Ttown/EHS, Monticello, Vandalia, Tri County, Mattoon Tournament Pairings
Published on December 12 2013 9:05 am
Last Updated on December 12 2013 12:26 pm
Written by Millie Lange
Area girls and boys basketball teams will be competing in several tournaments during the holiday season. Following are just a few of the tournaments that will be coming up after Christmas.
BOYS TOURNAMENTS
Teutopolis and Effingham will be hosting a holiday tournament that includes Mattoon, Mount Vernon, Chicago Robeson and Charleston. The tourney begins Friday, December 27 and ends Saturday, December 28 and will be played at both Teutopolis and Effingham.
Neoga will again take part in the Monticello Holiday Tournament along with Argenta-Oreana, Ridgeview, Sangamon Valley in the Gold Pool and Tuscola, Monticello, Gibson City-Melvin Sibley and Blue Ridge in the Purple Pool.
Neoga will face Ridgeview Thursday, December 26 at 3:30 p.m., Sangamon Valley at 10 a.m. Friday, December 27 and Argenta-Oreana at 7:30 p.m. The finals are scheduled for Saturday, December 28.
Stewardson-Strasburg, Windsor and Cumberland will be competing in the Tri-County HolidayTournament that actually opens play Monday, December 23 with four games and goes Friday, December 27 and ends Saturday, December 28 with the finals.
Effingham St. Anthony, St. Elmo/Brownstown, Altamont and South Central will be competing in the 42nd Annual Vandalia Holiday Tournament along with Flora, Pana, Maroa-Forsyth, Vandalia, Greenville and Shelbyville.
The round robin begins Thursday, December 26 with two sessions and will have two sessions Friday, December 27 and Saturday, December 28 and finish out Monday, December 30 with the finals.
GIRLS TOURNAMENTS
In girls action, Effingham St. Anthony and Cumberland will take part in the Mattoon Christmas Tournament which begins Thursday, December 26.
The Bulldogs face Salem at 10 a.m. while Cumberland takes on Galesburg at 1 p.m. St. Anthony comes back to meet Olney at 3 p.m. and Cumberland then takes on Mattoon at 7:30 p.m.
In Thursday, December 27 action, St. Anthony is the opener at 8:30 a.m. against Decatur MacArthur. Cumberland faces Vandalia at 1 p.m. The tourney ends Saturday, December 28 with the finals.
Neoga will be competing in the Monticello Holiday Tournament. The Indians square off against Ridgeview at 2 p.m. Thursday, December 26. The next game is Friday, December 27 at 11:30 a.m. against Stark County. The Indians have a second contest at 6 p.m. against Argenta-Oreana. The finals are scheduled for Saturday, December 28.
TEUTOPOLIS/EFFINGHAM HOLIDAY TOURNEY
Pool A: Teutopolis, Mattoon, Mount Vernon
Pool B: Effingham, Chicago Robeson, Charleston
Friday, Dec. 27
Game 1: Teutopolis vs. Mount Vernon, 2 p.m. at Teutopolis
Game 2: Chicago Robeson vs. Charleston, 3:30 p.m. at Teutopolis
Game 3: Mattoon vs. Mount Vernon, 6 p.m. at Effingham
Game 4: Effingham vs. Charleston, 7:30 p.m. at Effingham
Saturday, Dec. 28
Game 5: Teutopolis vs. Mattoon, 11 a.m. at Teutopolis
Game 6: Effingham vs. Chicago Robeson, 12:30 p.m. at Teutopolis
Game 7: Third-place pool finishers for fifth place, 5 p.m. at Effingham
Game 8: Second-place pool finishers for third place, 6:30 p.m. at Effingham
Game 9: First-place pool finishers for championship, 8 p.m. at Effingham
VANDALIA HOLIDAY TOURNAMENT
Thursday, December 26
Session I:
Game 1 -- South Central vs. Flora, 9:30 a.m.
Game 2 -- Shelbyville vs. Vandalia, 11 a.m.
Game 3 -- Altamont vs. Greenville, 12:30 p.m.
Session II:
Game 4 -- St. Anthony vs. Shelbyville, 3:30 p.m.
