EPD Basketball Results -- Feb. 8-9

Print

Published on February 11 2014 5:48 pm
Last Updated on February 11 2014 5:48 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

FIFTH-SIXTH GRADE GIRLS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Armstrong          6    4    8    4    --    22

Team Demers               6    6    8    4    --    24

Team Armstrong -- Taylor Armstrong 8, Mary Guse 8, Allyson Hardiek 2, Caroline McDevitt 2, Rachel Jackman 2. Leading rebounder -- McDevitt 5.

Team Demers -- Jessica Coffin 6, Kelsey Demers 1, Karlee Roepke 5, Katherine Slaughter 8, Catherine Willenborg 4. Leading rebounders -- Coffin 3, Slaughter 3, Wittenberg 3.

Game Two

Team Wiedman 48, Team Beesley 22

Team Wiedman -- Alli Brumleve 12, Ann Niebrugge 4, Kelsey Partlow 12, Ciara Roepke 12, Mackenzie Saunders 4, Elizabeth Titus 4. Leading rebounder -- Roepke 5.

Team Beesley -- Taylor Beesley 13, Taylor Mette 2, Kaitie Rogers 7. Leading rebounder -- Rogers 5.

 

FIFTH-SIXTH GRADE BOYS BASKETBALL LEAGUE

Team Woelfer          15    12    10    8    --    47

Team Walsh              10      7    11    5    --    33

(Team Woelfer linescore adds upt o 45 while 47 listed as fina)

Team Woelfer -- Bradin Baucum 3, Gavin Braunecker 14, Seth Bushur 4, Jett Gillum 14, Andrew Wilkins 8, Max Woelfer 4. Leading rebounder -- Braunecker 11.

Team Walsh -- Riley Allen 2, Shawn Cochran 2, Austin Faber 10, Izaya Goss 4, Kage Line 3, Kennan Walsh 8, Conner Weber 4. Leading rebounder -- Walsh 4.

Game Two

Team Antrim          22    12    20    12    --    66

Team Beck                4      4       2      2    --    12

Team Antrim -- Ivan Angel 6, Logan Antrim 11, Drew Dust 8, Tristen Elkin 4, Connor Reardon 10, Joshua Santos 17, James Schuette 10. Leading rebounder -- Reardon 16.

Team Beck -- Landon Adams 6, Blake Devore 2, Kade Warner 4. Leading rebounders -- Jones 6, Wyatt Wright 6.

Game Three

Team Moore                  10    11    10       8    --    39

Team Hunzinger          12       8    12    10    --    42

Team Moore -- Eli Moore 15, Lane Moser 2, Grant Nuxoll 7, Carson Utz 13, Ty Wiedman 2. Leading rebounder -- Wiedman 6.

Team Hunzinger -- Matthew Loy 2, Tucker Moeller 2, Christian Raddatz 6, Kollin Waymoth 16, Dalton Will 16. Leading rebounder -- Will 9.

 

SEVENTH-EIGHTH GRADE CO-ED BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Denton           18      9    12    16    --    55

Team Woelfer            2    11    14     6    --    33

Team Denton -- Natalie Carie 20, Michael Cross 1, Jesus Martinez 4, Jacob Miller 7, Trey Nohren 12, Hunter Rich 11. Leading rebounder -- Rich 9.

Team Woelfer -- Brayden Mapes 2, Drew Niebrugge 10, Logan Smith 14, Jackson Woelfer 7. Leading rebounder -- Smith 8.

Game Two

Team Shaffer          10       8    15      5    --    38

Team Bridges          11    21    12    20    --    64

Team Shaffer -- Jordan McCabe 11, Hunter Petersen 2, Giovanny Ramos 4, Vanessa Ramos 15, Hunter Rich 6. Leading rebounder -- McCabe 11.

Team Bridges -- Ty Barnwell 15, Kaleb Blake 8, Ashtin Bridges 2, Austin Jacob 8, Lucas Sparks 9, Lucas Vasquez 22. Leading rebounder -- Barnwell 12.

 

SATURDAY NIGHT MEN'S BASKETBALL LEAGUE

JCR Carpentry 92, Taylor Law 67

JCR Carpentry -- Jon Tipton 24, Luke Niebrugge 13, Andy Tipton 20, Jason Devore 25, John Niebrugge 8, Blake Gardewine 2.

Taylor Law -- Trent Jansen 13, James Jansen 5, Chris Bohnhoff 24, Aaron Leonard 25.

Game Two

Grobie Flooring 69,  Mach I 57

Grobie Flooring -- Colton Booher 8, Devon Frailey 21, Mitch Ruff 12, Brian Suckow 16, Trenton Kull 12.

Mach I -- Jake Meyer 14, Aaron Niebrugge 13, Dave Massengill 18, Eric Bloemer 12.

 

MEN'S 35 AND OLDER BASKETBALL LEAGUE

Game One

Croplan 69, Roger's Home Appliance 37

Croplan -- Aaron McManaway 17, Justin Osteen 5, Kris Biggs 4, Jake Hartke 15, Ryan Wermert 15, Bryan Cox 5, Jason Ruholl 8.

Roger's Home Appliance -- Ryan Beccue 8, Justin Roedl 3, Matt Robinson 4, Shane Haslett 8, Scott Randall 8, Jeff Maxey 3, Marc Scholes 3.

Game Two

Chet's Electric 67, Sherwin Williams 65

Chet's Electric -- Jason Jones 4, Chet Allen 6, J.B. Miller 20, Nick Compton 11, Pat Hardiek 6, Mark Niebrugge 20

Sherwin Williams -- Pete Grimes 20, Eric Brown 9, John Drum 11, Brad Beck 16, no last name listed 9.