Published on September 12 2016 8:59 am
Last Updated on September 12 2016 9:30 am
Written by Millie Lange
SHELBYVILLE -- Effingham St. Anthony Junior High School claimed the boys championship of the Shelbyville Junior High Cross Country Trail Invitational Saturday.
The meet was held at the General Dacey Trail in Shelbyville. The Bullpups won with 70 points followed by Monticello 90, Charleston 114, Rochester 115, Mattoon 123, Marshall 137, Teutopolis 145, Carlinville 185, Shelbyville 253, Cumberland 271, Jasper County 301, Our Lady of Lourdes 319, Altamont Lutheran 321, Cowden-Herrick/Beecher City 400 and Villa Grove 400.
St. Anthony's Brian Dust won the meet with a time of 11:20.84. Kennan Walsh took third for the Bullpups in 11:31.63. Also scoring were Austin Faber 16th in 12:24.50, Mick Willenborg 21st in 12:46.27 and Noah Tegeler 29th in 12:55.18.
Shelbyville won the girls meet with 80 points followed by Monticello 97, Philo St. Thomas 108, Charleston 109, Carlinville 145, Our Lady of Lourdes 149, Marshall 151, Cumberland 195, Mattoon 200, Rochester 220, Cowden-Herrick/Beecher City 294, Altamont Lutheran 373, Jasper County 379, Okaw Valley 388 and Villa Grove 413.
Philo St. Thomas' Danica Wrobel won the meet with a time of 12:27.13.
Shelbyville Trail Invitational 2016 JH Varsity
General Dacey Trail, Shelbyville, IL
BOYS MEET
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 BRIAN DUST EFFINGHAM ST. ANTHON 11:20.84 1
2 LUKE SOKOLOWSKI MONTICELLO 11:31.41 2
3 KENNAN WALSH EFFINGHAM ST. ANTHON 11:31.63 3
4 ETHAN WEIDNER TEUTOPOLIS 11:39.31 4
5 DYLAN STILLWELL MARSHALL 11:44.02 5
6 BRODY METTE TEUTOPOLIS 11:53.95 6
7 MATTHEW HERREN ROCHESTER 11:54.72 7
8 WILL BENDLER SHELBYVILLE 11:58.59 8
9 JOSH TRESSLER CHARLESTON 12:06.26 9
10 MARK NAUMOVICH ROCHESTER 12:08.04 10
11 QUINCY HAMILTON MATTOON 12:12.44 11
12 BLAKE GARRETT CHARLESTON 12:13.24 12
13 RAYCE ZIKE CUMBERLAND 12:16.65 13
14 MORGAN DIXON MONTICELLO 12:18.98 14
15 COLLIN LEONARD CARLINVILLE 12:20.18 15
16 AUSTIN FABER EFFINGHAM ST. ANTHON 12:24.50 16
17 JOSH BAYSORE MONTICELLO 12:25.42 17
18 CALEB KERNAGHAN OUR LADY OF LOURDES 12:26.86 18
19 TRENT HETTINGER MATTOON 12:37.74 19
20 COHEN NEIGHBORS MONTICELLO 12:42.31 20
21 MICK WILLENBORG EFFINGHAM ST. ANTHON 12:46.27 21
22 NOLAN FOGARTY MATTOON 12:47.22 22
23 KEVIN CULTRY CHARLESTON 12:49.58 23
24 TRENTEN ROBERTS CHARLESTON 12:50.30 24
25 GAGE DURHAM MARSHALL 12:51.66 25
26 ELI WEBER JASPER COUNTY 12:53.04 26
27 JACK WALDHOFF TEUTOPOLIS 12:53.38 27
28 ANDREW DAY ROCHESTER 12:53.95 28
29 NOAH TEGELER EFFINGHAM ST. ANTHON 12:55.18 29
