BEGIN:VCALENDAR VERSION:2.0 PRODID:-//jEvents 2.0 for Joomla//EN CALSCALE:GREGORIAN METHOD:PUBLISH BEGIN:VTIMEZONE TZID:America/Chicago BEGIN:STANDARD DTSTART:20201101T010000 RDATE:20210314T030000 TZOFFSETFROM:-0500 TZOFFSETTO:-0600 TZNAME:America/Chicago CST END:STANDARD BEGIN:DAYLIGHT DTSTART:20201022T000000 RDATE:20201101T010000 TZOFFSETFROM:-0600 TZOFFSETTO:-0500 TZNAME:America/Chicago CDT END:DAYLIGHT END:VTIMEZONE BEGIN:VEVENT UID:7b017730cc39f511e310c7757bd17221 CATEGORIES:Local Sports SUMMARY:Saturday's Schedule DESCRIPTION;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:
HIGH SCHOOL
Cross Country
C lass 1A Robinson Regional
Girls Race: 9 a.m.; Boys R ace: 10 a.m.
Altamont, Cumberland, Dieterich, Effingham St. Anthony, North Clay (Louisville) Co-op, Neoga, Newton, Teutopolis, Casey-We stfield Co-op, Fairfield Co-op, Flora, Grayville, Hutsonville Co-op, Lawren ceville Co-op, Marshall, Mount Carmel, Odin Co-op, Robinson, Salem
Class 1A Tuscola Regional
Girls Race: 10 a.m.; Boys Race: 10:45 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City, Argenta- Oreana Co-op, Arthur-Lovington/Atwood-Hammond, Bement Co-op, Bethany Okaw V alley, Clinton, Decatur St. Teresa, Heyworth, Monticello, Moweaqua Central A&M, Pana, Shelbyville, Sullivan, Tuscola, Villa Grove
Class 2A Olney Regional
Girls Race: 10 a.m.; Boys Race: 11 a.m.
Effingham, Champaign Centennial, Champaign Central, Ch arleston, Danville, Mahomet-Seymour, Mattoon, Mount Vernon, Olney, Rantoul, Urbana
Girls Tennis
Class 1A State To urnament
Doubles -- Macy P robst-Isabelle Hemmen (Teutopolis)
Volleyball
St. Anthony at Mahomet-Seymour Invitational, 9 a.m.
Altamont at Pawne e Tournament, 8:15 a.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Mount Pulaski , TBD
Teutopolis vs. Taylorville at Robertson Charter School, 10 a.m.
Teutopolis at Robertson Charter School, 1 p.m.
JUNIOR VARSITY
Football
Effingham at Highland, 10 a.m . (MOVED FROM MONDAY, OCT. 25)
JUNIOR HIGH SCHOOL
Girls Basketball< /strong>
National Trail Conference Seventh-Grade Tournament strong>
At Brownstown
Game 11 -- Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 9 a.m. (consolation championship)
Game 12 -- Cow den-Herrick/Beecher City vs. Windsor/Stewardson-Strasburg, 10:15 a.m. (thir d place)
Game 13 -- Sigel St. Michael vs. Brownstown/St. Elmo, 11:30 a.m. (championship)
COLLEGE FOOTBALL
University of Illi nois at Penn State, 11 a.m.
Tennessee State at Eastern Illinois Unive rsity (homecoming), 2 p.m.
NASCAR
Kansas Lottery 300 at Kansas Speedway, 1:30 p.m.