Basketball Tournaments Abound Around Area During Christmas Holiday

Print

Published on December 21 2012 1:42 pm
Last Updated on December 21 2012 1:47 pm
Written by Millie Lange

If you like high school basketball, then get ready because you’re about to get your fix of the round ball sport that will hold you for a long, long time.

Holiday boys and girls basketball tournaments will get underway as early as Saturday and will run all through next week. Area teams will be competing in six tournaments and most games will be held starting the day after Christmas and run through Friday, December 28 or Saturday, December 29.

So get your scorebook in hand, your seat pad set to go and try not to go glassy-eyed as you root on your favorite teams.

SATURDAY, DECEMBER 22

GIRLS BASKETBALL

13th Annual Okaw Valley Holiday Tournament

Game 1 -- Arthur-Lovington/Atwood-Hammond vs. Taylorville junior varsity, 9 a.m.

Game 2 -- Sullivan vs. Altamont, 10:30 a.m.

Game 3 -- Mount Pulaski vs. Shelbyville, noon

Game:4 -- Okaw Valley junior varsity vs. Teutopolis junior varsity, 1:30 p.m.

Game 5 -- Clinton vs. Decatur Lutheran School Association, 3:30 p.m.

Game 6 -- Blue Ridge at Okaw Valley, 5 p.m.

Game 7 -- Heritage vs. Argenta-Oreana, 6:30 p.m.

Game 8 -- Heyworth vs. Tri-County, 8 p.m.

WEDNESDAY, DECEMBER 26

BOYS BASKETBALL

Dieterich Holiday Tournament

Game 1 -- Beecher City vs. Dieterich, 11:30 a.m.

Game 2 -- Centralia Christ Our Rock vs. North Clay (Louisville), 1 p.m.

Game 3 -- Newton vs. Red Hill (Bridgeport), 2:30 p.m.

Game 4 -- Oblong vs. Beecher City, 4 p.m.

Game 5 -- North Clay (Louisville) vs.  Newton, 5:30 p.m.

Game 6 -- Dieterich vs. Arcola, 7 p.m.

Monticello Holiday Tournament

 

Game 1 – GCMS vs. Sangamon Valley, 10 a.m.

 

Game 2 – Monticello vs. Neoga, 11:30 a.m.

 

Game 3 – Mount Zion vs. Blue Ridge, 2 p.m.

 

Game 4 – Tuscola vs. Ridgeview, 3:30 p.m.

 

Game 5 – Neoga vs. GCMS, 6 p.m.

 

Game 6 – Sangamon Valley vs. Monticello, 7:30 p.m.

Vandalia Holiday Tournament

Game 1 – South Central vs. Flora, 9:30 a.m.

Game 2 – St. Anthony vs. Vandalia, 11 a.m.

Game 3 – Shelbyville vs. Maroa-Forsyth, 12:30 p.m.

Game 4 – St. Elmo vs. Pana, 3:30 p.m.

Game 5 – Flora vs. Greenville, 5 p.m.

Game 6 – Altamont vs. Maroa-Forsyth, 6:30 p.m.

Game 7 – Vandalia vs. Shelbyville, 8 p.m.

Taylorville Tournament

Game 1 -- Galesburg vs. Mattoon, 5 p.m.

Game 2 -- Rochester vs. Charleston, 6:30 p.m.

Game 3 -- Taylorville vs. Rantoul, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Dieterich Holiday Tournament

Game 1 -- Oblong vs. Dieterich, 10 am.

Game 2 -- South Central vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 11:30 a.m.

Game 3 -- North Clay (Louisville) vs. Arcola, 1 p.m.

Game 4 -- Newton vs. Oblong, 2:30 p.m.

Game 5 -- Dieterich vs. Casey-Westfield, 5:30 p.m.

Monticello Holiday Tournament

 

Game 1 – Monticello vs. Neoga, 10 a.m.

 

Game 2 – GCMS vs. Stark County, 11:30 a.m.

 

Game 3 – Tuscola vs. Ridgeview, 2 p.m.

 

Game 4 – Sherrard vs. Mount Zion, 3:30 p.m.

 

Game 5 – Stark County vs. Monticello, 6 p.m.

 

Game 6 – Neoga vs. GCMS, 7:30 p.m.

