Bob Kerans, Robinson, CHBC, Mary Sur Girls Tourneys Contested This Week
Published on November 21 2022 6:46 am
Last Updated on November 21 2022 6:46 am
Written by Millie Lange
Area girls basketball teams will be competing in four tournaments this week.
Those include the Bob Kerans Thanksgiving Tournament, Robinson, Mary Sur and Cowden-Herrick/Beecher City girls tournaments. Followiong are the pairings for each of these tournaments.
BOB KERANS THANKSGIVING TOURNEY
Monday, November 21
Game 1 -- Altamont vs. Flora, 6 p.m.
Game 2 -- Effingham vs. Newton, 7:30 p.m.
Wednesday, November 23
Game 3 -- Effingham vs. Flora, 6 p.m.
Game 4 -- Newton vs. Altamont, 7:30 p.m.
Friday, November 25
Game 5 -- Newton vs. Flora, noon
Game 6 -- Altamont vs. Effingham, 1:30 p.m.
ROBINSON THANKSGIVING TOURNAMENT
Friday, Nov 25.
Game 1 -- Robinson vs. Fairfield, 9 a.m.
Game 2 -- Mount Carmel vs. St. Anthony, 10:30 a.m.
Game 3 -- Fairfield vs. Marshall, noon
Game 4 -- Robinson vs. Mount Carmel, 1:30 p.m.
Game 5 -- St. Anthony vs. Marshall, 3 p.m.
Saturday, Nov. 26
Game 6 -- Robinson vs. Marshall, 9 a.m.
Game 7 -- Fairfield vs. St. Anthony, 10:30 a.m.
Game 8 -- Marshall vs. Mount Carmel, noon
Game 9 -- Mount Carmel vs. Fairfield, 1:30 p.m.
Game 10 -- St. Anthony vs. Robinson, 3 p.m.
MARY SUR THANKSGIVING TOURNAMENT
Friday, November 25
Game 1 – Neoga vs. Arthur Christian, 11 a.m. (North Gym)
Game 2 – Chrisman vs. Georgetown-Ridge Farm, 11 a.m. (South Gym)
Saturday, November 26
Game 3 – Chrisman vs. Neoga, 11 a.m. (North Gym)
Game 4 – Georgetown-Ridge Farm vs. Arthur Christian, 11 a.m. (South Gym)
Game 5 – Neoga vs. Georgetown-Ridge Farm, 2 p.m. (North Gym)
Game 6 – Arthur Christian vs. Chrisman, 2 p.m. (South Gym)
COWDEN-HERRICK/BEECHER CITY THANKSGIVING TOURNAMENT
Tuesday, November 22
(At High School Gym)
Game 1 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Ramsey, 4 p.m.
Game 2 – Dieterich vs. Red Hill, 5:30 p.m.
Game 3 – Cumberland vs. Macon Meridian, 7 p.m.
Game 4 – Brownstown/St. Elmo vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 8:30 p.m.
Friday, November 25
(At High School Gym)
Game 5 – Macon Meridian vs. Dieterich, noon
Game 6 – Cumberland vs. Red Hill, 1:30 p.m.
Game 7 – Cowden-Herrick/Beecher City vs. Brownstown/St. Elmo, 4 p.m.
Game 8 – Ramsey vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 5:30 p.m.
(At Junior HIgh Gym)
Game 9 – Windsor/Stewardson-Strasburg vs. Cowden-Herrick/Beecher City, noon
Game 10 – Brownstown/St. Elmo vs. Ramsey, 1:30 p.m.
Game 11 – Red Hill vs. Macon Meridian, 4 p.m.
Game 12 – Dieterich vs. Cumberland, 5:30 p.m.
Saturday, November 26
(At High School Gym)
Game 13 – Pool A fourth place vs. Pool B fourth place, 11 a.m. (seventh place)
Game 14 – Pool A third place vs. Pool B third place, 12:30 p.m. (fifth place)
Game 15 – Pool A second place vs. Pool B second place, 2 p.m. (third place)
Game 16 – Pool A first place vs. Pool B first place, 3:30 p.m. (championship)