30 LEVI YUDINSKI CARLINVILLE 12:56.44 30
31 BROCK DAVEE MATTOON 12:57.80 31
32 DANIEL TINGLEY MARSHALL 13:00.77 32
33 BEN ROSS MARSHALL 13:01.93 33
34 ALAN LAUTERBACH ROCHESTER 13:04.07 34
35 ETHAN SIGLOCK CARLINVILLE 13:06.04 35
36 MAX WILBER ROCHESTER 13:06.43 36
37 JOEY WENKE MONTICELLO 13:08.37 37
38 LOGAN ANTRUM EFFINGHAM ST. ANTHON 13:08.93 38
39 DERICK BUDDE ALTAMONT LUTHERAN 13:09.20 39
40 MACK BEADLER MATTOON 13:09.81 40
41 ALEX GUTIERREZ-NARVAR MATTOON 13:10.33 41
42 TYLER FLOYD MARSHALL 13:12.87 42
43 JAMES MILLS SHELBYVILLE 13:13.40 43
44 GAVIN FLOYD MARSHALL 13:13.88 44
45 COLLIN KREPIE CARLINVILLE 13:14.25 45
46 AUSTIN GOTSCHALL CHARLESTON 13:14.66 46
47 ADEN MCMANAWAY ALTAMONT LUTHERAN 13:15.81 47
48 GAGE RENYOLDS JASPER COUNTY 13:16.23 48
49 BEN KITTEN TEUTOPOLIS 13:21.56 49
50 LUKE COOK MARSHALL 13:22.47 50
51 EDWARD MITCHELL MONTICELLO 13:24.63 51
52 WILEY PETERS CUMBERLAND 13:25.81 52
53 MATTHEW GRANK CUMBERLAND 13:26.32 53
54 MASON REELEY CHARLESTON 13:26.88 54
55 RYLAN WILSON ROCHESTER 13:27.31 55
56 JACOB GILLES VILLA GROVE 13:29.90 56
57 ETHAN WALLER MONTICELLO 13:33.41 57
58 DANIEL OLSON VILLA GROVE 13:36.80 58
59 COLE PROBST TEUTOPOLIS 13:40.96 59
60 DAMON SHARP CARLINVILLE 13:42.10 60
61 DAVID HARRIS CARLINVILLE 13:44.10 61
62 CARSON KERNAGHAN OUR LADY OF LOURDES 13:44.46 62
63 WILL MCCLAIN SHELBYVILLE 13:45.74 63
64 CALEB DALBY MATTOON 13:46.43 64
65 LON MONK OUR LADY OF LOURDES 13:46.91 65
66 CONNOR WOOD OKAW VALLEY 13:48.04
67 NOAH SPAIN SHELBYVILLE 13:50.87 66
68 CLAY BERGBOWER JASPER COUNTY 13:51.73 67
69 GAGE RICHARDS CHBC 13:52.65 68
70 CAMERON STRUBBE CARLINVILLE 13:53.31 69
71 KENNY ROBBINS CHBC 13:54.09 70
72 TYLER STUCKEMEYER ALTAMONT LUTHERAN 13:55.91 71
73 TY WIEDMAN EFFINGHAM ST. ANTHON 13:56.32 72
74 ZACH HOOD SHELBYVILLE 14:04.83 73
75 OWEN MAHAFFEY JASPER COUNTY 14:07.14 74
76 RYAN FORLINES SHELBYVILLE 14:12.36 75
77 LOGAN EDWARDS CUMBERLAND 14:13.82 76
78 JACKSON PRUEMER CUMBERLAND 14:15.59 77
79 MATTHEW DETERS TEUTOPOLIS 14:17.72 78
80 GAVIN FLACK ALTAMONT LUTHERAN 14:18.94 79
81 JACK VONDERHEIDE TEUTOPOLIS 14:27.08 80
82 NOLAN O'NEAL CHARLESTON 14:29.88 81
83 LUKE HALL WARRENSBURG-LATHAM 14:30.29
84 ADAM GRIBBINS ROCHESTER 14:30.98 82
85 JAYDEN YINGST CHBC 14:33.02 83
86 BRAD VANDERCAR OUR LADY OF LOURDES 14:34.05 84
87 JEROD RUFFNER ALTAMONT LUTHERAN 14:38.90 85
88 BEN STREET JASPER COUNTY 14:43.89 86
89 CAMERON EDWARDS DECATUR LUTHERAN 14:49.93
90 LOGAN WEBER JASPER COUNTY 15:02.68 87
91 JACKSON SARVER CHBC 15:07.42 88
92 COOPER BARRINGER OKAW VALLEY 15:07.77
