BEGIN:VCALENDAR VERSION:2.0 PRODID:-//jEvents 2.0 for Joomla//EN CALSCALE:GREGORIAN METHOD:PUBLISH BEGIN:VTIMEZONE TZID:America/Chicago BEGIN:STANDARD DTSTART:20201101T010000 RDATE:20210314T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20201001T000000 RDATE:20201101T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT END:VTIMEZONE BEGIN:VEVENT UID:bc14354879ca8a11ac004df63786370f CATEGORIES:Local Sports SUMMARY:Saturday's Schedule DESCRIPTION;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:
HIGH SCHOOL
Baseball
Woodlawn at Al tamont (DH), 10 a.m.
North Clay (Louisville) at Cobden, TBA
Effingham at Centralia Invitational, 9:30 a.m.
St. Anthony at Peoria Invitational, 9 a.m.
LPC Meet at Lo vington G.S., 9:15 a.m.
Newton at Nike Invitational in Terre Haute, T BA
Soccer
Harrisburg at St. Anthony, 11 a.m. p>
Trenton Wesclin at Altamont (varsity only), 10 a.m.
Newton, Linc oln, Olney at Mattoon, TBA
Teutopolis at Breese Mater Dei, 10 a.m.
Girls Tennis
Effingham at Apollo Conference Tour nament at Mattoon, 9 a.m.
St. Anthony at Bloomington Purple/Gold Invi tational, 8 a.m.
Volleyball
Altamont at Rivert on Tournament, TBA
Neoga at Paris Tournament, TBA
FROSH/SOPH/JV
Volleyball
Effingham, Dieterich, Newt on, Teutopolis at St. Anthony F/S Tournament, 9 a.m.
Cowden-Herrick/B eecher City, North Clay (Louisville) at St. Elmo/Brownstown Tournament, TBA
J UNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
At Eastside Centre, E ast Peoria
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 9:30 a .m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 11:30 a.m.
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2 p.m. (third place)
Game 8 -- Wi nner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m. (championship)
Class 2A State Tournament
At Eastside Centre, East Peoria
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, noon
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2:30 p.m. (third place)
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Wi nner Game 6, 4:30 p.m. (championship)
Girls Basketball
Dieterich at Sigel St. Michael Eighth-Grade Tournament, TBA
EFFINGHA M PARK DISTRICT
Challengers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
White F ield
Game 1 – Greyhounds vs. Falcons, 9:30 a.m.
Game 1 – Blazers vs. Wolverines, 10:30 a.m.
Little Kickers Soccer League
At Evergree n Hollow Park
Yellow Field
Game 1 – J ets vs. Bluejays, 8:30 a.m.
Game 2 – Broncos vs. Sharks, 9:30 a.m.
Red Field
Game 1 – Warriors vs. Lizards, 8:30 a. m.
Game 2 – Giants vs. Coyotes, 9:30 a.m.
Purple Field< /strong>
Game 1 – Tornadoes vs. Wolves, 8:30 a.m.
Game 2 – Hurr icanes vs. Lightning, 9:30 a.m.
Midfielders Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Blue Fi eld
Game 1 – Eagles vs. Aces, 8:30 a.m.
Game 2 – Bombe rs vs. Vikings, 9:30 a.m.
Green Field
Game 1 – Hawks vs. Wildcats, 8:30 a.m.
Game 2 – Gators vs. Crusaders, 9:30 a. m.
Strikers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
White Field
Game 1 – Sta rs vs. Tigers, 8:30 a.m.
Black Field
Game 1 – Rebels vs. Titans, 8:30 a.m.
Game 2 – Trojans vs. Panthers, 9:30 a.m.
C OLLEGE FOOTBALL
Charlotte at University of Illinois, TBA
Eastern Illinois University at Murray State, 4 p.m.
MAJOR LEAGUE BA SEBALL
Chicago Cubs at St. Louis, 6:15 p.m.
NXS at Talladega Superspeedway, 3 p.m.