T-town, Sullivan-Okaw Valley Win ECC Cross Country Meets

Print

Published on October 7 2013 2:12 pm
Last Updated on October 7 2013 2:12 pm
Written by Millie Lange

Teutopolis High School claimed the boys meet while Sullivan-Okaw Valley took the girls title of the Eastern Crossroads Conference Cross Country Meet at Mid-America Saturday.

T-town tallied 38 points followed by Sullivan-Okaw Valley 66, Cumberland 73, Neoga 98, St. Anthony 115 and Dieterich 140. Altamont did not have enough for a team score.

Winning the individual title was Altamont's Andrew Sharp with a time of 16:03.85. In the top five were St. Anthony's Andrew Gardewine second in 16:32.17; Cumberland's Ty Sutherland third in 16:38.71; Neoga's Ryan Evans fourth in 16:57.36 and T-town's Lucas Probst fifth in 17:04.11.

Also scoring for the Wooden Shoes were Scott Isley eighth in 17:56.96, Nick Bierman ninth in 18:05.62, Zachary Mette 12th in 18:11.87 and Riley Drees 13th in 18:16.93.

In the girls meet, Sullivan-Okaw Valley won with 47 points followed by Cumberland 61, Neoga 77, St. Anthony 82 and Teutopolis 85. Dieterich and Altamont did not have enough members for a team score.

Cumberland's Leah Hutchison was the winner with a time of 20:28.64. Following in the top five were St. Anthony's Carson Fonner second in 20:54.41, Neoga's Maddie Butler third in 21:11.34, Sullivan-Okaw Valley's Carlin Nuzzo fourth in 21:20.48 and St. Anthony's Elizabeth Falconburg fifth in 21:29.08.

Also scoring for Sullivan-Okaw Valley were Cadisen Nuzzo seventh in 21:45.61, Ashlynd Risley eighth in 21:55.67, Anne Hogan 14th in 22:40.91 and Alyssa Marshall 16th in 22:51.52.

Boys Meet

Team Scores -- Teutopolis (TT) 38, Sullivan-Okaw Valley (SOV) 66, Cumberland (CU) 73, Neoga (N) 98, St. Anthony (SA) 115, Dieterich (D) 140, Altamont (A)

1. Andrew Sharp (A), 16:03.85; 2. Andrew Gardewine (SA), 16:32.17; 3. Ty Sutherland (CU), 16:38.71; 4. Ryan Evans (N), 16:57.36; 5. Lucas Probst (TT), 17:04.11; 6. Ethan Lehman (SOV), 17:24.54; 7. Jesus Flores (A), 17:35.83; 8. Scott Isley (TT), 17:56.96; 9. Nick Bierman (TT), 18:05.62; 10. Clayton Waldhoff (SOV), 18:09.61; 11. Nathan Day (CU), 18:11.07; 12. Zachary Mette (TT), 18:11.87; 13. Riley Drees (TT), 18:16.93; 14. Michael Bradley (TT), 18:23.16; 15. Mack McWhorter (SA), 18:24.32; 16. Logan Probst (TT), 18:26.81; 17. Brent Mauck (SOV), 18:27.20; 18. J.T. Baird (SOV), 18;29.49; 19. Justin Deters (N), 18:30.69; 20. Andrew Talley (CU), 18:32.17; 21. Josh Kidd (D), 19:00.41; 22. Ed Walhdoff (TT), 19:01.27; 23. Kyle Swingler (CU), 19:07.16; 24. Ethan Walk (N), 19:15.79; 25. Shawn Cody (SOV), 19:19.01; 26. Keegan Kruckeberg (SOV), 19:20.82; 27. JD Thompson (CU), 19:20.99; 28. Austin McWhorter (TT), 19:28.40; 29. Adam White (SOV), 19:33.98; 30. Patrick Hogan (SOV), 19:37.09; 31. Reed Higgs (D), 19:37.83; 32. David Abernathy (N), 19:37.94; 33. Evan Blakey (SOV), 19:42.88; 35. Cody Heuerman (TT), 19:47.12; 36. Mitchell Sager (SA), 20:08.39; 37. Nicholas Cravatta (SOV), 20:10.79; 38. River Edwards (SOV), 20:10.79; 39. Dalton Flach (D), 29:15.42; 40. Jared Cole (N), 20:17.60; 41. Dryton Ruholl (CU), 20:28.11; 42. Wyatt Abbott (D), 20:28.51; 43. Reagan Miller (SOV), 20:32.32; 44. Matt Gibson (SA), 20:35.00; 45. Josh Campbell (D), 20:35.79; 46. Jacob Kidd (D), 20:41.48; 47. Drew Harris (SOV), 20:50.57; 48. Jake Seidel (A), 20:56.29; 49. Troy Niemerg (D), 21:07.60; 50. Keith Weber (TT), 21:09.55; 51. Issac Davis (D), 21:11.34; 52. Jacob Cameron (SOV), 21:27.25; 53. Todd Jansen (TT), 21:32.17; 54. Nick Pals (TT), 21:34.01; 55. Alan Waldhoff (TT), 21:36.89; 56. Patrick Westendorf (D), 21:56.48; 57. Jesse Holt (N), 21:56.97; 58. Jordan Probst (N), 22:07.40; 59. Elijah Ray (CU), 22:14.30; 60. Garrett Hartke (TT), 22:19.07; 61. Kevin Robards (D), 22:29.43; 62. Brent Ruholl (TT), 22:48.16; 63. Adam Slifer (D), 22:55.97; 64. Chris Ungrund (TT), 23:15.30; 65. Austin Schmohe (SOV), 23:35.69; 66. Will Nolen (SOV), 23:36.02; 67. Alex Flach (D), 23:36.86; 68. Grant Lidy (D), 23:40.88; 69. Brandon Shaon (CU), 23:43.64; 70. Blake Ballinger (N), 24:15.17; 71. Noah WOrkman (SOV), 24:15.57; 72. Michael Priest (SOV), 24:28.96; 73. Nicholas Brandenburg (N), 25:27.12; 74. Jay Niebrugge (SA), 26:05.78; 75. Anthony Hall (D), 26;21.16; 76. Travis Elmore (D), 26:42.00; 77. Ethan Ray (CU), 28:34.18