Game 5 -- Pana vs. Maroa Forsyth, 5 p.m.
Game 6 -- Flora vs. St. Elmo/Brownstown, 6:30 p.m.
Game 7 -- Vandalia vs. Altamont, 8 p.m.
Friday, December 27
Session III:
Game 8 -- Pana vs. South Central, 9:30 a.m.
Game 9 -- Maros-Forsyth vs. St. Elmo/Brownstown, 11 a.m.
Game 10 -- St. Anthony vs. Greenville, 12:30 p.m.
Session IV:
Game 11 -- Altamont vs. Shelbyville, 3:30 p.m.
Game 12 -- St. Elmo/Brownstown vs. Pana, 5 p.m.
Game 13 -- Flora vs. Maroa-Forsyth, 6:30 p.m.
Game 14 -- St. Anthony vs. Vandalia, 8 p.m.
Saturday, December 28
Session V:
Game 15 -- South Central vs. St. Elmo/Brownstown, 11 a.m.
Game 16 -- Greenville vs. Shelbyville, 12:30 p.m.
Session VI:
Game 17 -- South Central vs. Maroa-Forsyth, 3:30 p.m.
Game 18 -- Vandalia vs. Greenville, 5 p.m.
Game 19 -- St. Anthony vs. Altamont, 6:30 p.m.
Game 20 -- Flora vs. Pana, 8 p.m.
Monday, December 30
Session VII:
Game 21 -- Ninth Place Game, 2 p.m.
Game 22 -- Seventh Place Game, 3:30 p.m.
Game 23 -- Fifth Place Game, 5 p.m.
Game 24 -- Third Place Game, 6:30 p.m.
Game 25 -- Championship Game, 8 p.m.
MONTICELLO BOYS’ HOLIDAY TOURNAMENT
Purple Pool: Tuscola, Monticello, Gibson City Melvin Sibley, Blue Ridge
Gold Pool: Argenta-Oreana, Ridgeview, Sangamon Valley, Neoga
Thursday, Dec. 26
Game 1: Gibson City Melvin Sibley vs. Blue Ridge, 10 a.m.
Game 2: Monticello vs. Tuscola, 11:30 a.m.
Game 3: Argenta-Oreana vs. Sangamon Valley, 2 p.m.
Game 4: Neoga vs. Ridgeview, 3:30 p.m.
Game 5: Tuscola vs. Gibson City Melvin Sibley, 6 p.m.
Game 6: Blue Ridge vs. Monticello, 7:30 p.m.
Friday, Dec. 27
Game 7: Neoga vs. Sangamon Valley, 10 a.m.
Game 8: Ridgeview vs. Argenta-Oreana, 11:30 a.m.
Game 9: Tuscola vs. Blue Ridge, 2 p.m.
Game 10: Monticello vs. Gibson City Melvin Sibley, 3:30 p.m.
Game 11: Sangamon Valley vs. Ridgeview, 6 p.m.
Game 12: Argenta-Oreana vs. Neoga, 7:30 p.m.
Saturday, Dec. 28
Game 13: Fourth place Purple vs. Fourth place Gold, 3 p.m.
Game 14: Third place Purple vs. Third place Gold, 4:30 p.m.
Game 15: Second place Purple vs. Second place Gold, 6 p.m.
Game 16: First place Purple vs. First place Gold, 7:30 p.m.
TRI-COUNTY BOYS HOLIDAY TOURNAMENT
Pool A: Tri-County, Hutsonville-Palestine, Stewardson-Strasburg, Arthur-Lovington
Pool B: Windsor, Westville, Cumberland, Paris
Monday, December 23
Game 1 -- Tri-County vs. Hutsonville-Palestine, 3 p.m.
Game 2 -- Stewardson-Strasburg vs. Arthur-Lovington, 4:30 p.m.
Game 3 -- Windsor vs. Westville, 6 p.m.
Game 4 -- Cumberland vs. Paris, 7:30 p.m.
Friday, December 27
Game 5 -- Tri-County vs. Arthur-Lovington, 9 a.m.
Game 6 -- Hutsonville-Palestine vs. Stewardson-Strasburg, 10:30 a.m.
