EPD Weekend Basketball Results

Print

Published on January 8 2014 2:04 pm
Last Updated on January 8 2014 2:04 pm
Written by Millie Lange

EFFINGHAM PARK DISTRICT

FIFTH-SIXTH GRADE GIRLS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Armstrong             7    8    4    3    --    22

Team Wiedman             10    8    8    9    --    35

Team Armstrong -- Mary Guse 13, Allyson Hardiek 5, Rachel Jackman 4. Leading rebounder -- Caroline McDevitt 9

Team Wiedman -- Alli Brumleve 6, Ann Niebrugge 6, Kelsey Partlow 7, Mackenzie Saunders 12, Elizabeht Titus 4. Leading rebounder -- Saunders 12.

Game Two

Team Beesley             9    8    10    8    --    35

Team Demers           12    1      6     5    --    24

Team Beesley -- Taylor Beesley 9, Taylor Mette 4, Kaitie Rogers 20, Katie Carie 2. Leading rebounder -- Rogers 18.

Team Demers -- Jessica Coffin 6, Kesley Demers 1, Karlee Roepke 4, Katherine Slaughter 8, Catherine Willenborg 5. Leading rebounder -- Coffin 10.

FIFTH-SIXTH GRADE BOYS BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Hunzinger          11    13    11      9    --    44

Team Moore                 11    12    14    14    --    51

Team Hunzinger -- Matthew Hunzinger 4, Matthew Loy 2, Tucker Moeller 4, Christian Raddatz 10, Kollin Waymoth 9, Dalton Will 15. Leading rebounder -- Hunzinger 9.

Team Moore -- Eli Moore 19, Grant Nuxoll 21, Carson Utz 2, Ty Wiedman 9. Leading rebounder -- Moore 17.

Game Two

Team Antrim          15    10    16    16    --    57

Team Beck                2      6       2      2    --    12

Team Antrim -- Ivan  Angel 2, Logan Antrim 17, Tristen Elkin 4, Connor Reardon 6, Kalen Reardon 4, Joshua Santos 16, James Schuette 8. Leadinng rebounder K. Reardon 7.

Team Beck -- Brennan Beck 7, Blake Devore 2, Cameron Jones 1, Wyatt Wright 2. Leading rebounder -- Jones 10.

Game Three

Team Woelfer         8    11    10    10    --    39

Team Walsh            6       5      5       8    --    24

Team Woelfer -- Gavin Braunecker 8, Jett Gillum 5, Wyatt Sparks 4, Andrew Wilkins 4, Max Woelfer 15. (individuals add up to 36 while 39 listed as final) Leading rebounder -- Wilkins 13.

Team Walsh -- Austin Faber 6, Izayah Goss 4, Kage Line 4, Kennan Walsh 10. Leading rebounders -- Riley Allen 7, Walsh 7.

SEVENTH-EIGHTH GRADE CO-ED BASKETBALL LEAGUE

Game One

Team Denton          10    15    18     7    --    50

Team Woelfer          9    10    12    11    --    42

Team Denton -- Natalie Carie 29, Michael Cross 2, Jacob Miller 8, Trey Nohren 11. Leading rebounder -- Miller 11.

Team Woelfer -- Colby Heaton 3, Brayden Mapes 2, Drew Niebrugge 14, Logan Smith 15, Becca  Webster 1, Jackson Woelfer 7. Leading rebounder -- Smith 15.

Game Two

Team Shaffer          10    15     9    11    --    45

Team Weis                2    11    11    16    --    40

Team Shaffer -- Jordan McCabe 10, Hunter Petersen 14, Giovanny Ramos 9, Vanessa Ramos 3, Colton Robson 9. Leading rebounder - McCabe 10.

Team Weis -- Ty Barnwell 14, Ashtin Bridges 2, Austin Jacob 16, Lucas Sparks 8. Leading rebounder -- Barnwell 14.

SATURDAY NIGHT MEN'S LEAGUE

Game One

Taylor Law 61, Mach I 52

Taylor Law -- Jared Yager 10, Vince Rohr 8, James Jansen 9, Chris Bohnhoff 13, Aaron Leonard 14, Jason Albert 7

Mach I -- Jake Meyer 11, Aaron Niebrugge 15, Dave Massengill 15, Chad Armstrong 3, Jared Massengill 6, Ryan Ruholl 2

Game Two

Grobie Flooring 76, JCR Carpentry 62

JCR Carpentry -- Steve Boswell 4, Andy Tipton 11, Jason Devore 10, Cody McCollum 6, John Niebrugge 11, Mark Niebrugge 20

Grobie Flooring -- Colton Booher 16, Ben Sperry 3, Devon Frailey 7, Mitch Ruff 6, Logan Mahon 7, Brian Suckow 10, Trenton Kull 5, Cody Rincker 22