93 LIAM BARR VILLA GROVE 15:10.48 89
94 WILLIAM ZENTHOFER OUR LADY OF LOURDES 15:13.01 90
95 STEPHEN GORDON CHBC 15:18.21 91
96 QUINN VERDEYN ALTAMONT LUTHERAN 15:19.74 92
97 LEO WEBER JASPER COUNTY 15:23.67 93
98 MASON ROBINSON ALTAMONT LUTHERAN 15:35.84 94
99 MARTIN VELCHEK OUR LADY OF LOURDES 15:42.98 95
100 JARRETT THOMPSON CHBC 15:45.80 96
101 RYLEE FISHER CHBC 15:46.91 97
102 PARKER STEVENS VILLA GROVE 15:57.85 98
103 GAVIN KISER VILLA GROVE 15:59.19 99
104 CALEB TINSMAN SHELBYVILLE 16:05.47 100
105 IAN SUTHERLAND CUMBERLAND 16:09.07 101
106 OWEN MILLER OKAW VALLEY 16:20.56
107 BLAKE NIEMANN VILLA GROVE 16:36.00 102
108 SAMUEL BUCHHOLZ WARRENSBURG-LATHAM 16:36.41
109 CALEB WIESSING VILLA GROVE 16:36.76 103
110 DAMIEN CONEY OKAW VALLEY 18:01.12
GIRLS MEET
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 DANICA WROBEL PHILO ST. THOMAS 12:27.13 1
2 EVELYN ATKINS PHILO ST. THOMAS 12:27.97 2
3 GABBI SPAIN SHELBYVILLE 12:36.94 3
4 MEGAN GARRETT CHARLESTON 12:45.05 4
5 ANGELLE WROBEL PHILO ST. THOMAS 12:53.94 5
6 JASMYN DITTAMORE CUMBERLAND 13:16.86 6
7 KARLIE STAUDER SHELBYVILLE 13:17.12 7
8 GRACE TALBERT MONTICELLO 13:24.63 8
9 ALLY COMPTON MARSHALL 13:25.83 9
10 KYARA WELTER MONTICELLO 13:31.20 10
11 HANNAH BUESCHER CHARLESTON 13:32.59 11
12 GRACE CONNER ROCHESTER 13:36.23 12
13 MAYA OSBORN MARSHALL 13:37.15 13
14 RACHEL KOON MONTICELLO 13:38.03 14
15 JILLIAN STAYTON CARLINVILLE 13:42.27 15
16 MARY KATE LEHMANN OUR LADY OF LOURDES 13:42.59 16
17 EVE BROWN CUMBERLAND 13:45.77 17
18 KYLIE STAUDER SHELBYVILLE 13:46.01 18
19 GRACIE SPOONHOUR CHARLESTON 13:53.62 19
20 KAELIN WILSON MARSHALL 13:55.26 20
21 ABAI AYDT OUR LADY OF LOURDES 13:56.59 21
22 TAYLOR KOVACH MATTOON 14:02.61 22
23 KYLIE HAACKE MATTOON 14:06.58 23
24 BROOKE SCHUTT SHELBYVILLE 14:13.76 24
25 JIULIANNA SCHMIDT CARLINVILLE 14:15.63 25
26 CORI CAVANAUGH OUR LADY OF LOURDES 14:19.16 26
27 MABRY BRUHN MONTICELLO 14:20.07 27
28 EMILY DUCKETT SHELBYVILLE 14:22.27 28
29 SHAE LITTLEFORD CHARLESTON 14:23.24 29
30 RACHEL THORNEBURG SHELBYVILLE 14:25.69 30
31 ELLIE NOHREN SHELBYVILLE 14:27.51 31
32 GRACE NELSON ALTAMONT LUTHERAN 14:31.72 32
33 SOPHIA RUFFATO CARLINVILLE 14:37.10 33
34 LILLY MERIDETH ROCHESTER 14:40.06 34
35 CAROLINE GIBBEL CARLINVILLE 14:42.55 35
36 JACQUE WITTEBORG CHBC 14:48.39 36
37 ABBY DIETZEN EFFINGHAM ST. ANTHON 14:51.25
38 ANNABELLE HULIN CARLINVILLE 14:52.40 37
39 ANNA FABER EFFINGHAM ST. ANTHON 14:52.80
40 MIA ELMORE MONTICELLO 15:02.51 38
41 CECILY DALLAS PHILO ST. THOMAS 15:02.75 39
42 SAGE OWEN MATTOON 15:03.99 40
43 MORGAN BRUMMER OUR LADY OF LOURDES 15:04.76 41