THURSDAY, DECEMBER 27

BOYS BASKETBALL

Centralia Holiday Tournament

Game 1 -- Belleville West vs. Salem, 8:30 a.m.

Game 2 -- Mount Vernon vs. Oak Lawn Richards, 10 a.m.

Game 3 -- Cahokia vs. Champaign Central, 12:30 p.m.

Game 4 -- Effingham vs. Alton, 2 p.m.

Game 5 -- McCluer North vs. Memphis Raleigh-Egypt, 3:30 p.m.

Game 6 -- Chicago Marist vs. O'Fallon, 6:15 p.m.

Game 7 -- Centralia vs. Burbank St. Laurence, 7:45 p.m.

Game 8 -- Jacksonville vs. Blue Island Eisenhower, 9:15 p.m.

Dieterich Holiday Tournament

Game 7 -- Red Hill (Bridgeport) vs. North Clay (Louisville), 11:30 a.m.

Game 8 -- Arcola vs. Beecher City, 1 p.m.

Game 9 -- Centralia Christ Our Rock vs. Red Hill (Bridgeport), 2:30 p.m.

Game 10 -- Oblong vs. Arcola, 4 p.m.

Game 11 -- Newton vs. Centralia Christ Our Rock, 5:30 p.m.

Game 12 -- Dieterich vs. Oblong, 7 p.m.


Monticello Holiday Tournament

Game 7 – Tuscola vs. Mount Zion, 10 a.m.

 

Game 8 – Ridgeview vs. Blue Ridge, 11:30 a.m.

 

Game 9 – Sangamon Valley vs. Neoga, 2 p.m.

 

Game 10 – Monticello vs. GCMS, 3:30 p.m.

 

Game 11 – Mount Zion vs. Ridgeview, 6 p.m.

 

Game 12 – Blue Ridge vs. Tuscola, 7:30 p.m.

Tri-County Holiday Tournament

Game 1 – Windsor vs. Tri-County, 3 p.m.

 

Game 2 – Westville vs. Paris, 4:30 p.m.

 

Game 3 – Arthur-Lovington vs. Stewardson-Strasburg, 6 p.m.

 

Game 4 – Hutsonville/Palestine vs. Cumberland, 7:30 p.m.

Vandalia Holiday Tournament

Game 8 – St. Elmo vs. Greenville, 9:30 a.m.

Game 9 – St. Anthony vs. Maroa-Forsyth, 11 a.m.

Game 10 – South Central vs. Pana, 12:30 p.m.

Game 11 – St. Anthony vs. Shelbyville, 3:30 p.m.

Game 12 – Greenville vs. Pana, 5 p.m.

Game 13 – St. Elmo vs. Flora, 6:30 p.m.

Game 14 – Altamont vs. Vandalia, 8 p.m.

Taylorville Tournament

Game 4 -- Galesburg vs. Rochester, 10 a.m.

Game 5 -- Rantoul vs. Charleston, 11:30 a.m.

Game 6 -- Taylorville vs. Mattoon, 1 p.m.

Game 7 -- Charleston vs. Galesburg, 5 p.m.

Game 8 -- Mattoon vs. Rantoul, 6:30 p.m.

Game 9 -- Taylorville vs. Rochester, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Charleston Holiday Tournament

Game 1 – Taylorville vs. Decatur Eisenhower, 2:30 p.m.

Game 2 – Effingham vs. Rantoul, 4 p.m.

Game 3 – Galesburg vs. Paris, 5:30 p.m.

Game 4 – Charleston vs. Urbana, 7 p.m.

Dieterich Holiday Tournament

Game 6 -- South Central vs. North Clay (Louisville), 10 a.m.

Game 7 -- Casey-Westfield vs. Oblong, 11:30 a.m.

Game 8 -- Arcola vs. South Central, 1 p.m.

Game 9 -- Newton vs. Casey-Westfield, 2:30 p.m.

Game 10 -- Cowden-Herrick/Beecher City vs. Arcola, 4 p.m.

Game 11 -- Dieterich vs. Newton, 5:30 p.m.

Edwardsville Holiday Tournament

Game 1 – Chatham Glenwood vs. McCluer North, 8:30 a.m.

Game 2 – Jacksonville vs. Edwardsville, 10 a.m.

Game 3 – Rockford Auburn vs. Champaign Central, 11:30 a.m.