Girls Meet

Team Scores -- Sullivan-Okaw Valley (SOV) 47, Cumberland (CU) 61, Neoga (N) 77, St. Anthony (SA) 82, Teutopolis (TT) 85, Dieterich (D), Altamont (A)

1. Leah Hutchison (CU), 20:28.64; 2. Carson Fonner (SA), 20:54.41; 3. Maddie Butler (N), 21:11.34; 4. Carlin Nuzzo (SOV), 21:20.48; 5. Elizabeth Falconburg (SA), 21:29.08; 6. Emma Repking (TT), 21:38.55; 7. Cadisen Nuzzo (SOV), 21:45.61; 8. Ashlynd Risley (SOV), 21:55.67; 9. Logan Peters (CU), 22:00.97; 10. Leah Peters (CU), 22:01.73; 11. Brittany Deters (N), 22:13.48; 12. Rachel Wortman (SA), 22:02.66; 13. Madison Ohnesorge (A), 22:24.37; 14. Anne Hogan (SOV), 22:40.91; 15. Kadi Borries (TT), 22:45.93; 16. Alyssa Marshall (SOV), 22:51.52; 17. Olivia Ross (CU), 23:14.77; 18. Mollie Bowman (SOV), 23:17.58; 19. Maddie Gibson (N), 23:31.94; 20. Rachel Ewing (N), 23:36.61; 21. Bailee Pratt (SOV), 23:43.87; 22. Morgan Deters (TT), 23:48.13; 23. Lauren Jansen (TT), 23:57.58; 24. Amanda McClain (SOV), 24:10.13; 25. Elissa Stewart (SOV), 24:13.16; 26. Elizabeth Homann (A), 24:17.32; 27. Jenny McMahon (TT), 24:21.23; 28. Kennedy Lucas (SOV), 24:39.08; 29. Lauren Ohnesorge (A), 24:50.08; 30. Lyndsey Jansen (TT), 24:53.03; 31. Drew Lehman (SOV), 24:58.97; 32. Abigail Weybright (SOV), 25:06.79; 33. Maggie Plank (SOV), 25:21.33; 34. Lilly Ames (CU), 25:22.91; 35. Kyndall Andrews (N), 25:30.82; 36. Holly Lamb (SOV), 25:32.87; 37. Mackenzie Mosier (SOV), 25:36.51; 38. Abigail Hemmen (TT), 25:51.28; 39. Taylor Rich (N), 25:53.48; 40. Lindsey Ingram (CU), 26:00.50; 41. Anni Borries (TT), 26:33.72; 42. Charlie Emel (SOV), 26:38.96; 43. Ashley Faught (D), 26:41.59; 44. Ellie BUening (N), 26:51.42; 45. Renee Tillman (A), 27:09.76; 46. Allison Miller (SOV), 27:31.23; 47. Cheyenne Howald (N), 27:53.76