Barrel Racing -- Morgan Sanders

Team Roping -- Cole Gibson/Douglas Rich

Bull Riding -- Tucker Francis

Reserve A/A Cowboy -- Donnie Endres

All-Around Cowboy -- Kyle VanDerLeest

Reserve A/A Cowgirl -- Morgan Sanders

All-Around Cowgirl -- Katelyn Elke