HIGH SCHOOL
Boys Basketball
National Trail Conference Tournament
Game 1 – North Clay (Louisville) vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 6:15 p.m.
Little Illini Conference Tournament
At Red Hill
Game 6 – Paris vs. Olney, 6 p.m.
Girls Basketball
Effingham at Taylorville, 6 p.m.
South Central at St. Anthony, 6 p.m.
Neoga at Cowden-Herrick/Beecher City, 6:15 p.m.
Oblong at Cumberland, 6 p.m.
Dieterich at North Clay (Louisville), (JV AND VARSITY GAMES), 6:15 p.m.
Newton at Marshall, 6:15 p.m.
FRESHMEN/SOPHOMORE
Boys Basketball
Cumberland at Charleston, 6 p.m.
Marshall at Newton, 6:15 p.m.
Teutopolis at Mount Zion, 6 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Boys Basketball
Class 7-1A Stewardson-Strasburg Regional
Game 4 – Stewardson-Strasburg vs. Newton St. Thomas, 6 p.m.
Game 5 – Dieterich vs.Mattoon St. John's, 7:15 p.m.
Class 7-2A Decatur Our Lady of Lourdes Regional
Game 4 – Pana Sacred Heart vs. Decatur Holy Family, 6 p.m.
Game 5 – Decatur Our Lady of Lourdes vs. Decatur Lutheran, 7:15 p.m.
Class 7-2A Findlay Okaw Valley Regional
Game 4 – Assumption Central A&M vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 5:30 p.m.
Game 2 – Nokomis vs. Morrisonville, 6:45 p.m.
Class 7-2A South Central Regional
Game 1 – North Clay (Louisville) vs. Mulberry Grove, 5:30 p.m.
Game 2 – Altamont vs. Winner Game 1, 7:15 p.m.
Class 7-2A Neoga Regional
Game 1 – Neoga vs. Kansas, 6 p.m.
Game 2 – Hutsonville vs. Oblong, 7:15 p.m.
Class 7-3A Marshall Regional
Game 4 – Teutopolis vs. Lawrenceville Parkview, 6 p.m.
Game 5 – Casey-Westfield vs. Marshall, 7:15 p.m.
Class 7-3A Sullivan Regional
Game 4 – Cumberland vs. Macon Meridian, 6 p.m.
Game 5 – Arcola vs. Arthur, 7:15 p.m.
Class 7-4A Taylorville Regional
Game 4 – Effingham vs. Mount Zion, 6 p.m.
Game 5 – Mattoon vs. Decatur Jefferson, 7:15 p.m.
SIJHSAA Class S Regional
At Patoka
Game 1 – Iuka vs. St. Peter, 6 p.m.
Game 2 – Patoka vs. St. Theresa, 7:30 p.m.
Volleyball
Effingham at Casey-Westfield, 4:30 p.m.
St. Anthony at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.
Altamont Lutheran at Altamont, 4 p.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at Stewardson Trinity Lutheran, 4 p.m.
Cumberland at Neoga, 4:15 p.m.
Teutopolis at Sigel St. Michael, 6:15 p.m.
Windsor at Arcola, 6 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Monday Night Co-Ed Volleyball League
East Gym
Match 1 – Little Lambs vs. Trucker's Pub, 6 p.m.
Match 2 – Weber Optiks vs. Higg's Lifestyle, 7 p.m.
Match 3 – Rock's Advanced Auto Care vs. Lavender Ridge Memory Care, 8 p.m.
West Gym
Match 1 – Probst Auto Body vs. Will Painting & Drywall, 6 p.m.
Match 2 – Team Holliday vs. Fast Stop General Store, 8 p.m.
MEN'S COLLEGE BASKETBALL
Michigan State at University of Illinois, 8 p.m.
|