Game 4 – Teutopolis vs. Minooka, 1 p.m.

Game 5 – Champaign Central vs. Chatham Glenwood, 3 p.m.

Game 6 – McCluer North vs. Rockford Auburn, 4:45 p.m.

Game 7 – Minooka vs. Jacksonville, 6:30 p.m.

Game 8 – Teutopolis vs. Edwardsville, 8:15 a.m.

Mattoon Tournament

Game 1 -- Mahomet-Seymour vs. Decatur MacArthur, 8:30 a.m.

Game 2 -- Salem vs. Cumberland, 10 a.m.

Game 3 -- Effingham St. Anthony vs. Mattoon, 11:30 a.m.

Game 4 -- Olney vs. Vandalia, 1 p.m.

Game 5 -- Decatur MacArthur vs., Salem, 3 p.m.

Game 6 -- Cumberland vs. Mahomet-Seymour, 4:30 p.m.

Game 7 -- St. Anthony vs. Olney, 6 p.m.

Game 8 -- Mattoon vs. Vandalia, 7:30 p.m.

Monticello Holiday Tournament

Game 7 – Ridgview vs. Sherrard, 10 a.m.

Game 8 – Tuscola vs. Mount Zion, 11:30 a.m.

Game 9 – Monticello vs. GCMS, 2 p.m.

Game 10 – Neoga vs. Stark County, 3:30 p.m.

Game 11 – Sherrard vs. Tuscola, 6 p.m.

Game 12 – Mount Zion vs. Ridgeview, 7:30 p.m.

13th Annual Okaw Valley Holiday Tournament

Game 9 -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 9 a.m.

Game 10 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10:30 a.m.

Game 11 -- Loser Game 7 vs. Loser Game 8, noon

Game 12 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 1:30 p.m.

Game 13 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 3:30 p.m.

Game 14 -- Winner of game 7 vs. Winner of game 8, 5 p.m.

Game 15 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6:30 p.m.

Game 16 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m.

FRIDAY, DECEMBER 28

BOYS BASKETBALL

Centralia Holiday Tournament

Game 9 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 8:30 a.m.

Game 10 -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 10 a.m.

Game 11 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 12:30 p.m.

Game 12 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 2 p.m.

Game 13 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 3:30 p.m.

Game 14 -- Winner Game 5 vs. Winner  Game 6, 6:15 p.m.

Game 15 -- Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 7:45 p.m.

Game 16 -- Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 9:15 p.m.

Dieterich Holiday Tournament

Game 13 -- Seventh-place, 1 p.m.

Game 14 -- Fifth-place, 2:30 p.m.

Game 15 -- Third-place, 4 p.m.

Game 16 – First-place, 8 p.m.

Monticello Holiday Tournament

Game 13 -- Fourth place purple vs. Fourth place gold, 3 p.m. (Seventh Place)

 

Game 14 -- Third place purple vs. Third place gold, 4:30 p.m. (Fifth Place)

 

Game 15 -- Second place purple vs. Second place gold, 6 p.m. (Third Place)

 

Game 16 -- First place purple vs. First place gold, 7:30 p.m. (Championship)

Pinckneyville Duster Thomas Hoops Classic

Thomas Gym

Game 1 – Pinckneyville vs. Red Bud, 9 a.m.

Game 2 – Benton vs. Jerseyville, 10:30 a.m.

Game 3 – Lombard Montini vs. Lawrenceville, 2:30 p.m.

Game 4 – Teutopolis vs. Jerseyville, 4 p.m.

Game 5 – Tolono Unity vs. Pinckneyville, 7 pm.

Game 6 – Olney vs. Trenton Wesclin, 8:30 p.m.

Auxiliary Gym

Game 7 – DuQuoin vs. Lombard Montini, 9 a.m.

Game 8 – Trenton Wesclin vs. Steeleville, 10:30 a.m.

Game 9 – Red Bud vs. Tolono Unity, 2:30 p.m.

Game 10 – Steeleville vs. Olney, 4 p.m.

Game 11 – Lawrenceville vs. DuQuoin, 7 p.m.

Game 12 – Teutopolis vs. Benton, 8:30 p.m.

Taylorville Tournament

Game 10 -- Mattoon vs. Rochester, 11 a.m.

