Effingham Swim Team Beats Shelbyville

Print

Published on June 20 2013 12:51 pm
Last Updated on June 20 2013 12:53 pm
Written by Millie Lange

Kelsey Demers starts the 9-10 backstroke where she ended up finishing first. (The small photo is Tate Niebrugge in the butterfly 11-12 boys individual medley where he finished second.


Effingham Red Tide Swim Team competed against Shelbyville in Effingham at the Kluthe Pool June 15. Effingham was the winning team with a final score of 780, Shelbyville 170.

Effingham Red Tide Swim Team will next be in action Saturday, June 22 at Olney in the Olney Swim Your Own Age Invitational.

The meet results are:

6 and Under Girls:

Sarah Hirtzel - 1st in Freestyle, 1st in Backstroke, 3rd in 8 and Under Freestyle Relay, Allison Kroenlein - 4th in Freestyle, Camille Zeigler - 3rd in Freestyle, 4th in 8 and Under Freestyle Relay

6 and Under Boys:

KJ Kellams - 1st in Freestyle, 2nd in Breaststroke, 1st in Backstroke, 1st in 8 and under Medley Relay, 1st in 8 and Under Freestyle Relay, Samuel Link - 5th in Freestyle, 6th in Backstroke, 2nd in 8 and Under Freestyle Relay, Tyler Sparks - 3rd in Freestyle, 2nd in Backstroke, 1st in 8 and under Medley Relay, 2nd in 9-10 Freestyle Relay, Joseph Tegeler - 2nd in Freestyle, 3rd in Backstroke, 2nd in 8 and Under Freestyle Relay

8 and Under Girls:

Olivia Copple - 8th in Freestyle, 3rd in Butterfly, 9th in Backstroke, 3rd in Freestyle Relay, Allison Geen - 6th in Freestyle, 7th in Breaststroke, 4th in Backstroke, 1st in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Anna Hirtzel - 1st in 50 Freestyle, 5th in Breaststroke, 3rd in Backstroke, 4th in Medley Relay,  1st in Freestyle Relay, Madeline Kibler - 16th in Freestyle, 15th in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 3rd in Freestyle Relay, Sydney Kibler - 17th in Freestyle, 8th in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 3rd in Freestyle Relay, Gracie Kroenlein - 9th in Freestyle, 6th in Backstroke, 1st in Medley Relay, 4th in Freestyle Relay, Lydia Kull - 7th in Freestyle, 6th in Breaststroke, 1st in Butterfly, 2nd in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, 2nd in 9-10 Freestyle Relay, Sydney Miller - 2nd in Freestyle, 8th in Breaststroke, 5th in Backstroke, 1st in Freestyle Relay, Ella Niebrugge - 1st in Freestyle, 1st in Breaststroke, 1st in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Anna Niemeyer - 4th in Freestyle, 7th in Backstroke, 4th in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Elise Passalacqua - 1st in Individual Medley, 5th in Freestyle, 2nd in Breaststroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Bridget Sudkamp - 15th in Freestyle, 14th in Backstroke, 4th in Medley Relay, 4th in Freestyle Relay, Athena Walker - 11th in Freestyle, 3rd in Breaststroke, 13th in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Belle Watkins - 4th in Freestyle, 11th in Backstroke, Kateleigh Zeigler - 18th Freestyle, 10th Breaststroke, 4th in Medley Relay, 4th in Freestyle Relay

8 and Under Boys:

Eli Aden - 1st in Freestyle, 3rd in Breaststroke, 3rd in Backstroke, 1st in Freestyle Relay, Aiden Braunecker - 1st in 50 Freestyle, 1st in Breaststroke, 1st in Medley Relay, 1st in 9-10 Freestyle Relay, Cody Demers - 2nd in Freestyle, 5th in Breaststroke, 4th in Backstroke, 1st in 8 and Under Freestyle Relay, Austin Siemer - 3rd in Freestyle, 4th in Breaststroke, 6th in Backstroke, 2nd in Freestyle Relay, Calvin Sudkamp - 6th in Freestyle, 1st in Backstroke, 2nd in Freestyle Relay, Kolten Tabbert - 4th in Freestyle, 1st in Medley Relay

9-10 Girls:

Audrey Arthur - 9th in Freestyle, 4th in Backstroke, 3rd in Freestyle Relay, Payton Budde - 12th in Freestyle, 7th in Breaststroke, 9th in Backstroke, 3rd in Freestyle Relay, Kelsey Demers - 1st in Freestyle, 2nd in Breaststroke, 1st in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Juliana Harden - 5th in Individual Medley, 7th in Freestyle, 8th in Breaststroke, 3rd in Freestyle Relay, Laurel Hirtzel - 2nd in Individual Medley, 3rd in Freestyle, 1st in Butterfly, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Ellie McManaway - 8th in Freestyle, 5th in Breaststroke, 6th in Backstroke, 1st in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Stella Passalacqua - 11th in Freestyle, 6th in Breaststroke, 2nd in Medley Relay, 3rd in Freestyle Relay, Payton Sehy - 3rd in Individual Medley, 6th in Freestyle, 3rd in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Claire Sudkamp - 4th in Freestyle, 4th in Breaststroke, 8th in Backstroke, 1st in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Lydia Walker - 5th in Freestyle, 3rd in Breaststroke, 2nd in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Ellie Waymoth - 1st in Individual Medley, 2nd in Freestyle, 1st in Breaststroke, 2nd in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay

9-10 Boys:

Griffen Elder - 8th in Freestyle, 2nd in Breaststroke, 1st in and 8 and Under Freestyle Relay, Kage Line - 3rd in Freestyle, 1st in Butterfly, 2nd in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Eli Link - 5th in Freestyle, 2nd in Butterfly, 3rd in Backstroke, 2nd in Freestyle Relay, Aidan Lockhart - 2nd in Freestyle, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Ben Pitcher - 2nd in Individual Medley, 4th in Freestyle, 1st in Breaststroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Tyler Stuckemeyer - 1st in Individual Medley, 1st in Freestyle, 1st in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in 11-12 Freestyle Relay, Tom Unkraut - 7th in Freestyle, 4th in Backstroke, 2nd in Freestyle Relay, Will Unkraut - 6th in Freestyle, 2nd in Freestyle Relay

11-12 Girls:

Zoe Bridges - 6th in Freestyle, 6th in Breaststroke, 3rd in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 1st in Medley Relay, Paige Brown - 5th in Freestyle, 4th in Breaststroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Savannah Grimes - 3rd in Freestyle, 3rd in Breaststroke, 2nd in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Julia Hardiek - 3rd in Individual Medley, 4th in Butterfly, 1st in Backstroke, 1st in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Keira Hirtzel - 1st in Individual Medley, 5th in Breaststroke, 3rd in Butterfly, 2nd in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Kristy Hom - 1st in Freestyle, 2nd in Breaststroke, 1st in Butterfly, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Haidyn Lewis - 2nd in Individual Medley, 4th in Freestyle, 5th in Butterfly, 2nd in Medley Relay, Emma Pitcher - 2nd in Individual Medley, 1st in Breaststroke, 2nd in Butterfly, 2nd in Medley Relay, Alivia Shull - 8th in Freestyle, 7th in Breaststroke, 5th in Backstroke, 2nd in Freestyle Relay, Eve Walker - 9th in Freestyle, 4th in Backstroke, 2nd in Freestyle Relay

11-12 Boys:

Gavin Braunecker - 1st in Individual Medley, 1st in Medley Relay, Spencer Demers - 1st in Freestyle, 3rd in Breaststroke, 1st in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Jack Elder - 4th in Freestyle, 6th in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Austin Huebner - 3rd in Individual Medley, 2nd in Breaststroke, 2nd in Backstroke, 1st Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Aaron Kirby - 8th in Freestyle, 5th in Backstroke, 2nd in Freestyle Relay, Dylan Marble - 4th in Individual Medley, 6th in Freestyle, 5th in Breaststroke, Seth McMurray - 5th in Freestyle, 6th in Breaststroke, 2nd in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Tate Niebrugge - 2nd in Individual Medley, 1st in Medley Relay, Drew Perry - 2nd in Freestyle, 1st in Breaststroke, 3rd in Backstroke, 2nd in Medley Relay, 2nd in Freestyle Relay, Gabe Walker - 7th in Freestyle, 2nd in Freestyle Relay, Kendall Tabbert - 1st in Medley Relay

13-14 Girls:

Avery Elder - 2nd in Freestyle, 2nd in Breaststroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Nicole Homann - 1st in Freestyle, 1st in Breaststroke, 2nd in Butterfly, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Brooke Stuckemeyer - 1st in Individual Medley, 1st in Butterfly, 1st in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Maddie Tegeler - 3rd in Freestyle, 3rd in Breaststroke, 2nd in Backstroke, 1st in Medley Relay, Grace Walker - 4th in Freestyle, 4th in Breaststroke, 3rd in Backstroke, 1st in Freestyle Relay

13-14 Boys:

Holden Arthur - 1st in Individual Medley, 1st in Freestyle, 1st in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Terrence Hill - 5th in Freestyle, 5th in Breaststroke, 5th in Backstroke, 1st in Medley Relay, Tyler Homann - 2nd in Freestyle, 1st in Breaststroke, 1st in Butterfly, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Kody Line - 3rd in Freestyle, 4th in Breaststroke, 3rd in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Trent Pearcy - 4th in Freestyle, 3rd in Breaststroke, 4th in Backstroke, 1st in Freestyle Relay

15-18 Girls:

Avery Braunecker - 1st in Freestyle, 1st in Butterfly, 1st in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Claire Niebrugge - 2nd in Freestyle, 1st in Breaststroke, 2nd in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Bailey Pitcher - 4th in Freestyle, 2nd in Breaststroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay, Karoline Pitcher - 1st in Individual Medley, 3rd in Freestyle, 3rd in Backstroke, 1st in Medley Relay, 1st in Freestyle Relay

15-18 Boys:

Andrew Lagerhausen - 1st in Freestyle