Game 7 -- Cumberland vs. Westville, noon
Game 8 -- Paris vs. Windsor, 1:30 p.m.
Game 9 -- Stewardson-Strasburg vs. Tri-County, 3 p.m.
Game 10 -- Arthur-Lovington vs. Hutsonville-Palestine, 4:30 p.m.
Game 11 -- Windsor vs. Cumberland, 6 p.m.
Game 12 -- Westville vs. Paris, 7:30 p.m.
Saturday, December 28
Game 13 -- Fourth Place Pool A vs. Fourth Place Pool B, 3 p.m. (seventh place)
Game 14 -- Third Place Pool A vs. Third Place Pool B, 4:30 p.m. (fifth place)
Game 15 -- Second Place Pool A vs. Second Place Pool B, 6 p.m. (third place)
Game 16 -- First Place Pool A vs. First Place Pool B, 7:30 p.m. (championship)
MATTOON GIRLS' CHRISTMAS TOURNAMENT
Thursday, Dec. 26
Game 1: Decatur Mac Arthur vs. Olney, 8:30 a.m.
Game 2: Effingham St. Anthony vs. Salem, 10 a.m.
Game 3: Vandalia vs. Mattoon, 11:30 a.m.
Game 4: Galesburg vs. Cumberland, 1 p.m.
Game 5: Olney vs. Effingham St. Anthony, 3 p.m.
Game 6: Salem vs. Mac Arthur, 4:30 p.m.
Game 7: Vandalia vs. Galesburg, 6 p.m.
Game 8: Mattoon vs. Cumberland, 7:30 p.m.
Friday, Dec. 27
Game 9: Decatur Mac Arthur vs. St. Anthony, 8:30 a.m.
Game 10: Olney vs. Salem, 10 a.m.
Game 11: Mattoon vs. Galesburg, 11:30 a.m.
Game 12: Cumberland vs. Vandalia, 1 p.m.
Game 13: Third place in Pool A vs. fourth place in Pool B, 4 p.m.
Game 14: Fourth place in Pool A vs. third place in Pool B, 5:30 p.m.
Game 15: First place in Pool A vs. second place in Pool B, 7 p.m.
Game 16: Second place in Pool A vs. first place in Pool B, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 28
Game 17: Loser of game 13 vs. loser of game 14, 11 a.m. for seventh place
Game 18: Winner of game 13 vs. winner of game 14, 12:30 a.m. for fifth place
Game 19: Loser of game 15 vs. loser of game 16, 2 p.m. for third place
Game 20: Winner of game 15 vs. winner of game 16, 3:30 p.m. for championship
MONTICELLO GIRLS’ HOLIDAY TOURNAMENT
Purple Pool: Monticello, Tuscola, Gibson City Melvin Sibley, Mount Zion
Gold Pool: Argenta-Oreana, Stark County, Ridgeview, Neoga
Thursday, Dec. 26
Game 1: Monticello vs. Tuscola, 10 a.m.
Game 2: Gibson City Melvin Sibley vs. Mount Zion, 11:30 a.m.
Game 3: Neoga vs. Ridgeview, 2 p.m.
Game 4: Argenta-Oreana vs. Stark County, 3:30 p.m.
Game 5: Mount Zion vs. Monticello, 6 p.m.
Game 7: Tuscola vs. Gibson City Melvin Sibley, 7:30 p.m.
Friday, Dec. 27
Game 7: Ridgeview vs. Argenta-Oreana, 10 a.m.
Game 8: Neoga vs. Stark County, 11:30 a.m.
Game 9: Monticello vs. Gibson City Melvin Sibley, 2 p.m.
Game 10: Tuscola vs. Mount Zion, 3:30 p.m.
Game 11: Argenta-Oreana vs. Neoga, 6 p.m.
Game 12: Stark County vs. Ridgeview, 7:30 p.m.
Saturday, Dec. 28
Game 13: Fourth place Purple vs. Fourth place Gold, 1 p.m.
Game 14: Third place Purple vs. Third place Gold, 2:30 p.m.
Game 15: Second place Purple vs. Second place Gold, 4 p.m.
Game 16: First place Purple vs. First place Gold, 5:30 p.m.