Game 11 -- Rantoul vs. Galesburg, 11:30 a.m.

Game 12 -- Taylorville vs. Charleston, 1 p.m.

Game 13 -- Rochester vs. Rantoul, 5 p.m.

Game 14 -- Charleston vs. Mattoon, 6:30 p.m.

Game 15 -- Taylorville vs. Galesburg, 8 p.m.

Tri-County Holiday Tournament

Game 5 – Paris vs. Tri-County, 9 a.m.

Game 6 – Windsor vs. Westville, 10:30 a.m.

Game 7 – Stewardson-Strasburg vs. Cumberland, noon

Game 8 – Arthur-Lovington vs. Hutsonville/Palestine, 1:30 p.m.

Game 9 – Tri-County vs. Westville, 3 p.m.

Game 10 – Hutsonville/Palestine vs. Stewardson-Strasburg, 6 p.m.

Game 11 – Cumberland vs. Arthur-Lovington, 7:30 p.m.

Vandalia Holiday Tournament

Game 15 – South Central vs. Greenville, 11 a.m.

Game 16 – Altamont vs. Shelbyville, 12:30 p.m.

Game 17 – St. Elmo vs. South Central, 3:30 p.m.

Game 18 – St. Anthony vs. Altamont, 5 p.m.

Game 19 – Vandalia vs. Maroa-Forsyth, 6:30 p.m.

Game 20 – Flora vs. Pana, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Charleston Holiday Tournament

Game 5 – Effingham vs. Decatur Eisenhower, 9 a.m.

Game 6 – Rantoul vs. Taylorville, 10:30 a.m.

Game 7 – Urbana vs. Galesburg, noon

Game 8 – Charleston vs. Paris, 1:30 p.m.

Game 9 – Decatur Eisenhower vs. Rantoul, 4 p.m.

Game 10 – Effingham vs. Taylorville, 5:30 p.m.

Game 11 – Paris vs. Urbana, 7 p.m.

Game 12 – Charleston vs. Galesburg, 8:30 p.m.

Dieterich Holiday Tournament

Game 12 -- Seventh-place game, 1 p.m.

Game 13 -- Fifth-place game, 2:30 p.m.

Game 14 -- Third-place game, 4 p.m.

Game 15 -- Championship game, 6 p.m.

Edwardsville Holiday Tournament

Game 9 – McCluer North vs. Champaign Central, 9 a.m.

Game 10 – Teutopolis vs. Jacksonville, 11 a.m.

Game 11 – Chatham Glenwood vs. Rockford Auburn, 1 p.m.

Game 12 – Edwardsville vs. Minooka, 3 p.m.

Game 13 – Seventh place, 5 p.m. (B Gym)

Game 14 – Third place, 5:30 p.m. (Lucco-Jackson Gym)

Game 15 – Fifth place, 6:45 p.m. (B Gym)

Game 16 – First place, 7:15 p.m. (Lucco-Jackson Gym)

Mattoon Tournament

Game 9 -- Decatur  MacArthur vs. Cumberland, 8:30 a.m.

Game 10 -- Salem vs. Mahomet-Seymour, 10 a.m.

Game 11 -- Mattoon vs. Olney, 11:30 a.m.

Game 12 -- St. Anthony vs. Vandalia, 1 p.m.

Game 13 -- Third-place Pool A vs. Fourth-Place Pool B, 4 p.m.

Game 14 -- Fourth-place Pool A vs. Third-place Pool B, 5:30 p.m.

Game 15 -- First-place Pool A vs. Second-place Pool B, 7 p.m.

Game 16 -- Second-place Pool A vs. First-place Pool B, 8:30 p.m.

Monticello Holiday Tournament

Game 13 -- Fourth place purple vs. Fourth place gold, 3 p.m. (Seventh Place)

 

Game 14 -- Third place purple vs. Third place gold, 4:30 p.m. (Fifth Place)

 

Game 15 -- Second place purple vs. Second place gold, 6 p.m. (Third Place)

 

Game 16 -- First place purple vs. First place gold, 7:30 p.m. (Championship)

13th Annual Okaw Valley Holiday Tournament

Game 17 -- Loser Game 9 vs. Loser Game 10, 9 a.m.

Game 18 -- Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 10:30 a.m.

Game 19 -- Winner Game 9 vs. Winner Game 10, noon

Game 20 -- Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 1:30 p.m.

