Charleston, Vandalia, Pinckneyville Holiday Tournament Pairings Released

Print

Published on December 11 2012 2:39 pm
Last Updated on December 11 2012 3:03 pm
Written by Millie Lange

Pairings have been released for the Charleston Girls Holiday Basketball Tournament along with the 41st Annual Vandalia Boys Holiday Tournament and the Pinckneyville "Duster Thomas" Boys Hoops Classic.

CHARLESTON HOLIDAY GIRLS TOURNAMENT

The tourney will open competition Thursday, December 27 with four games on tap beginning at 2:30 p.m. The meet will continue Friday with eight games beginning at 9 a.m. and end Saturday with the seventh-place game at 2:30 p.m., the fifth-place game at 4 p.m., the third-place game at 5:30 and the championship at 7.

Entered in the Gold Pool are Effingham, Taylorville, Rantoul and Decatur Eisenhower. Entered in the Red Pool are Charleston, Paris, Urbana and Galesburg.

CHARLESTON HOLIDAY TOURNAMENT

Thursday, December 27

Game 1 -- Taylorville vs. Eisenhower, 2:30 p.m.

Game 2 -- Effingham vs. Rantoul, 4 p.m.

Game 3 -- Galesburg vs. Paris, 5:30 p.m.

Game 4 -- Charleston vs. Urbana, 7 p.m.

Friday, December 28

Game 5 -- Effingham vs. Eisenhower, 9 a.m.

Game 6 -- Rantoul vs. Taylorville, 10:30 a.m.

Game 7 -- Urbana vs. Galesburg, noon

Game 8 -- Charleston vs. Paris, 1:30 p.m.

Game 9 -- Eisenhower vs. Rantoul, 4 p.m.

Game 10 -- Effingham vs. Taylorville, 5:30 p.m.

Game 11 -- Paris vs. Urbana, 7 p.m.

Game 12 -- Charleston vs. Galesburg, 8:30 p.m.

Saturday, December 29

Game 13 -- Seventh-place, 2:30 p.m.

Game 14 -- Fifth-place, 4 p.m.

Game 15 -- Third-place, 5:30 p.m.

Game 16 -- First-place, 7 p.m.

VANDALIA HOLIDAY TOURNAMENT

The Vandalia Tourney opens with action Wednesday, December 26 with seven games on tap beginning at 9:30 a.m. and the last start at 8 p.m. The tourney continues with seven more games Thursday and six Friday. The tourney comes to a close Saturday with the ninth-place game at 2 p.m., the seventh-place game at 3:30 p.m., the fifth-place game at 5, the third-place game at 6:30 and the championship scheduled at 8.

In Pool A are Flora, Pana, St. Elmo, Greenville and South Central. In Pool B are Effingham St. Anthony, Altamont, Maroa-Forsyth, Vandalia and Shelbyville.

VANDALIA HOLIDAY TOURNAMENT

Wednesday, December 26

Game 1 -- South Central vs. Flora, 9:30 a.m.

Game 2 -- St. Anthony vs. Vandalia, 11 a.m.

Game 3 -- Shelbyville vs. Maroa-Forsyth, 12:30 p.m.

Game 4 -- St. Elmo vs. Pana, 3:30 p.m.

Game 5 -- Flora vs. Greenville, 5 p.m.

Game 6 -- Altamont vs. Maroa-Forsyth, 6:30 p.m.

Game 7 -- Vandalia vs. Shelbyville, 8 p.m.

Thursday, December 27

Game 8 -- St. Elmo vs. Greenville, 9:30 a.m.

Game 9 -- St. Anthony vs. Maroa-Forsyth, 11 a.m.

Game 10 -- South Central vs. Pana, 12:30 p.m.

Game 11 -- St. Anthony vs. Shelbyville, 3:30 p.m.

Game 12 -- Greenville vs. Pana, 5 p.m.

Game 13 -- St. Elmo vs. Flora, 6:30 p.m.

Game 14 -- Altamont vs. Vandalia, 8 p.m.

Friday, December 28

Game 15 -- South Central vs. Greenville, 11 a.m.

Game 16 -- Altamont vs. Shelbyville, 12:30 p.m.

Game 17 -- St. Elmo vs. South Central, 3:30 p.m.

Game 18 -- St. Anthony vs. Altamont, 5 p.m.

Game 19 -- Vandalia vs. Maroa-Forsyth, 6:30 p.m.

Game 20 -- Flora vs. Pana, 8 p.m.

Saturday, December 29

Game 21 -- Ninth-place, 2 p.m.

Game 22 -- Seventh-place, 3:30 p.m.

Game 23 -- Fifth-place, 5 p.m.

Game 24 -- Third-place, 6:30 p.m.

Game 25 -- First-place, 8 p.m.

PINCKNEYVILLE DUSTER THOMAS HOOPS CLASSIC

Teutopolis is the lone area team in the Pinckneyville Boys Classic which begins Friday, December 28. In Pool A are Pinckneyville, Red Bud and Tolono Unity. In Pool B are Trenton Wesclin, Steeleville and Olney. In Pool C are Teutopolis, Benton and Jerseyville and in Pool D are DuQuoin, Lombard Montini and Lawrenceville.

The tourney opens Friday, December 28 with six games in the Thomas Gym and six games in the Auxiliary Gym. Saturday action features Gold Pool play starting at noon, Silver Pool play starting at 9 a.m. and Bronze Pool play starting at 9 a.m.

PINCKNEYVILLE DUSTER THOMAS HOOPS CLASSIC

Friday, December 28

Thomas Gym

Game 1 -- Pinckneyville vs. Red Bud, 9 a.m.

Game 2 -- Benton vs. Jerseyville, 10:30 a.m.

Game 3 -- Lombard Montini vs. Lawrenceville, 2:30 p.m.

Game 4 -- Teutopolis vs. Jerseyville, 4 p.m.

Game 5 -- Tolono Unity vs. Pinckneyville, 7 p.m.

Game 6 -- Olney vs. Trenton Wesclin, 8:30 p.m.

Auxiliary Gym

Game 7 -- DuQuoin vs. Lombard Montini, 9 a.m.

Game 8 -- Trenton Wesclin vs. Shelbyville, 10:30 a.m.

Game 9 -- Red Bud vs. Tolono Unity, 2:30 p.m.

Game 10 -- Steeleville vs. Olney, 4 p.m.

Game 11 -- Lawrenceville vs. DuQuoin, 7 p.m.

Game 12 -- Teutopolis vs. Benton, 8:30 p.m.

Saturday, December 29

Gold Pool

Thomas Gym

Game 13 -- First Pool A vs. First Pool B, noon

Game 14 -- First Pool C vs. First Pool D, 1:30 p.m.

Game 15 -- Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 7 p.m. (third-place)

Game 16 -- Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 8:30 p.m. (first-place)

Silver Pool

Thomas Gym

Game 17 -- Ssecond Pool A vs. Second Pool B, 9 a.m.

Game 18 -- Second Pool C vs. Second Pool D, 10:30 a.m.

Game 19 -- Loser Game 17 vs. Loser Game 18, 4 p.m. (seventh-place)

Game 20 -- Winner Game 17 vs. Winner Game 18, 5:30 p.m. (fifth-place)

Bronze Pool

Auxiliary Gym

Game 21 -- Third Pool A vs. Third Pool B, 9 a.m.

Game 22 -- Third Pool C vs. Third Pool D, 10:30 a.m.

Game 23 -- Loser Game 21 vs. Loser Game 22, 4 p.m. (11th-place)

Game 24 -- Winner Game 21 vs. Winner Game 22, 5:30 p.m. (ninth-place)