Arcola Champs at Dieterich Girls Tourney

Print

Published on December 29 2013 4:58 am
Last Updated on December 30 2013 12:55 pm
Written by Greg Sapp

The Arcola Lady Purple Riders won the championship of the Dieterich Girls Holiday Tournament Saturday evening, downing the North Clay Lady Cardinals 50-37.

Kortney Stanfield led North Clay with 20 points.  Carrsan Bible scored seven points, Rachel Smith five points, Morgan Walker and Teehanna Wyatt two each, and Mikayla Stanfield one point.

Newton won the third place game over Brownstown/St. Elmo 54-43.  For Newton, Emily Kerner led the way with 19 points while Ariel Richards added 12 points.  For BSE, Dani Austin led in scoring with 11 points.

Dieterich won the fifth place game 69-36 over Casey-Westfield.  For Dieterich, Mallorie Vahling 19, Courtney Flach 18, Rachel Schmidt 14, and Kallee Heuerman 12 points.

CHBC won the seventh place game 48-26 over South Central.  For CHBC, Kirby Herrmann led the way with 17 points. For South Central, Abby Hahn and Sidney Wilkins each scored nine points.

The Dieterich Girls All-Tournament Team includes Kirby Herrmann of CHBC, Connor Cutwright of Casey-Westfield, Ariel Richards of Newton, Mallorie Vahling and Courtney Flach of Dieterich, Andrea Cartwright of Newton, Kortney Stanfield of North Clay, Samantha Reece of Arcola, Bethany Oberlink of Brownstown/St. Elmo and Tournament MVP Taylor Edwards of Arcola.

Championship Game

ARCOLA (50)

Karmazinas 0-2 -- 2, Gobert 0-0 -- 0, Reece 6-1 -- 13, Budd 0-0 -- 0, Johns 0-0 -- 0, Fishel 2-2 -- 6, Montgomery 1-0 -- 2, Conlin 1-0 -- 2, Edwards 9-6 -- 25, Spellman 0-0 -- 0, Klopfleisch 0-0 -- 0, Hobgood 0-0 -- 0. TOTALS 19 FG, 11 FT.

NORTH CLAY (37)

M. Stanfield 0-1 -- 1, Bible 2-0 -- 7, Lovett 0-0 -- 0, Ruholl 0-0 -- 0, Smith 2-0 -- 5, Barbee 0-0 -- 0, Walker 0-2 -- 2, K. Stanfield 7-4 -- 20, Wyatt 1-0 -- 2, Morei 0-0 -- 0. TOTALS 13 FG, 7 FT.

Arcola                  14    10    18     8    --    50

North Clay            6     5    14    12    --    37

3-point FG -- Arcola 1 (Edwards 1), North Clay 4 (K. Stanfield 2, Bible 1, Smith 1).

Third Place Game

NEWTON (54)

Kerner 7-3 -- 19, Richards 4-6 -- 12, Koebele 2-4 -- 8, Probst 2-0 -- 5, Cartright 1-3 -- 5, Will 1-1 -- 3, Davidson 1-0 -- 2. TOTALS 18 FG, 15 FT.

BROWNSTOWN/ST. ELMO (43)

Austin 5-0 -- 11, Hill 4-1 -- 9, Pruett 3-1 -- 8, Bone 2-4 -- 8, Oberlink 1-2 -- 4, Brown 1-0 -- 2, Fitch 0-1 -- 1. TOTALS 17 FG, 9 FT.

Newton                                    10    17    13    14    --    54

Brownstown/St. Elmo          12      9       9    13    --    43

3-point FG -- Newton 3 (Kerner 2, Probst 1), Brownstown/St. Elmo 2 (Austin 1, Pruett 1).

Seventh Place Game

CHBC (48)

Ward 2-0 -- 4, Wehrle 1-0 -- 2, Morrison 2-3 -- 7, S. Morrison 3-0 -- 6, Riley 4-0 -- 8, Herrmann 8-1 -- 17, Sloan 1-0 -- 2, Mack 1-0 -- 2. TOTALS 22 FG, 4 FT.

SOUTH CENTRAL (26)

Hahn 2-5 -- 9, King 2-0 -- 4,Wilkins 3-3 -- 9, Ritter 0-0 -- 0, McCoy 1-0 -- 2, Sigrist 0-0 -- 0. TOTALS 9 FG, 8 FT.

Cowden-Herrick/Beecher City          22      4    6    16    --    48

South Central                                           5    10    2     9    --    28

3-point FG -- none.