Game 21 -- Loser Game 15 vs. Loser Game 16, 3:30 p.m.

Game 22 -- Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 5 p.m.

Game 23 -- Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 6:30 p.m.

Game 24 -- Winner Game 15 vs. Winner Game 16, 8 p.m.

 SATURDAY, DECEMBER 29

BOYS BASKETBALL

Centralia Holiday Tournament

Game 17 -- Loser Game 11 vs. Loser Game 12, 8:30 a.m.

Game 18 -- Loser Game 14 vs. Loser Game 15, 8:30 a.m.

Game 19 -- Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 10 a.m.

Game 20 -- Loser Game 13 vs. Loser Game 16, 10 a.m.

Game 21 -- Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 12:30 p.m.

Game 22 -- Winner Game 14 vs. Winner Game 15, 2 p.m.

Game 23 -- Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 4:30 p.m. (fifth place)

Game 24 -- WInner Game 10 vs. Winner Game 20, 6 p.m. (consolation championship)

Game 25 -- Loser Game 21 vs. Loser Game 22, 7:30 p.m. (third place)

Game 26 -- Winner Game 21 vs. Winner Game 22, 9 p.m. (championship)

Pinckneyville Duster Thomas Hoops Classic

Thomas Gym

Game 13 – First Pool A vs. First Pool B, noon

Game 14 – First Pool C vs. First Pool D, 1:30 p.m.

Game 15 – Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 7 p.m. (third place)

Game 16 – Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 8:30 p.m. (first place)

Game 17 – Second Pool A vs. Second Pool B, 9 a.m.

Game 18 – Second Pool C vs. Second Pool D, 10:30 a.m.

Game 19 – Loser Game 17 vs. Loser Game 18, 4 p.m. (seventh place)

Game 20 – Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 5:30 p.m. (fifth place)

Auxiliary Gym

Game 21 – Third Pool A vs. Third Pool B, 9 a.m.

Game 22 – Third Pool C vs. Third Pool D, 10:30 a.m.

Game 23 – Loser Game 21 vs. Loser Game 22, 4 p.m. (11th place)

Game 24 – Winner Game 21 vs. Winner Game 22, 5:30 p.m. (ninth place)

Tri-County Holiday Tournament

Game 13 – Fourth place Pool A vs. Fourth place Pool B, 3 p.m. (seventh place)

Game 14 – Third place Pool A vs. Third place Pool B, 4:30 p.m. (fifth place)

Game 15 – Second place Pool A vs. Second place Pool B, 6 p.m. (third place)

Game 16 – First place Pool A vs. First place Pool B, 7:30 p.m. (championship)

Vandalia Holiday Tournament

Game 21 – Ninth-place, 2 p.m.

Game 22 – Seventh-place, 3:30 p.m.

Game 23 – Fifth-place, 5 p.m.

Game 24 – Third-place, 6:30 p.m.

Game 25 – First-place, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Charleston Holiday Tournament

Game 13 – Seventh-place, 2:30 p.m.

Game 14 – Fifth-place, 4 p.m.

Game 15 – Third-place, 5:30 p.m.

Game 16 – First-place, 7 p.m.

Mattoon Tournament

Game 17 -- Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 11 p.m. (seventh-place)

Game 18 -- Winner Game 13 vs. Winner Game 14, noon (fifth-place)

Game 19 -- Loser Game 15 vs. Loser Game 16, 2 p.m. (third-place)

Game 20 -- Winner Game 15 vs. Winner Game 16, 3:30 p.m. (first-place)

13th Annual Okaw Valley Holiday Tournament

Game 25 -- Loser Game 17 vs. Loser Game 18, 9 a.m., 15th place

Game 26 -- Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 10:30 a.m., 13th place

Game 27 -- Loser Game 19 vs. Loser Game 20, noon, 11th place

Game 28 -- Loser Game 21 vs. Loser Game 22, 1:30 p.m., ninth place

Game 29 -- Winner Game 19 vs. WinnerGame 20, 3:30 p.m., consolation championship

Game 30 -- Winner Game 21 vs. Winner Game 22, 5 p.m., fifth place

Game 31 -- Loser Game 23 vs. Loser Game 24, 6:30 p.m., third place

Game 32 -- Winner Game 23 vs. Winner Game 24, 8 p.m., championship