HIGH SCHOOL
Baseball
St. Anthony at Altamont, 10 a.m. (LISTEN ON 979 XFM)
Cobden at Teutopolis, 11 a.m.
Cross Country
St. Anthony, Cumberland, Newton, Teutopolis at Chrisman Cowchip Invitational, 9 a.m.
Boys Golf
St. Anthony at Alton Catholic Schools Tournament, TBA
Girls Tennis
St. Anthony at Sacred Heart Griffin Invitational, 8 a.m.
Newton at Robinson Invitational, TBA
Effingham, Teutopolis at Edwardsville Invitational-Heather Bradshaw Memorial, 10 a.m.
Soccer
Hillsboro at St. Anthony, 10 a.m.
Olney at Altamont, 11 a.m.
Charleston at Newton, 11 a.m.
Teutopolis at Mount Vernon, 11 a.m.
Volleyball
St. Anthony, Newton at Casey-Westfield Invitational, 8 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City, Cumberland, South Central, Arcola, Greenville, Nokomis, Vandalia at Altamont Invitational, 8:30 a.m.
Neoga, St. Elmo/Brownstown at Mattoon Invitational, 8 a.m.
North Clay (Louisville) at Carbondale Preview Tournament, 9 a.m.
JUNIOR VARSITY
Volleyball
Effingham at Champaign Central JV Tournament, 8 a.m.
FRESHMEN/SOPHOMORE
Football
Newton at Sullivan, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Effingham at Mount Zion Round Robin, 9:30 a.m.
Teutopolis at St. Anthony (A&B games), 10 a.m.
Altamont vs. Vandalia at Greenville, 9 a.m.
Altamont vs. Greenville at Greenville, 11 a.m.
Paris Mayo at Neoga, 9 a.m.
Altamont Lutheran at Neoga, 1 p.m.
Macon Meridian at Stewardson-Strasburg/Windsor, 10 a.m.
Cross Country
Effingham, Cumberland, Jasper County, Teutopolis at Charleston's Eastern Illinois University, 9 a.m.
Softball
Okaw Valley at Cumberland (DH), 10 a.m.
Stewardson-Strasburg/Windsor at Casey-Westfield, 10 a.m.
Jasper County at Fairfield, 9 a.m.
JUNIOR HEARTS FOOTBALL
Mount Zion at Effingham, 10 a.m., fifth-grade; 11:30 a.m., sixth-grade; 1 p.m., seventh-grade; 2:30 pm., eighth-grade
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Little Kickers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Match 1 – Grizzlies vs. Cobras, 8:30 a.m. (Red)
Match 2 – Coyotes vs. Gorillas, 8:30 a.m. (Yellow)
Match 3 – Gophers vs. Mambas, 8:30 a.m. (Purple)
Match 4 – Badgers vs. Eagles, 9:30 a.m. (Red)
Match 5 – Broncos vs. Falcons, 9:30 a.m. (Yellow)
Midfielders Soccer League
Match 1 – Mustangs vs. Gators, 8:30 a.m. (Green)
Match 2 – Yellowjackets vs. Ducks, 8:30 a.m. (Blue)
Match 3 – Razorbacks vs. Copperheads, 9:30 a.m. (Green)
Match 4 – Wildcats vs. Jackals, 9:30 a.m. (Blue)
Match 5 – Nighthawks vs. Buffaloes, 10:30 a.m. (Green)
Strikers Soccer League
Match 1 – Jaguars vs. Bengals, 8:30 a.m. (White)
Match 2 – Cheetahs vs. Cougars, 9:30 a.m. (White)
Match 3 -- Lions vs. Bobcats, 10:30 a.m. (White)
Challengers Soccer League
Match 1 – Tigers vs. Salukis, 8:30 a.m. (Black)
Match 2 – Wolves vs. Panthers, 9:30 a.m. (Black)
COLLEGE FOOTBALL
University of Illinois at U-Conn, 2:30 p.m.
Eastern Illinois University at Indiana, 2:30 p.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Chicago Cubs at Milwaukee, 6:10 p.m.
St. Louis Cardinals at Pittsburgh, 6:05 p.m.
NASCAR
Indiana 250 at Indianapolis Motor Speedway (Xfinity Series), 3 p.m.
|