44 HAILEY BARTELS CHBC 15:06.65 42
45 GRACIE DITTAMORE CUMBERLAND 15:06.91 43
46 BRAYLEE GILMORE CARLINVILLE 15:08.64 44
47 JORDYN SANTELLA OUR LADY OF LOURDES 15:10.83 45
48 KAYLEE WILSON CHARLESTON 15:12.14 46
49 KAYLYNN MOELLER CHBC 15:13.19 47
50 CAROLINE MAXWELL MONTICELLO 15:23.73 48
51 CLARA RUDOLPH MONTICELLO 15:29.58 49
52 CHESNEY ESCHBACH WARRENSBURG-LATHAM 15:34.45
53 OLIVIA HEINEMAN ROCHESTER 15:36.53 50
54 JOLEIGH KOSTENSKI OUR LADY OF LOURDES 15:41.21 51
55 CLAIRE SUDKAMP EFFINGHAM ST. ANTHON 15:44.57
56 ALEXIS HETZER JASPER COUNTY 15:54.12 52
57 RILIE WILLENBORG EFFINGHAM ST. ANTHON 15:54.58
58 OLIVIA PRUEMER CUMBERLAND 15:54.88 53
59 KENZIE SOLLARS MARSHALL 15:57.92 54
60 CAILIN MORRIS MARSHALL 16:00.71 55
61 KAI ENGLEDOW MARSHALL 16:00.93 56
62 ALYSSA PORTER MATTOON 16:05.87 57
63 ANNA MORTON MATTOON 16:09.22 58
64 AFTYN OLIVER CHARLESTON 16:18.82 59
65 LAUREN CARLEY ROCHESTER 16:27.39 60
66 KATE THOMAS PHILO ST. THOMAS 16:32.44 61
67 JENNA JOHNSON OUR LADY OF LOURDES 16:39.61 62
68 MACIE FLESHNER OKAW VALLEY 16:43.07 63
69 LYZA BARKUS ROCHESTER 16:47.90 64
70 AUDREY FLATT ROCHESTER 16:48.98 65
71 LILY GHERE MATTOON 16:56.02 66
72 NOLEE SOLLARS MARSHALL 16:56.28 67
73 ANNE CASEBEER DECATUR LUTHERAN 17:02.91
74 ADDIE YUDINSKY CARLINVILLE 17:03.85 68
75 LILY LEAKS DECATUR LUTHERAN 17:04.13
76 SARAH WILLIAN DECATUR LUTHERAN 17:05.83
77 CATHERINE COMERFORD ROCHESTER 17:10.15 69
78 OLIVIA BALSTENBREI OKAW VALLEY 17:23.37 70
79 AUDREY ULM CHARLESTON 17:45.84 71
80 ANNA SIGG ALTAMONT LUTHERAN 17:51.24 72
81 KYLEIGH PRICE VILLA GROVE 17:51.81 73
82 KATE EISENMENGER VILLA GROVE 17:52.02 74
83 ABBEY LUCKENBILL OKAW VALLEY 18:09.54 75
84 IVY AYERS CUMBERLAND 18:16.92 76
85 EMMALEE ATKINS PHILO ST. THOMAS 18:17.38 77
86 PAYTON JOHNSON CHBC 18:17.68 78
87 EMILEN STIERWALT CUMBERLAND 18:58.08 79
88 CIERRAH UTLEY JASPER COUNTY 19:10.11 80
89 MARLEE KOCHER JASPER COUNTY 19:16.13 81
90 FAITH SHULL JASPER COUNTY 19:33.88 82
91 TAYLUR ORWICK VILLA GROVE 19:35.03 83
92 MCKENNA KUHN JASPER COUNTY 19:35.28 84
93 LAUREN RAY OKAW VALLEY 19:47.88 85
94 ABBIE FITZMAURICE JASPER COUNTY 19:51.66 86
95 KENNEDY STULTS CUMBERLAND 19:56.32 87
96 CIARA HANKINS ALTAMONT LUTHERAN 20:21.92 88
97 KALEA YAGOW ALTAMONT LUTHERAN 20:30.69 89
98 HAILEY STUTZ VILLA GROVE 20:38.41 90
99 LEXI THOMPSON CHBC 21:00.15 91
100 MYRA DUNCAN ALTAMONT LUTHERAN 21:02.50 92
101 MADISON LOGAN VILLA GROVE 21:24.37 93
102 SARAH BROWN VILLA GROVE 21:24.93 94
103 KENZIE LIVINGSTON OKAW VALLEY 21:58.62 95
104 BAILEY TEASLEY ALTAMONT LUTHERAN 22:50.39 96