HIGH SCHOOL
Baseball
Woodlawn at Altamont (DH), 10 a.m.
North Clay (Louisville) at Cobden, TBA
Cross Country
Effingham at Centralia Invitational, 9:30 a.m.
St. Anthony at Peoria Invitational, 9 a.m.
LPC Meet at Lovington G.S., 9:15 a.m.
Newton at Nike Invitational in Terre Haute, TBA
Soccer
Harrisburg at St. Anthony, 11 a.m.
Trenton Wesclin at Altamont (varsity only), 10 a.m.
Newton, Lincoln, Olney at Mattoon, TBA
Teutopolis at Breese Mater Dei, 10 a.m.
Girls Tennis
Effingham at Apollo Conference Tournament at Mattoon, 9 a.m.
St. Anthony at Bloomington Purple/Gold Invitational, 8 a.m.
Volleyball
Altamont at Riverton Tournament, TBA
Neoga at Paris Tournament, TBA
FROSH/SOPH/JV
Volleyball
Effingham, Dieterich, Newton, Teutopolis at St. Anthony F/S Tournament, 9 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City, North Clay (Louisville) at St. Elmo/Brownstown Tournament, TBA
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Class 1A State Tournament
At Eastside Centre, East Peoria
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 9:30 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 11:30 a.m.
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2 p.m. (third place)
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m. (championship)
Class 2A State Tournament
At Eastside Centre, East Peoria
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, noon
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2:30 p.m. (third place)
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m. (championship)
Girls Basketball
Dieterich at Sigel St. Michael Eighth-Grade Tournament, TBA
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Challengers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
White Field
Game 1 – Greyhounds vs. Falcons, 9:30 a.m.
Black Field
Game 1 – Blazers vs. Wolverines, 10:30 a.m.
Little Kickers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Yellow Field
Game 1 – Jets vs. Bluejays, 8:30 a.m.
Game 2 – Broncos vs. Sharks, 9:30 a.m.
Red Field
Game 1 – Warriors vs. Lizards, 8:30 a.m.
Game 2 – Giants vs. Coyotes, 9:30 a.m.
Purple Field
Game 1 – Tornadoes vs. Wolves, 8:30 a.m.
Game 2 – Hurricanes vs. Lightning, 9:30 a.m.
Midfielders Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Blue Field
Game 1 – Eagles vs. Aces, 8:30 a.m.
Game 2 – Bombers vs. Vikings, 9:30 a.m.
Green Field
Game 1 – Hawks vs. Wildcats, 8:30 a.m.
Game 2 – Gators vs. Crusaders, 9:30 a.m.
Strikers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
White Field
Game 1 – Stars vs. Tigers, 8:30 a.m.
Black Field
Game 1 – Rebels vs. Titans, 8:30 a.m.
Game 2 – Trojans vs. Panthers, 9:30 a.m.
COLLEGE FOOTBALL
Charlotte at University of Illinois, TBA
Eastern Illinois University at Murray State, 4 p.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Chicago Cubs at St. Louis, 6:15 p.m.
NASCAR
NXS at Talladega Superspeedway, 3 p.m.
|