EPD Third-Fourth Grade Results -- Feb. 6

Print

Published on February 7 2014 3:15 pm
Last Updated on February 7 2014 3:15 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

THIRD-FOURTH GRADE BOYS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Walsh              2    2    5    6    --    15

Team Hardiek          4    5    9    2    --    20

Team Walsh -- Thad Dillow 10,  Brandon Hartke 2, Lucas McWhorter 3. Leading rebounder -- Dillow 5.

Team Hardiek -- Carter Bushue 4, Brody Niebrugge 4, Logan Reardon 2, Max Hardiek 2, Gavin Sherrod 8. Leading rebounder -- Reardon 6.

Game Two

Team Willenborg          10    17    9    14    --    52

Team Brown                    4      8    7    10    --    29

(Team Willenborg linescore adds up to 50 while 52 listed as final)

Team Willenborg -- Thomas Chojnicki 14, Kayne Haarman 2, Max Sager 3, Holden Schmidt 3, Kyle Stewart 8, Jonathan Willenborg 22. Leading rebounder -- Stewart 12.

Team Brown -- Gunner Brown 2, Colby Haynes 2, Eli Link 9, Dawson Lohman 4, Owen McCoy 4, Seth Williams 8. Leading rebounder -- Williams 8.

Game Three

Team Devore                  5      2      0     2    --      9

Team Schwerdt           13    12    14    8    --    47

Team Devore -- Zachary Devore 1, Connor Wines 4, Osvaldo Angel 4. Leading rebounder -- Angel 19.

Team Schwerdt -- Ivan Dong 4, Chase Eaton 15, Tyler Schwerdt 6 Bennet Thompson 6, Jonathon Zerrusen 16. Leading rebounder -- Zerrusen 24.

Game Four

Team Hoene               8    11    8    5    --    32

Team McDevitt          2      0    2    0    --      4

Team Hoene -- Will Hoene 7, Michael Martelli 16, Angelo Mendella 2, Brayden Rowlands 4, Kevin Urrutia 1, John Westendorf 2. Leading rebounder -- Hoene 15.

Team McDevitt -- Marc Bonutti 2, Charlie Fehrenbacher 2. Leading rebounders -- McDevitt 7, Tegeler 7.

THIRD-FOURTH GRADE GIRLS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Kabbes          6    4    6    1    --    17

Team Deters           1    4    2    8    --    15

Team Kabbes -- Riley Guy 2, Lauren Hemmen 2, Grace Hoene 3, Elizabeth Kabbes 10. Leading rebounders -- Guy 4, Ella Neibrugge 4.

Team Deters -- Jaden Deters 4, Lucy Fearday 2, Isabella Hardiek 7, Lana Jansen 1, Rilie Willenborg 1. Leading rebounder -- Hardiek 13.

Game Two

Team Kalber           1       5    2    4    --    12

Team Duncan          2    14    6    3    --    25

Team Kalber -- Sawyer Althoff 4, Isabelle Hakman 3, Annie Strullmyer 2, Evie Strullmyer 3. Leaidng rebounder -- Althoff 7.

Team Duncan -- Raegan Beck 2, Camryn Duncan 4, Emily Konkel 10, Ella Shuler 2, Madison Mapes 2, Tia Probst 5. Leading rebounder -- Probst 10.